Chodzenie w szpilkach a wpływ na zdrowie
Czy kupując buty pilnujecie, aby poza tym, że są ładne i wygodne, były też zdrowe dla stóp?

Haluksy to powszechna dolegliwość kobiet, nadużywających butów na wysokich obcasach / fot. materiały prasowe Klienta
Czy chodzenie w szpilkach może przyczynić się do pojawienia się haluksów? Czy noszenie wygodnego i dopasowanego obuwia to gwarancja zdrowych i wolnych od deformacji stóp? Sprawdź, jak dobrać odpowiednie obuwie. Dowiedz się, jak buty na wysokich obcasach wpływają na zdrowie
Wpływ noszenia szpilek na zdrowie
Nieznaczne podniesienie pięty wywiera korzystny wpływ na postawę ciała i samej stopy. Jednak niestety, chodzenie na wysokim obcasie nie jest korzystne dla kręgosłupa, nóg i samych stóp. Lekarze zgodnie twierdzą, że noszenie szpilek może być niebezpieczne.
Ból kręgosłupa a chodzenie na wysokich obcasach
Podczas chodzenia w szpilkach środek ciężkości stopy zostaje przesunięty do przodu. Następstwem jest nieprawidłowe wygięcie się kręgosłupa (charakterystyczne dla lordozy). Objawy to bolesność w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa i bóle w okolicy karku.
Czy szpilki sprzyjają deformacjom w obrębie stopy?
Chodzenie w butach na wysokich obcasach jest jednym z ważnych czynników środowiskowych, który predysponuje do powstania palca młotkowatego, czyli schorzenia, które polega na ułożeniu palca stopy w przykurczu zgięciowym w stawie międzypaliczkowym bliższym. Palec młotkowaty może występować samodzielnie, ale częściej należy do grupy schorzeń w obrębie stopy, np. stopy poprzecznie płaskiej.
Predyspozycje genetyczne są najczęstszą przyczyną występowania takich schorzeń, jak paluch koślawy (haluks) czy paluch sztywny, ale to, czy się rozwiną, zależy w dużej mierze od czynników środowiskowych, czyli doboru wkładki obuwniczej, szerokości butów (szczególnie na wysokości czubków) i dostosowania obuwia do podłoża. Chodzenie w szpilkach zdecydowanie sprzyja rozwinięciu się chorób stóp.
Paluch sztywny to choroba zwyrodnieniowa stawu śródstopno-palcowego pierwszego (MTP I), która wiąże się z postępującą utratą ruchomości w jego obrębie. W wyniku postępującej choroby zwyrodnieniowej, uszkodzeniu ulega chrząstka stawowa.
Dolegliwości nasilają się także z powodu tworzenia się wyrośli chrzęstno-kostnych (osteofitów) na obrzeżach stawu. W wyniku zmian zwyrodnieniowych, staw przestaje pełnić swoją fizjologiczną funkcję i staje się coraz bardziej sztywny. Skutkiem tego może być całkowite usztywnienie palucha.
Haluksy dają na początku zazwyczaj niezauważalne objawy, bo nie wiążą się ani z dyskomfortem, ani z bólem. Wystający guz może początkowo być co najwyżej zaczerwieniony i może utrudniać dobranie wygodnego obuwia, ponieważ bunion (przesunięta pierwsza kość śródstopia) ociera się o większość butów z wąskimi czubkami. Paluch koślawy to schorzenie postępujące, dlatego dopiero po czasie pojawia się dyskomfort, który w końcu uniemożliwia poruszanie się bez bólu nawet na boso.
Leczenie deformacji stóp
Leczenie niewielkich, łagodnych zmian charakterystycznych dla paluchów sztywnych czy haluksów polega początkowo na zastosowaniu metod nieinwazyjnych. Terapia obejmuje chodzenie w odpowiednio dopasowanym obuwiu z indywidualnie dobranymi wkładkami, chodzeniu w ortezie lub ze specjalnym klinem międzypalcowym. Wskazana jest także fizjoterapia.
Niestety, metody zachowawcze nie są w stanie cofnąć zmian, które już powstały. Mogą, co najwyżej, jedynie zapobiec ich postępowaniu i zmniejszyć dolegliwości bólowe, jeśli takie już występują. Co więcej, niezrezygnowanie z chodzenia na wysokich obcasach mimo obecności objawów, dodatkowo sprzyja postępowi schorzeń w obrębie stopy.
Jedyne skuteczne leczenie paluchów sztywnych i paluchów koślawych to leczenie chirurgiczne. Istnieje wiele metod, które pozwalają na precyzyjne i małoinwazyjne usunięcie przyczyny problemu. Technika dobierana jest indywidualnie przez specjalistę na podstawie stopnia zaawansowania zmian, współistnienia innych chorób, wieku Chorego oraz jego oczekiwań względem efektu pooperacyjnego. Pacjenci często są w stanie chodzić już w drugiej dobie po operacji.
Leczenie haluksów, dzięki obecnym możliwościom medycyny, nie jest już żmudnym procesem wykluczającym z życia społecznego na wiele tygodni. Współczesne możliwości chirurgiczne pozwalają na zastosowanie mało inwazyjnych technik operacyjnych, dzięki którym Pacjenci, u mktórych zoperowano haluksy, mogą chodzić (w specjalnym bucie) już na drugi dzień po operacji. Ci, którzy mają niewielkie zmiany, mogą spróbować zatrzymać deformację za pomocą indywidualnie dobranych metod nieoperacyjnych. Operacja haluksów jest jedyną skuteczną metodą leczenia schorzenia.
Zdrowy obcas – czy taki istnieje?
Istnieje wiele równań opracowanych przez naukowców, które pozwalają na indywidualne obliczenie maksymalnej wysokości obcasa dla kobiety, biorąc pod uwagę jej numer buta i tzw. współczynnik socjologiczny. Optymalna wysokość obcasa wynosi około 2,5-4 cm. Obcas takiej wysokości uznawany jest za tzw. „zdrowy”.
Czy płaskie buty są zdrowe?
Zupełnie płaskie buty też mogą być niezdrowe dla stóp. Okazuje się, że noszenie zarówno płaskiego obuwia, jak i butów na wysokim obcasie niekorzystnie wpływa na postawę ciała i powoduje, że stopa obciążona jest w sposób nieprawidłowy.
Lucy 8 lutego, 2021
Moim zdaniem wszystko jest dobre, ale w umiarze. Sama mam kilka par szpilek, w których dobrze się czuję. Lubie nałożyć je na specjalne okazje, na większe wyjścia. Czuję się w nich seksownie i jestem zdania, ze takie buty bardzo ładnie wydłuzają nogi, jednocześnie prostują sylwetkę.
emilia 6 marca, 2023
czasem moze to nawet doprowadzic do haluskow, cos o tym wiem