Sunday, July 21, 2024
Home / PARTNER MK  / Nie musi boleć – o najnowszych metodach leczenia chorób stawów i urazów

Nie musi boleć – o najnowszych metodach leczenia chorób stawów i urazów

O najnowszych i przełomowych metodach leczenia chorób stawów i urazów rozmawiamy z ortopedą Bartoszem Kumorem z krakowskiego CM-Supermed

Łokieć tenisisty lub łokieć golfisty – brzmi dumnie, ale to nic przyjemnego / fot. Court Prather / Unsplash

Łokieć tenisisty lub łokieć golfisty – brzmi dumnie, ale to nic przyjemnego. Wszelkiego rodzaju dyskopatie, urazy i choroby stawów mogą dotknąć każdego: zarówno sportowców jak i osoby, które większość czasu spędzają w pracy w pozycji siedzącej. O najnowszych i przełomowych metodach leczenia chorób stawów i urazów rozmawiamy z ortopedą Bartoszem Kumorem z krakowskiego CM-Supermed

 

Kim są pana pacjenci?
lek. Bartosz Kumor: Pacjenci przychodzący do naszej poradni to osoby w każdym przedziale wiekowym. Urazy, przeciążenia stawów, jak i przewlekłe zwyrodnienia związane z układem kostno-stawowym pojawiają się niezależnie od metryki. Obserwuję, że osoby w wieku 40, 50 lat najczęściej skarżą się na dolegliwości związane ze stawem kolanowym, biodrowym lub ramiennym. Są to bóle o różnym stopniu nasilenia, często związane z przeciążeniem lub takie, które odpowiadają zmianom zwyrodnieniowym. Dolegliwości pojawiły się u nich parę lat temu i w miarę upływu czasu nasilają się. Pomocy zaczynają szukać wtedy, gdy bóle coraz częściej nawracają i uporczywie dokuczają, utrudniając wykonywanie codziennych obowiązków, a leki przeciwbólowe stają się niewystarczające, aby przynieść ulgę. Dolegliwości bólowe w chorobie zwyrodnieniowej mają charakter falujący. Na początku odczuwamy dyskomfort i ból w krótkich przedziałach czasowych – są to epizody kilkudniowe w skali miesiąca, a w miarę upływu czasu te przedziały się zawężają, aż dochodzi do sytuacji, kiedy boli przez cały czas. To fazy zaostrzenia i fazy reemisji – w ten sposób przebiega choroba zwyrodnieniowa.
Drugą grupę pacjentów stanowią młodzi ludzie, którzy wiodą intensywny tryb życia: uprawiają sporty ekstremalne, wymagające dużo siły, często wbrew ich naturalnym predyspozycjom. Młode osoby skarżą się na dolegliwości przeciążeniowe: bóle kręgosłupa, urazy skrętne stawu skokowego lub kolanowego i dolegliwości bólowe o charakterze entezopatii, czyli zmian zapalnych przyczepów ścięgien do kości. Trzecia grupa pacjentów to osoby, wykazują małą aktywność fizyczną. Pracownicy biurowi i korporacyjni nierzadko narzekają na bóle kręgosłupa, zarówno w odcinku szyjnym, jak i w lędźwiowym. Pocieszające jest to, że wraz ze wzrostem świadomości, chorzy szybciej niż kiedyś przychodzą do lekarza z problemem, nie odkładają wizyty u ortopedy na później. To bardzo ważne, szczególnie u pacjentów zmagających się z chorobą zwyrodnieniową stawów. Im wcześniej zareagujemy, tym większe szanse, że uzyskamy dobry efekt, a leczenie operacyjne nie będzie koniecznością.

Jeśli nie operacja, to co?
Współczesna medycyna proponuje wiele rozwiązań. Jednym z nich jest elektroterapia, która zwalcza ból, poprawia krążenie limfy, stymuluje nerwy i mięśnie. Elektroterapię wykorzystujemy w leczeniu zmian przeciążeniowych – mięśni i ścięgien. Falę uderzeniową w leczeniu ortopedycznym stosujemy w CM-Supermed ze względu na jej działanie przeciwbólowe i stymulację regeneracji tkanek miękkich – m.in. przy ostrodze piętowej, łokciu tenisisty lub golfisty, czy w zapaleniu ścięgna Achillesa. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach fala uderzeniowa jest alternatywą dla operacji chirurgicznej. Do metod małoinwazyjnych możemy również zaliczyć laseroterapię i kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne.
Pacjentom ze zmianami zwyrodnieniowymi możemy zaproponować leczenie kwasem hialuronowym. Chodzi o iniekcje dostawowe, które jeśli są powtarzane w odstępie tygodnia lub dwóch, dają szansę na poprawę właściwości chrząstki stawowej i płynu stawowego, co w efekcie znacznie zmniejsza cierpienie. W pozbyciu się bólu pomoże też fantastyczna rehabilitantka Ewelina Artwik, która specjalizuje się w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa, ma również doświadczenie z fizjoterapią pacjentów onkologicznych.

Jakie zastosowanie w leczeniu ortopedycznym znajduje medycyna regeneracyjna?
Medycyna regeneracyjna polega na leczeniu własnymi komórkami. Chodzi o pobudzanie naturalnych procesów naprawczych za pomocą preparatów uzyskiwanych z krwi pacjenta –fibryną albo osoczem. Lekarz podaje je pod kontrolą USG, a terapia przynosi pacjentowi ogromną ulgę. Warto wiedzieć, że jest bardzo niewiele przeciwwskazań do tego typu zabiegów. Niesamowite efekty w leczeniu przynosi również zabieg, polegający na podaniu komórek macierzystych, pozyskiwanych z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta.

lek. Bartosz Kumor: To prawdziwy przełom w medycynie i Klinice CM-Supermed. Tkanka tłuszczowa jest rezerwuarem komórek macierzystych. Są one komórkami multipotencjalnymi, ponieważ przekształcają komórki w inne tkanki. Podanie komórek macierzystych wyizolowanych z tłuszczu w okolicę dotkniętą dolegliwościami bólowymi gwarantuje dużą poprawę i zmniejszenie dolegliwościach bólowych.

Czy to boli?
W przypadku leczenia fibryną lub osoczem mamy do czynienia z dwoma ukłuciami. Pierwsze ukłucie następuje w momencie pobrania krwi obwodowej z żyły, a drugie – gdy wstrzykujemy lek dostawowo lub ostrzykujemy tkanki. Są to dolegliwości, z którymi każdy z nas miał do czynienia przy rutynowych badaniach. Samo podanie preparatów jest niebolesne. Pacjenci mówią, że ból związany z ukłuciem jest niczym w porównaniu z cierpieniem, z którym często musieli zmagać się latami.

Informacje o ekspercie

Bartosz Kumor wykonuje badanie USG

lek. Bartosz Kumor / fot. materiały prasowe

lek. Bartosz Kumor – mł. asystent ortopeda w Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Żeromskiego w Krakowie

 

Centrum Medyczne Supermed, ul. Królowej Jadwigi 148A/1A, Kraków, tel.: 12 395 71 51, www.cm-supermed.pl

 
 
 
 
 
 
źródło: materiał Partnera MK

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Katarzyna 5 lutego, 2019

    Nie jestem pewna, ale zdaje się, że pierwszy zabieg naprawy stawu za pomocą komórek macierzystych był pierwszy raz wykonany u nas w Polsce jakieś 2-3 lata temu – aż dziw jak szybko postępuje medycyna i jakim tępie pojawiają się coraz to nowsze zabiegi. Taki rodzaj terapii do tamtego czasu był chyba jedynie wykorzystywany jako mezoterapia komórkami macierzystymi na twarz, jako metoda usuwania zmarszczek itp.: https://www.nowaestetyka.pl/zabiegi/medycyna-estetyczna/komorki-macierzyste/ ale oba zabiegi różnią się chyba miejscem pozyskania komórek, na stawy z tłuszczu, medycyna estetyczna korzysta chyba tylko z krwi (bo łatwiej jest takie komórki pozyskać?).

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ