Sunday, October 6, 2024
Home / Zdrowie  / Choroby  / Choroby neurodegeneracyjne – jakie istnieją metody leczenia? Odpowiadamy

Choroby neurodegeneracyjne – jakie istnieją metody leczenia? Odpowiadamy

Warto wiedzieć, jak zminimalizować ich ryzyko

choroby neurodegeneracyjne

fot, Freepik

Układ nerwowy stanowi centrum naszego organizmu – przetwarza i odbiera wszystkie bodźce oraz na nie odpowiada. To on wpływa na nasz odbiór rzeczywistości, który w wyniku chorób neurodegeneracyjnych może być zaburzony. Jakie metody leczenia obecnie oferuje medycyna?

 

Choroby neurodegeneracyjne mózgu – czym są?

Pod terminem „choroby neurodegeneracyjne” kryją się wszystkie nabyte bądź wrodzone schorzenia układu nerwowego. Proces neurodegeneracji uszkadza komórki nerwowe i zaburza pracę całego układu nerwowego. W efekcie uszkodzone neurony gorzej pracują, wolniej komunikują się z innymi neuronami i ostatecznie obumierają. Niestety w procesach neurodegeneracji odbudowa struktur neuronów oraz naprawa powstałych uszkodzeń są znacznie utrudnione.

 

Najczęstsze choroby neurodegeneracyjne to:

● choroba Alzheimera i inne demencje,
● choroba Parkinsona i zespół Parkinsona,
● choroba Huntingtona,
● stwardnienie zanikowe boczne,
● stwardnienie rozsiane,
● rdzeniowy zanik mięśni.

 

Choroby neurodegeneracyjne – przyczyny

Choroby neurodegeneracyjne mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. O schorzeniach wrodzonych mówimy wtedy, kiedy wadliwy gen jest przenoszony z pokolenia na pokolenie. Oprócz predyspozycji genetycznych najczęściej wymienia się niedobory składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, ekspozycję na pestycydy, chemikalia i neurotoksyny, zaburzone krążenie mózgowe, przewlekłe stany zapalne oraz stres oksydacyjny. Na szczęście istnieje szereg działań, dzięki którym możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia u nas chorób neurodegeneracyjnych – więcej na ten temat można poczytać na stronie mito-med.pl.

Choroby neurodegeneracyjne – diagnostyka

Przeważnie diagnostyka schorzeń neurodegeneracyjnych opiera się na szczegółowym wywiadzie i wnikliwym badaniu fizykalnym. Aby postawić diagnozę, muszą być spełnione pewne kryteria np. wystąpienie klasycznych objawów, odpowiedni czas ich trwania oraz ich typowy przebieg. Ważną rolę odgrywają również testy neuropsychologiczne, które oceniają funkcje poznawcze. Wykonywane są także badania obrazowe, jak np. tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, których celem jest wykluczenie innych przyczyn choroby, np. guza mózgu.

 

Dzięki postępowi technologii diagnozowanie schorzeń stało się łatwiejsze. Obecnie w medycynie często wykorzystuje się najnowsze techniki sekwencjonowania DNA pozwalające wykryć całe spektrum mutacji w różnych genach. To nie wszystko – dzięki dzisiejszym możliwościom choroba Alzheimera (i nie tylko) może zostać wykryta, zanim dojdzie do krytycznej fazy. W jaki sposób? Poprzez oznaczenie markerów w płynie mózgowo-rdzeniowym i w surowicy krwi oraz badaniu neuroobrazowym. Metody te pozwalają wykryć u danej osoby ryzyko rozwinięcia się w przyszłości choroby neurodegeneracyjnej.

Choroby neurodegeneracyjne – leczenie

Choroby neurodegeneracyjne mają charakter postępowy, co oznacza, że wraz z upływem czasu, stan pacjenta będzie się pogarszać. Na ten moment medycyna rozkłada ręce w kwestii leczenia przyczynowego. Pozostaje jedynie postępowanie objawowe, które ma na celu spowolnienie tempa narastania objawów, złagodzenie przebiegu choroby, a także poprawienie jakości życia osób cierpiących, jednak leczenie objawowe nie hamuje rozwoju schorzenia.

 

W przypadku wykrycia choroby w tzw. fazie niemej specjaliści rekomendują postępowanie niefarmakologiczne, czyli aktywność fizyczną i umysłową, prawidłową dietę i zdrowy tryb życia. Na ten moment nie ma żadnego leku, który mógłby zostać zastosowany na tym etapie diagnozy. Farmakoterapia włączana w czasie już istniejącej przypadłości, nie działa profilaktycznie ani nie opóźni procesu chorobowego.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ