Tuesday, June 18, 2024
Home / Kultura  / Chór Gregorian wystąpi w ICE Kraków!

Chór Gregorian wystąpi w ICE Kraków!

Ich koncerty to niewiarygodne, wręcz trudne do opisania przeżycie. W Polsce zagrają aż 4 koncerty.

Gregorian zagra cztery koncerty w Polsce / fot. materiał prasowy

19 grudnia o godz. 19:00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków wystąpi uwielbiany przez polską publiczność chór Gregorian! Podczas ich ostatniej wizyty w Warszawie, Gdyni i Poznaniu sale pękały w szwach, a bisom nie było końca. W tym roku, w ramach swojej europejskiej trasy Winter Chants Tour 2014, zespół zagości w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. Organizatorem koncertów jest firma Makroconcert Polska.

Ich nowy program utrzymany jest w nieco kameralnej i refleksyjnej atmosferze, idealnie pasującej do mroźnych, zimowych wieczorów. Mistyczne wersje naszych ulubionych utworów, opary tajemniczości oplatające hity ze szczytów list przebojów – to wszystko czeka na Was podczas koncertów chóru Gregorian!

Gregorian zagra cztery koncerty w Polsce / fot. materiał prasowy

Gregorian zagra cztery koncerty w Polsce / fot. materiał prasowy

Chór Gregorian powstał na początku lat 90. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Strzałem w dziesiątkę okazał się oryginalny pomysł Franka Petersena, znanego producenta muzycznego, na połączenie średniowiecznego chorału gregoriańskiego ze współczesną muzyką popową i rockową. I właśnie ten pomysł zapoczątkował okres świetności zespołu Gregorian. Już pierwszy album grupy Masters of chant przyniósł jej popularność oraz fale sukcesów – status złotej płyty w 6 krajach Europy, a w Portugalii platynę. Dostał się również do prestiżowej listy TOP 10 w dziesięciu krajach świata. Zachęcony sukcesem zespół, wydał rok później drugi album, Masters of chant – chapter two. Okazało się, że pomysł przerabiania popularnych utworów na styl gregoriański nie znudził się publiczności. Płyta została wydana w 19 krajach i powtórzyła niebywały sukces swojej poprzedniczki, zdobywając złoto w 8 krajach Europy i platynę w Finlandii. Album dostał się na 6 miejsce TOP 10 najlepiej sprzedających się albumów. Singiel Moment of Peace stał się spektakularnym hitem.

Tuż po opublikowaniu dwóch pierwszych płyt Frank Peterson, Carsten Heusmann, Jan-Eric Kohrs i Michael Soltau zaczęli przygotowania się do produkcji trzeciej części kolekcji, która ukazała się w roku 2003. Podobnie jak w przypadku poprzednich albumów, piosenki zostały utrzymane w stylu chorału gregoriańskiego. Zarówno przy pierwszych płytach, jak i teraz, kryterium wyboru utworów jest proste: Gregorianie stosują w swej muzyce wyłącznie siedem tonów. W praktyce oznacza to jednak problemy z doborem repertuaru, tak, by odpowiadał on tonacji i tym samym został dobrze zaaranżowany i wykonany. Chorał gregoriański to jednogłoskowy śpiew liturgiczny w kościele rzymskokatolickim. Piosenki muszą sprostać tym regułom, co jak widać, imponująco wychodzi śpiewającym mnichom – w ich repertuarze znajdziemy cały przekrój muzycznego świata – od Stinga po Duran Duran.

Oprócz serii Masters of chant w dorobku zespołu są też takie pozycje jak krążek The Dark Side, na którym pojawiły się cięższe brzmienia, czy Gregorian Christmas: Chants & Motets – alternatywa do tradycyjnej muzyki bożonarodzeniowej. Wielka popularność Gregorian przyczyniła się do powstania wielu naśladowców, nie mniej jednak to właśnie Gregorianie są jedynym, niepowtarzalnym i charakterystycznym zespołem. Ich największe hity będziemy mieli okazję usłyszeć już w grudniu na czterech koncertach w Polsce – w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i w Warszawie.

19 grudnia 2014 – Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków, godz. 19.00

20 grudnia 2014 – Wrocław, Wrocławskie Centrum Kongresowe, godz. 19.00

21 grudnia 2014 – Poznań, Sala Ziemi, godz. 18.00

22 grudnia 2014 – Warszawa, Filharmonia Narodowa, godz. 19:00

Bilety do nabycia na www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.makroconcert.pl oraz w salonach Empik.

Projekt budowy ICE Kraków jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013

(źródło: materiał prasowy)

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • 안전바카라 14 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Find More to that Topic: miastokobiet.pl/chor-gregorian-wystapi-w-ice-krakow/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ