Thursday, September 12, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Chcesz się szybko nauczyć języka? Przeskocz siedem barier językowych!

Chcesz się szybko nauczyć języka? Przeskocz siedem barier językowych!

Gdzie i w jaki sposób można najlepiej nauczyć się języka obcego? Sprawdź!

Nauka języków obcych to inwestycja w przyszłość/ fot. materiały prasowe

Często barierą na drodze do nauczenia się języka są mity o szczególnych zdolnościach i możliwościach, którymi rzekomo trzeba dysponować. Jest ich nieco więcej niż tych, o których tu mowa. Ale tych siedem zmor najbardziej zalazło mi za skórę. Tobie też? To bez dalszych wstępów rozprawmy się z nimi!

Nauka języków obcych to inwestycja w przyszłość/ fot. materiały prasowe

Nauka języków obcych to inwestycja w przyszłość/ fot. materiały prasowe

 

BARIERA 1 – PIĘTNO TALENTU
„Nie mam talentu językowego” vs. „ty to masz talent do języków”. Często o sobie słyszę to drugie. Jaki jest sekret mojego „talentu”? Wychowałam się w szkole językowej, którą moja mama zaczęła prowadzić w 1990 roku. Od początku chodziłam tam na angielski i brałam udział w życiu szkoły (supermiejscu dla dziecka: kolorowym, gwarnym, pełnym miłych, otwartych ludzi). Szybko poznałam najlepszy sposób na język: wyjazdy do szkół zagranicznych. A że zawsze lubiłam czytać i włóczyć się po świecie, naturalną koleją rzeczy były studia filologiczne. I gdzie tu talent? Przecież w nauce języków działa par excellence „prawo obfitości”: im więcej wiem, tym więcej umiem. Im więcej znam języków, tym łatwiej przychodzi mi komunikacja w kolejnych.

BARIERA 2 – WIDMO WIEKU
„Jestem za stary”. A czego Jaś się…” Fakt, dzieci szybciej i lepiej przyswajają nowości. Jednak dorośli dysponują wiedzą i doświadczeniem. Przykład z życia: dekadę temu nastąpił boom na szkolenia, skierowane do osób po 45. roku życia. Podjęliśmy wyzwanie. Prawie każdy z ponad pięciuset naszych kursantów „45+” musiał przeskoczyć wszystkie bariery językowe! Wielu z nich jest dalej z nami. Większość osiągnęła taką biegłość językową, że nie musi się więcej „uczyć”, lecz chce utrzymać żywy kontakt z językiem.

BARIERA 3 – KLĄTWA ZŁEJ METODY
„Tylko najlepsza metoda jest skuteczna”. Czyli jaka? Po 25 latach uczenia języków nadal jej nie znamy. Wiemy na pewno, że są tylko dwa sposoby na język: albo uczysz się samodzielnie, albo na kursie i samodzielnie. Nasi lektorzy prowadzą kursy grupowe przy użyciu metody komunikatywnej – takiej, jakie rozwija wszystkie sprawności językowe (czytanie, pisanie, mówienie i rozumienie ze słuchu). Ale sukces zapewni ci tylko zastosowanie TWOJEJ metody: wykorzystania twoich predyspozycji i zainteresowań do stworzenia twojego stylu uczenia!

BARIERA 4 – UŁOMNOŚCI PAMIĘCI WOBEC OGROMU WIEDZY
„Nauka języka to zdobywanie wiedzy”. Jak to, to też mit? Weź pierwszy z brzegu podręcznik na rok nauki języka. Przekonaj się, w jakich proporcjach wiedza (reguły) pozostaje do praktyki (ćwiczeń). Nie pół na pół – najwyżej 30/70! To dlatego, że nauka języka nie polega na gromadzeniu wiedzy, lecz właśnie na praktyce. Jak sport czy gra na instrumencie.

BARIERA 5 – KOSZMAR GRAMATYKI
„Po co mi gramatyka, kiedy ja chcę mówić?”
Proszę bardzo: zróbmy jak dzieci, które z paru znanych sobie słów układają przekaz. Weźmy po trzy angielskie rzeczowniki, czasowniki i inne słowa. Te zna każdy: boy, work, car + stop, go, play + red, hot, good. Teraz bierzemy po jednym słowie z każdego zbioru i tworzymy przekazy: boy! Stop, hot! go car, work, good boy play. Jasne, prawda? W dodatku wychodzi na to, że nie gramatyka, lecz słówka są podstawą komunikacji: z 9 słów możesz „zmiksować” nie 9, ale przynajmniej 3 x 3 x 3 = 27 przekazów! Jednak smak twojej mikstury zależy od ciebie, możesz wlać składniki jak leci, możesz też pokusić się o ich przyprawienie. Gramatyką. Wybór należy do Ciebie.

BARIERA 6 – CZAS, WRÓG PUBLICZNY NUMER 1
„Nie mam czasu”. Ja też nie mam. Prowadzę szkołę językową, podróżuję, uczę się tureckiego, tańczę, czytam, spotykam się z przyjaciółmi. Na dobry początek porzuć więc to, co ci przeszkadza czerpać przyjemność z nauki języka, i przerzuć się na to, co lubisz (np. słuchanie piosenek). Następnie przekonaj się, że nauka języka zajmuje mniej czasu, niż sądzisz. Zacznij od 5 minut dziennie, byle systematycznie. Nawet nie zauważysz, kiedy z 5 minut zrobi się 20. Tyle trwa poranna kawa. A przy kawie może prezentacja na stronie TED albo newsy w oryginale?

BARIERA 7 – CUD WYJAZDU ZA GRANICĘ
„Mieszkając za granicą, automatycznie poznam język obcy”.
Poznanie naturalnego środowiska języka nie zaszkodzi. Ale bez wystarczającej motywacji, rzucona na głęboką wodę, nauczysz się mało i będziesz popełniać wiele błędów. Jak wiele osób mieszkających od lat za granicą: powielają błędy, mówią z silnym akcentem. Dlaczego? Bo nie muszą się starać – bycie rozumianym wystarcza do przeżycia.

Przestań więc narzekać na brak czasu (i/lub pieniędzy). W dobrych szkołach językowych znajdziesz wspaniałych lektorów, którzy przybliżą ci język z całą otoczką kulturową. Będziesz mieć też wiele możliwości kształcenia wszystkich sprawności językowych. A nasza szkoła pomoże ci zorganizować wyjazd językowy twoich marzeń – ale to temat na osobną opowieść…

Szkoła Języków Obcych „Mały Rynek”,
Rynek Główny 34, 31 – 010 Kraków
tel. +48 12 422 20 30 , 509 927 627 .
www.malyrynek.pll, fb.com/malyrynek
Kursy języków obcych
Zagraniczne wyjazdy językowe
Tłumaczenia

Ania Daszkiewicz

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • An. 10 października, 2016

    Nauka języka obcego nie jest trudna, ale potrzebny jest dobry nauczyciel. Samemu trudno sie zmusic do efektywnej nauki.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ