Friday, July 12, 2024
Home / PARTNER MK  / Choroby krtani – objawy i leczenie. Czy krtań można operować?

Choroby krtani – objawy i leczenie. Czy krtań można operować?

Krtań pełni niezwykle ważne funkcje w ciele człowieka. Nie tylko pozwala ludziom swobodnie mówić, ale także chroni wewnętrzne drogi oddechowe przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami oraz ciałami obcymi. To właśnie w krtani powstaje odruch kaszlowy, który

Choroby krtani

Krtań i jej schorzenia/fot. materiały prasowe

Krtań pełni niezwykle ważne funkcje w ciele człowieka. Nie tylko pozwala ludziom swobodnie mówić, ale także chroni wewnętrzne drogi oddechowe przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami oraz ciałami obcymi. To właśnie w krtani powstaje odruch kaszlowy, który pozwala pozbyć się niechcianych struktur z gardła. Choroby krtani są dość powszechne, jednak bardzo często objawami przypominają zwykłe przeziębienie, przez co bywają ignorowane przez samych Pacjentów, a to z kolei jest przyczyną wielu komplikacji zdrowotnych. Niektóre – niegroźne schorzenia krtani można leczyć farmakologicznie, jednak poważniejsze, niejednokrotnie, wymagają interwencji chirurga

 

 

Najczęstsze choroby krtani

Jedną z najpopularniejszych dolegliwości krtani jest jej ostre zapalenie. Zazwyczaj odpowiedzialne za nie są wirusy, jednak zdarza się, że także bakterie. Zapalenie krtani objawia się suchością w przełyku, uczuciem drapania w gardle, kaszlem. Jeśli objawy te zostały wywołane przez bakterię dochodzi także ropna wydzielina. W takim przypadku zaleca się odpoczynek, inhalacje, picie dużej ilości płynów – jeżeli zapalenie nie ustępuje w ciągu kilku dni, rozpoczyna się antybiotykoterapię.

Polipy krtani

Polipami nazywa się łagodne guzki, najczęściej zlokalizowane na fałdach głosowych. Pojawiają się one zazwyczaj jako wynik palenia papierosów lub nadmiernej pracy głosem. Polipy krtani mogą powodować chrypkę, a w niektórych przypadkach całkowity zanik głosu, a także duszności czy problemy z oddychaniem. Wtedy należy zgłosić się do chirurga i przeprowadzić odpowiednie leczenie. Usuwanie polipów w Medicus Clinic we Wrocławiu odbywa się przy pomocy lasera, dzięki temu chirurg jest w stanie precyzyjnie wyciąć zmienione chorobowo miejsca, bez naruszania tkanek okalających.

Nowotwory krtani

Rak krtani najczęściej dotyka mężczyzn w wieku powyżej 55 lat. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby na co dzień palące tytoń. Warto wiedzieć, że wczesne wykrycie choroby pozwala na jej całkowite wyleczenie. Operacje krtani są w takim przypadku często nieuniknione. W trakcie zabiegu lekarz może usunąć patologiczne zmiany lub w zaawansowanym stopniu choroby całą krtań.

Mikrochirurgia krtani – nowoczesna metoda leczenia i diagnostyki

Mirochirurgia krtani polega na przeprowadzaniu zabiegów zarówno operacyjnych, takich jak usuwanie polipów, jak i diagnostycznych, np. pobranie wycinków do dalszych badań, z użyciem mikroskopu chirurgicznego. Dodatkowo zabiegi z zakresu mikrochirurgii krtani pozwalają na poprawę głosu i leczenie części zaburzeń wywołanych porażeniem fałd głosowych.

Jeśli podejrzewasz u siebie problemy z krtanią – odczuwasz suchość, ból czy nadmierne swędzenie – skonsultuj się ze specjalistą. Nieleczone choroby krtani mogą prowadzić do wielu poważnych i trudno wyleczalnych powikłań. Eksperci z wrocławskiej kliniki Medicus, dzięki doświadczeniu i dostępowi do najnowszej generacji sprzętu medycznego, na miejscu, wykonają wszystkie niezbędne badania, zdiagnozują Twój problem oraz zaproponują skuteczne metody terapii.

Sprawdź więcej na -> medicusclinic.pl/offer/choroby-krtani-leczenie

Chcesz się dowiedzieć więcej o zabiegu usuwania migdałków? Wejdź na stronę MedicusClinic.pl lub odwiedź naszą klinikę zlokalizowaną pod adresem: pl. Strzelecki 24, 50-224 Wrocław.

 
źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ