Tarczyca to niewielki gruczoł o ogromnym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wytwarza on hormony – trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4), czyli substancje, które regulują metabolizm. Obecnie, coraz częściej obserwuje się zaburzenia pracy tego gruczołu u pacjentów w różnym wieku. Jakie są najczęstsze choroby tarczycy i co je powoduje?
Problemy z tarczycą mogą być przyczyną wielu dolegliwości. Dotyczy to nie tylko objawów somatycznych, ale także sfery emocjonalnej. Dlatego warto wiedzieć jak ją rozpoznać. W niedoczynności tarczycy objawy mogą też dotyczyć np. chronicznego zmęczenia, co ma duży wpływ na jakość życia pacjenta. Jak wygląda diagnostyka i leczenie najczęściej występujących chorób tarczycy?
Jod – pierwiastek niezbędny dla zdrowia tarczycy
Niedobory jodu mogą powodować zaburzenia pracy tarczycy. Bez odpowiedniej podaży tego pierwiastka, gruczoł nie może prawidłowo syntezować hormonów. Nie łatwo jest jednak uzupełniać codzienne zapotrzebowanie na jod. Substancja ta występuje w rybach morskich i owocach morza oraz glonach. Mniejsze ilości jodu można także znaleźć w roślinach, które rosną na glebach bogatych w ten pierwiastek. Ludzki organizm nie ma zdolności magazynowania jodu, więc trzeba dostarczać go z codzienną dietą. Dobrym sposobem jest picie wody zawierającej jod. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na woda-lecznicza.pl. Jest to bardzo wygodny i skuteczny, a przy tym bezpieczny sposób na dostarczanie organizmowi jodu.
Niedoczynność, czy nadczynność – a może Hashimoto?
Choroby tarczycy różnią się od siebie mechanizmem powstawania oraz objawami. Do najczęściej występujących zalicza się:
• niedoczynność tarczycy, która pojawia się głównie na skutek stanu zapalnego, rzadziej jako wynik leczenia chirurgicznego lub radioterapii. Może też powstawać wtórnie, jako odpowiedź na niedoczynność przysadki – wówczas wiąże się z nieprawidłowym poziomem TSH. W niedoczynności dochodzi do zmniejszenia wydzielania tyroksyny, co przyczynia się do rozwoju charakterystycznych objawów. Niedoczynność tarczycy stwierdza się na podstawie stężenia T4 i TSH. Niekiedy mogą być konieczne również inne badania.
• choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Jest to jedna z częściej występujących chorób, szczególnie wśród młodych kobiet. W przebiegu choroby Hashimoto dochodzi do uszkodzenia tarczycy i pogorszenia jej pracy. Diagnostyka obejmuje badania poziomu hormonów tarczycy oraz wykrycie specyficznych przeciwciał (anty-TPO lub anty-TG)
• nadczynność tarczycy, która jest stanem nadmiernego wydzielania hormonów tarczycowych. Najczęściej dochodzi do niej na skutek choroby Gravesa i Basedowa, czyli autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, które powoduje stałe pobudzenie tego gruczołu. Przyczyną mogą być też guzy i wole.
Jak leczy się choroby tarczycy?
W zależności od rodzaju choroby i jej przyczyny można wyróżnić leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. Do metod terapeutycznych zalicza się także zdrową dietę, redukcję nadwagi i włączenie odpowiedniej aktywności fizycznej.