Tuesday, June 18, 2024
Home / Miasto Prezentów  / Choinka ekologiczna czy sztuczna? Podpowiadamy, jaką wybrać!

Choinka ekologiczna czy sztuczna? Podpowiadamy, jaką wybrać!

Zalety i wady sztucznego drzewka

Choinki na Boże Narodzenie

Sztuczne choinki/ fot. Unsplash

Prawie co roku pojawia się dylemat, jaką choinkę wybrać? Czy iść za modą i przystroić dom w żywe drzewko czy jak jednak większość z nas ustawić w domu po prostu sztuczną choinkę

 

Ta pierwsza opcja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, bo trzeba jechać, wybrać, ustawić czasem trochę podpiłować i dbać by utrzymała się przynajmniej najbliższy miesiąc tzn. podlewać i ulokować ją z dala od źródeł ciepła ( kominek, kaloryfer).
Wybór żywego drzewka zależy też od naszego podejścia do świata, wycinka lasu w dobie wszystkiego co eko wydaje się nie być na miejscu… tymczasem to nie do końca tak.

Żywe drzewka

Pachnące drzewka/ fot. Pixabay

Zalety świeżego drzewka

Z żywej choinki opadają igły co może służyć jako kompost do naszego ogrodu, jeśli wybierzemy taką która ma korzenie np. w doniczce możemy posadzić ją po Świętach na zewnątrz. Nasz ogród zyska dodatkowe drzewko, a nie umniejszy to ilość drzew w lesie, gdyż choinki świąteczne pochodzą ze specjalnych plantacji.
Ich niepodważalną zaletą jest zapach…nie ma to jak naturalna aromaterapia, zapach świerku czy jodły dodatkowo doda aromatu naszym Świętom.
Na minus zdecydowanie są igły, które czasem sypią się z drzewka, a jeśli mamy w domu małe dziecko lub zwierzątko musimy tym bardziej uważać, żeby naszego drzewko nie zostało przewrócone, bo posypie się zupełnie.

Wady sztucznej choinki

Sztuczne czyli plastikowe choinki są połączeniem trudno degradowalnego plastiku i najczęściej metalu, więc na pewno rozkładają się długo i fanów ekologii zdecydowanie powinny odstraszyć, nie pachną i nie sprawią też wrażenia takiego jakiego robi prawdziwe drzewo z lasu, mimo iż coraz częściej wśród bogatej oferty sztucznych choinek słychać i widać, że wygląda jak żywa.
Trzeba jednak przekonać się samemu i zaryzykować, gwarantuje że raz wybrana prawdziwa, żywa choinka będzie wyborem na stałe, bez corocznych dylematów.

 

Edyta Sowa -Filipek
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ