Thursday, December 5, 2024
Home / PARTNER MK  / Chirurgia wirtualnie ulepszona: korzyści ze stosowania rzeczywistości rozszerzonej

Chirurgia wirtualnie ulepszona: korzyści ze stosowania rzeczywistości rozszerzonej

Świat zmienia się także w branży beauty

fot. materiały prasowe

Elektroniczne metody poszerzania percepcji szturmem wdzierają się do wszystkich dziedzin nauk. Nie inaczej sprawa się ma z medycyną, która od zawsze rozwijała się w oparciu o najnowsze technologie. W jaki sposób rozszerzona rzeczywistość może wpłynąć na możliwości współczesnej chirurgii plastycznej?

fot. materiały prasowe

Czym byłaby medycyna, gdyby nie postęp technologiczny? Bez wątpienia jej perspektywy byłyby o wiele węższe, a sporo operacji po prostu nie byłoby możliwych. W ostatnich latach splot medycyny i technologii zacieśnia się jeszcze bardziej, dzięki czemu w zasięgu rąk lekarzy pozostają operacje, które jeszcze kilka lat temu istnieć mogły w głowach jedynie największych technologicznych optymistów.

Nowe ścieżki rozwoju chirurgii

Dziedziną medycyny, która w największym stopniu korzysta z nowoczesnych technologii, jest bez wątpienia chirurgia – i nie może to dziwić. Od wieków bowiem była to dyscyplina wymagająca maksymalnej precyzji po to, by do minimum zredukować ryzyko błędu, który mógł kosztować pacjenta zdrowie i życie. Również chirurgia plastyczna, której efekty działania w znacznym stopniu wpływają na komfort życia pacjenta, powinna w pełni korzystać z dobrodziejstw, jakie możliwe są dzięki technicznym nowinkom.

Innowacją mogącą w olbrzymim stopniu zmienić sposób funkcjonowania chirurgii estetycznej jest wprowadzenie w jej paletę środków technologii związanych z rzeczywistością rozszerzoną (w skrócie AR – od angielskiego augmented reality).

Jak działa rzeczywistość rozszerzona?

Działanie rzeczywistości rozszerzonej polega na łączeniu świata rzeczywistego (tzn. widzianego naocznie) z tym generowanym komputerowo. Kiedy patrzymy na świat, widzimy go takim, jaki jest w istocie. Rzeczywistość rozszerzona polega zaś na nałożeniu nań rozmaitych elementów, których „realnie” w świecie nie ma. Można przypomnieć sobie filmy o Terminatorze, w którym sposób postrzegania świata przez tytułowego bohatera opierał się o nieustannie analizowane dane wyświetlane poprzez nałożenie ich na obraz „prawdziwego” świata. W podobny sposób działają nowoczesne systemy AR: umożliwiają one wizualizacje pewnych danych po to, by móc skuteczniej przeprowadzić ćwiczenia, operacje i podobne działania.

Chirurgia wirtualna? Chirurgia realna!

Możliwości, które daje stosowanie systemów AR są dla współczesnej chirurgii wprost niezrównane. Dzięki rozszerzeniu percepcji możliwe staje się precyzyjne przeprowadzenie skomplikowanego wywiadu bez operacyjnej ingerencji w strukturę ciała pacjenta. Przykładowo, żeby zbadać wnętrze struktur kostnych pacjenta, nie trzeba będzie przeprowadzać inwazyjnego badania polegającego na wykonywaniu nacięć. Równie imponująco brzmi możliwość wizualizacji danych pochodzących z innych badań (np. tomografu) bezpośrednio na ciele pacjenta poprzez urządzenia wyświetlające: gogle VR czy nawet… iPada! Ponadto systemy AR nie tylko dają lepszy wgląd w ciało chorego, lecz również pozwalają wizualizować następstwa kolejnych ruchów chirurga. Odpowiednie aplikacje są również w stanie podpowiedzieć lekarzowi następny ruch, jaki powinien on wykonać podczas operacji.

Plastyka wspomagana elektronicznie

Jakie korzyści niesie wykorzystywanie zdobyczy AR w pracy chirurga plastycznego? Przede wszystkim związane są one z możliwością bardzo dokładnej wizualizacji efektów zabiegu. Przykładem niech będzie chirurgia plastyczna piersi: najpierw pacjentka sama może dobrać kształt i rozmiar implantów, dzięki wizualizacji ostatecznego efektu zabiegu w czasie rzeczywistym (możliwe jest określenie różnych parametrów tego, jak piersi po zabiegu mają wyglądać). Następnie, gdy operowana zdecyduje się już na konkretny zabieg, chirurg będzie prowadzony przez system AR krok po kroku po to, by osiągnąć jak najlepsze efekty zabiegu.

 

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ