Choroby wątroby – objawy, diagnoza, leczenie
Dowiedz się, czy twoja dieta przypadkiem nie sprowadziła cię na manowce

Badaj się regularnie / fot. materiały prasowe
Choroby wątroby dotyczą coraz większej liczby osób. Szacuje się, że obecnie z problemami z wątrobą zmaga się 1/3 ludności świata. Dane te nie są pocieszające, zwłaszcza że ludzi zgłaszających objawy pochodzenia wątrobowego cały czas przybywa. Spowodowane są one nie tylko stosowaniem używek, czy dużej ilości leków, ale również uwarunkowaniami fizjologicznymi i genetycznymi. Zatem, jakie choroby najczęściej dotykają wątrobę? Jak się objawiają i jak je leczyć?

Badaj się regularnie / fot. materiały prasowe
Ból wątroby – jeden z ważnych objawów
Pierwszym, najbardziej charakterystycznym objawem uszkodzenia wątroby jest jej ból. Najczęściej usytuowany jest on w prawym podżebrzu i może promieniować na wyższe partie ciała. Dolegliwość ta jest niczym innym, jak powiększeniem wątroby, która uciska wtedy okoliczne organy. Co ciekawe, wątroba nie jest unerwiona, co oznacza, że jej nie czujemy nawet wtedy, gdy dzieje się z nią coś bardzo złego.
Innym objawem, który w tej chwili rozpoznaje wiele osób, jest zażółcenie skóry. Charakterystyczny kolor spowodowany jest zwiększonym stężeniem bilirubiny we krwi, która przedostaje się do niej i do innych tkanek organizmu z powodu nieprawidłowej pracy wątroby. Dobrze działający organ przetwarza całą bilirubinę, która dotrze do niego wraz z osoczem i umieszcza ją w woreczku żółciowym, gdzie jest elementem składowym żółci. Chora wątroba nie jest w stanie przekazać całej bilirubiny, co wiąże się z tym, że pozostaje ona w układzie krwionośnym, za którego pomocą dostaje się do innych części organizmu, powodując zmianę ich zabarwienia.
Zmiany skórne są objawem, który często nie jest przez nas prawidłowo interpretowany. W rzeczywistości jednak duża część chorób wątroby powoduje wypryski, zaczerwienienia i świąd, który może być bardzo intensywny. Istotny jest fakt, że na początku wykwity znajdują się jedynie na skórze stóp i dłoni, aby następnie rozsiać się na wszystkie partie ciała. Jedną z przypadłości, która powoduje tego typu objawy, jest marskość wątroby, dlatego nie wolno ich w żadnym wypadku zignorować.
Diagnozowanie chorób wątroby
W diagnozowaniu chorób wątroby najważniejsze jest to, aby lekarz specjalista dokładnie obejrzał skórę chorego, a następnie zlecił szereg badań specjalistycznych takich, jak próby wątrobowe, stężenie bilirubiny, mocznika, amoniaku, czy USG i tomografii wątroby. Taki zestaw wskaźników powiększony o indywidualne odczucia pacjenta powinien pozwolić lekarzowi wydać prawidłową diagnozę.
Bardziej skomplikowane przypadki mogą jednak wymagać hospitalizacji i przeprowadzenia bardziej zaawansowanych badań klinicznych i konsultacji medycznych.
Sposoby leczenia wątroby
W momencie, gdy choroba wątroby zostanie już zdiagnozowana, niezwłocznie należy rozpocząć leczenie. Niestety, zazwyczaj polega ono na przyjmowaniu odpowiednich preparatów i trwa długo, co oznacza, że wiele przypadłości dotykających tego organu ma charakter przewlekły. Ponadto w celu wsparcia leczenia stosuje się dietę wątrobową. Jest to sposób żywienia, którego celem jest maksymalne odciążenie i oczyszczenie wątroby. W jadłospisie chorego powinno znajdować się zatem jak najmniej tłuszczy, słodyczy, produktów wysoko przetworzonych, czy używek.
Nierokujące przypadki wymagają niestety przeszczepu wątroby. Zabiegu tego typu dokonuje się w ostateczności, kiedy inne metody leczenia nie przynoszą rezultatu. Czas oczekiwania na organ wynosi zazwyczaj od 4 do 6 miesięcy. Co ważne, wykonanie przeszczepu nie daje gwarancji pozbycia się problemów do końca życia. Warto pamiętać, że otrzymujemy organ innego człowieka, dlatego, nawet kiedy przyjmie się, w każdym momencie może zostać powtórnie odrzucony.
Wątroba jest niezwykle ważnym organem naszego organizmu. Odpowiada nie tylko za oczyszczanie go, ale również metabolizm, czy gospodarkę kwasowo-zasadową. W momencie, gdy pojawia się choroba wątroby, jej praca zostaje zaburzona, co oznacza nie tylko wzrost stężenia poszczególnych substancji znajdujących się we krwi, ale również pojawienie się objawów zewnętrznych. Wtedy konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, aby zahamować zachodzące procesy. Jeżeli jesteś ciekaw, jakie są najczęstsze choroby związane z wątrobą, odwiedź stronę www.essentiale.pl/najczestsze-choroby-watroby.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Maria 5 listopada, 2017
Ściśle związane z chorobami wątroby są choroby wszystkich dróg żółciowych – spełniających funkcję transportującą żółć oraz pęcherzyka żółciowego – pełniącego funkcję magazynującą tę żółć. Oprócz tego pęcherzyk pełni funkcję narządu endokrynnego.