Chcesz pomóc zwierzętom? Wesprzyj organizację!
Jeśli nie jest Ci obojętny los zwierząt domowych oraz ginących gatunków, warto żebyś w jakiś sposób wsparł organizacje walczące o ich dobro. Dowiedz się jak możesz to zrobić.

fot. materiał prasowy
Jeśli nie jest Ci obojętny los zwierząt domowych oraz ginących gatunków, warto żebyś w jakiś sposób wsparł organizacje walczące o ich dobro, polepszenie bytu lub przetrwanie. W jaki sposób możesz to zrobić? Oto kilka propozycji.
Program PIT a ochrona zwierząt
Zbliża się okres rozliczania podatku PIT. Co roku można przekazać 1% owego rozliczenia na jakiś szczytny cel – na przykład organizację charytatywną zajmującą się wspieraniem ubogich, zakupem sprzętów medycznych, czy też właśnie ochroną przyrody. Raz w roku można zatem wesprzeć organizację zupełnie za darmo – nie odczujemy bowiem w żaden sposób przekazania takiego datku (chyba jedynie czując satysfakcję z okazanego wsparcia).
Można przejrzeć różnorakie organizacje – czy to zagraniczne z oddziałami w Polsce (na przykład WWF, Greenpeace), czy też założone i działające w Polsce (np. Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”) – wybrać jedną z nich i umieścić wzmiankę o przekazanym procencie w swojej deklaracji podatkowej. Jest to tym prostsze, że obecnie istnieje możliwość rozliczenia przez internet. Program PIT, pobierany na komputer, pozwala na wypełnienie deklaracji i ocenia jej poprawność, wskazując ewentualne błędy. Deklarację można następnie wysłać do Ministerstwa Finansów. Jeśli ktoś nie chce instalować aplikacji „Program PIT”, może też wypełnić deklarację online.
Niemal każdy może przekazać 1% podatku na wsparcie ochrony przyrody. Organizacje takie jak WWF mogą przyjąć go od osób fizycznych, przebywających tak w Polsce, jak i poza jej terytorium – wystarczy, że będą się one rozliczały na deklaracjach PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38 lub PIT 39, bądź też (emeryci i renciści) PIT-40A. Jeśli jednak w rozliczeniu wysokość należnego podatku wynosi 0 złotych, niestety nie ma możliwości przekazania swojego 1% na organizacje pożytku publicznego.
Datek, wolontariat, adopcja?
Przekazanie 1% podatku na wybraną organizację to nie jedyny sposób, żeby pomóc. Można przecież stale wysyłać na konto placówek datki i w ten sposób okazywać im stałe, finansowe wsparcie. Warto pamiętać, że większość takowych organizacji utrzymuje się w całości z pieniędzy darczyńców – to od nas samych zależy zatem, ile środków będzie można przeznaczyć na walkę o dobro i szczęście zwierząt.
Można też wziąć udział w różnorakich akcjach, organizowanych przez tego typu organizacje. Na przykład WWF pozwala na adopcję wybranego zwierzęcia (tygrysa, rysia, niedźwiedzia, foki, wilka, morświna, słonia lub nosorożca), co można zrobić dla siebie, bądź też w prezencie dla bliskiej osoby. Kwota za tego typu adopcję nie jest wysoka, a zresztą można zdecydować się na jednorazowe lub comiesięczne wsparcie. Na podobny pomysł, dotyczący pupili domowych, wpadło także między innymi Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, umożliwiając dokonanie wirtualnych adopcji.
Istnieje też całkiem inna forma pomocy – bezpośrednia. Możesz się przecież zgłosić do wybranej organizacji jako wolontariusz, bądź też połączyć kilka form pomocy.