Sunday, December 8, 2024
Home / PARTNER MK  / Choroby wywołane nieleczonymi zębami

Choroby wywołane nieleczonymi zębami

Niestety, pewnych chorób nie zawsze da się uniknąć, dlatego tak ważna jest regularna kontrola w gabinecie stomatologicznym.

fot. materiał prasowy

Każdy z nas zapewne choć raz w życiu miał do czynienia z bólem zębów czy inną przypadłością związaną z jamą ustną. Im bardziej dbamy o higienę jamy ustnej, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych schorzeń. Niestety, pewnych chorób nie zawsze da się uniknąć, dlatego tak ważna jest regularna kontrola w gabinecie stomatologicznym.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Czym są choroby zębów?

Do najpowszechniejszych chorób zębów należą próchnica i zapalenie miazgi zęba, które bezpośrednio wynika z nieleczonej próchnicy. Próchnica dotyka ponad 96% Polaków! Za rozwój tej choroby odpowiadają przede wszystkim: niewłaściwa higiena jamy ustnej, zbyt duża ilość cukrów w diecie, genetyczna podatność zębów na występowanie bakterii chorobotwórczych. Próchnica jest chorobą bakteryjną i zagraża tkankom twardym zębów.

Jej skutkiem są powstające w strukturze ubytki nazywane popularnie „dziurą w zębie”. W uszkodzonej jamie dochodzi do zakażenia miazgi zębowej, co wywołuje ból. Zapalenie miazgi zębowej jest groźną chorobą zębów, która początkowo może wywoływać przemijający ból. Natomiast w zaawansowanym stadium choroby może nawet dojść do powiększenia węzłów chłonnych i obrzęku policzka. W takim przypadku konieczne jest leczenie kanałowe.

Choroby dziąseł

Oprócz chorób zębów, częstymi chorobami jamy ustnej są równie groźne choroby dziąseł. Należą do nich zapalnie dziąseł, zapalnie przyzębia (inaczej parodontoza) i wrzodziejące, przewlekłe zapalenie dziąseł. Na powstawanie chorób dziąseł wpływ ma występowanie płytki nazębnej, czyli miękkiego osadu, który stanowi pożywkę dla bakterii. Zaniedbywanie higieny jamy ustnej i niedokładne usuwanie płytki nazębnej prowadzi do jej stwardnienia i powstania kamienia nazębnego.

Parodontoza stanowi kolejny etap nieleczonego zapalenia dziąseł. Obejmuje ona wszystkie części przyzębia i jest chorobą przewlekłą. W jej rezultacie zęby są odsłonięte, rozchwiane i zaczynają wypadać.

Leczenie zębów

Zarówno choroby zębów jak i choroby dziąseł, co zostało już nadmienione, spowodowane są m.in niewłaściwą higieną jamy ustnej. Aby temu przeciwdziałać i nie dopuszczać do rozwoju tych groźnych dla zdrowia chorób, konieczna jest stała kontrola stomatologiczna, a w przypadku wystąpienia pierwszych objawów, szybka interwencja stomatologiczna. Podjęte natychmiastowe leczenie pozwala uniknąć dalszego rozwoju choroby i zneutralizowania jej skutków.

Wybierając gabinet stomatologiczny na miejsce leczenia, musimy wziąć pod uwagę nie tylko jakość świadczonych w nim usług, ale również osobę samego stomatologa, który powinien wzbudzać nasze zaufanie. Decydując się na rozpoczęcie leczenia w prywatnym gabinecie, zwróćmy uwagę na to czy znajduje się w nim kasa fiskalna i czy lekarz na zakończenie wizyty wręcza swoim pacjentom paragon fiskalny na potwierdzenie wyświadczonej usługi. W związku ze zmianą przepisów dotyczących prywatnych praktyk lekarskich jest to jego obowiązek.

Dlaczego warto zachować paragon fiskalny?

Zachowanie paragonu wręczonego przez lekarza stomatologa może przynieść nam, jako pacjentom i jednocześnie konsumentom, całkiem spore korzyści. Do 30 września 2016 roku stwarza nam to bowiem możliwość wzięcia udziału w Narodowej Loterii Paragonowej 2015-2016 stworzonej z inicjatywy Ministerstwa Finansów. Wystarczy tylko zarejestrować paragon fiskalny o wartości powyżej 10 zł na stronie loterii, aby wziąć udział w losowaniu cennych nagród.

Do wygrania są samochody Ople Astra i Insignia, notebooki Lenovo ThinkPad i tablety iPad Air 2. Kluczowym zadaniem loterii obok podziękowania i nagradzania uczciwych przedsiębiorców i ich klientów jest przeprowadzanie kampanii społecznej mającej na celu uświadomienie jak ważne jest rzetelne i uczciwe wystawianie paragonów fiskalnych, a tym samym odprowadzanie należnych podatków. Dzięki takiemu podejściu możemy sami kształtować otaczającą nas rzeczywistość. Wykaż więc obywatelską postawę i zabierz paragon po każdej wizycie u swojego stomatologa!

Zdrowe zęby to zdrowy organizm

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i leczenie zepsutych, chorych zębów wpływają nie tylko na zdrowie jamy ustnej i poprawiają wygląd zębów, ale również pozwalają zapobiegać wielu chorobom całego organizmu.

Nieleczone zęby powodują choroby stawów, choroby serca, choroby wrzodowe, bóle głowy, choroby zatok, nerek, wątroby, płuc, a nawet mózgu. Wstępujące na zębach bakterie mogą tak naprawdę przedostać się na wszystkie narządy miąższowe, powodując ropnie i owrzodzenia. Dlatego niesamowicie ważne jest dbanie o zęby już od najmłodszych lat, rozpoczynając leczenie od pierwszych zębów mlecznych. Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech…

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ