Choroby siatkówki – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Mało kto pamięta o regularnym badaniu oczu ‒ a warto
Siatkówka to niezwykle ważna część oka, ponieważ to dzięki niej jesteś w stanie dostrzegać światło, kolory czy kontury. Warto więc wiedzieć, na jakie choroby jest narażona, by w razie wystąpienia objawów móc szybko zareagować. Zapalenie siatkówki, niedrożność naczyń żylnych w tej okolicy czy zwyrodnienie plamki to tylko niektóre z problemów, jakie dotykają tę część oka. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę i kiedy warto udać się do specjalisty!
Na jakie choroby jest narażona siatkówka oka?
Siatkówka oka określana jest najważniejszą częścią narządu wzroku, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe funkcjonowanie. Człowiek jest narażony na różne choroby, w tym takie, które atakują właśnie tę część organizmu. Dobrze jest więc wiedzieć, jak rozpoznać poszczególne z nich oraz jak sobie z nimi poradzić. Najczęściej występującymi są:
• Choroby plamki żółtej, czyli AMD
AMD to skrót od angielskiej nazwy „Age-related macular degeneration” i oznacza związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. Choroba plamki żółtej dotyka najczęściej ludzi starszych, uszkadzając centralną część siatkówki, która z kolei odpowiedzialna jest za wyraźne widzenie. AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty osób dorosłych na świecie.
Plamka odpowiada za widzenie centralne, które potrzebne jest do wykonywania codziennych czynności. Jej zwyrodnienie jest dostrzegane zwłaszcza przy wykonywaniu zadań wymagających precyzji, np. czytaniu. Litery wówczas są zamazane i niewyraźne. Charakterystyczne objawy to także:
zniekształcenia obrazu – tzw. metamorfopsje,
powiększenie lub pomniejszenie obrazu,
obniżone poczucie kontrastu i widzenia barwnego (oglądane kolory są słabiej wysycone)
krzywienie linii prostych
oraz ciemna plama w centrum pola widzenia tzn. mroczek centralny.
Jeśli więc Ty lub ktoś z Twoich bliskich macie problem z widzeniem, warto udać się do okulisty. Ten określi skalę problemu i ewentualnie zakwalifikuje go do leczenia. Nie czekaj, aż sytuacja się pogorszy – szczególnie jeśli cierpisz na choroby współistniejące takie jak cukrzyca bądź nadciśnienie, albo palisz papierosy.
• Choroby siatkówki – retinopatia
Choroby siatkówki mają różne formy, jedną z nich jest retinopatia. Pogorszenie szczegółowości widzenia, zniekształcenie obrazu czy mroczki przed oczami mogą sygnalizować którąś z odmian tej choroby. Retinopatia może być:
Cukrzycowa – powstaje u osób z cukrzycą i nadciśnieniem.
Nadciśnieniowa – związana (jak sama nazwa wskazuje) z nadciśnieniem tętniczym.
Barwnikowa – polegająca na odkładaniu się barwnika na siatkówce, przez co zmniejsza się pole widzenia.
Retinopatia wcześniaków – która dotyka przedwcześnie narodzone, niewiele ważące dzieci.
• Odwarstwienie siatkówki
Odwarstwienie siatkówki oka to dość często spotykana choroba, która wymaga szybkiego podjęcia leczenia. Pogorszona ostrość widzenia, pojawienie się błysków, kropek czy mroczków to objawy, które mogą wskazywać na jej wystąpienie. Jeżeli więc zauważysz, że pojawił się u Ciebie któryś z tych problemów, niezwłocznie udaj się do specjalisty! Najbardziej narażone na odwarstwienie lub przedarcie siatkówki są osoby z wysoką krótkowzrocznością, ponieważ ich gałki oczne są zazwyczaj dłuższe niż osoby miarowej (czyli bez wady wzroku), a siatkówka – cieńsza.
Profilaktycznie każda osoba powinna badać dno oko najrzadziej co 2 lata. Z kolei osoby z obciążonym wywiadem genetycznym lub przewlekłymi chorobami ogólnymi, np. z cukrzycą oraz osoby po 60 roku życia – raz na rok.
Choć opisane schorzenia są najczęściej występującymi chorobami siatkówki oka, to nie są jedyne. Jej zapalenie, jaskra, otwór w plamce, błona przedplamkowa czy niedrożność naczyń żylnych siatkówki to kolejne dolegliwości, które wymagają interwencji specjalisty, a czasem nawet zabiegu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: https://www.optegra.com.pl/zabiegi/choroby-siatkowki.
Choroby siatkówki – jak je leczyć?
Choroby siatkówki oka na szczęście podlegają leczeniu. Najczęściej opiera się ono na farmakoterapii lub zabiegach, takich jak:
• Laseroterapia siatkówki
Laseroterapia siatkówki to zabieg wykonywany laserem. Stosuje się go najczęściej w chorobach zwyrodnieniowych siatkówki oka, by zmniejszyć ryzyko jej odwarstwienia. Laser pełni zatem rolę zabezpieczającą przed rozwojem tej choroby. Wykorzystywany jest również w retinopatii cukrzycowej, którą leczy, niszcząc obszary niedokrwienne i zmniejszając ryzyko powikłań. Cały zabieg jest praktycznie bezbolesny oraz wykazuje wysoką skuteczność, dlatego zdecydowanie warto się na niego zdecydować.
• Iniekcje doszklistkowe
Zabieg iniekcji doszklistkowej polega na podaniu leku do gałki ocznej w formie zastrzyku. Dzięki temu preparat jest dostarczony bezpośrednio do odpowiedniej części oka. Leczenie tego typu poleca się osobom z obrzękami plamki, do których może dojść np. wskutek niedrożności żył samej siatkówki. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu.
• Witrektomia
Witrektomia to zabieg polegający na usunięciu zmienionego ciała szklistego (czyli substancji, która wypełnia wnętrze gałki ocznej) znajdującego się wewnątrz gałki ocznej i zastąpienie go olejem, gazem lub jałowym płynem. Stosuje się go przy odwarstwieniu siatkówki, otworach w plamce czy powikłaniach pooperacyjnych.
Choroby siatkówki są różne i często wymagają podjęcia specjalistycznych zabiegów. Warto konsultować objawy u doświadczonego specjalisty i szybko podjąć ewentualne leczenie!