Cera wrażliwa – lepsze naturalne kwasy czy terapia dermokosmetykami?
A może konopne kosmetyki?
Producenci kosmetyków stają na głowie, by tworzyć wciąż nowe i unikalne linie produktów odpowiadające na wszystkie potrzeby użytkowników. My natomiast, wybierając odpowiednie preparaty dla siebie, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj swojej cery. Składy kosmetyków i ich właściwości są szczególnie ważne dla osób z wrażliwą cerą, skłonną do reakcji alergicznych. Ten rodzaj skóry charakteryzuje się nadwrażliwością na niskie i zbyt wysokie temperatury, częstymi rumieńcami na polikach, zaczerwienieniem skóry, pękającymi naczynkami oraz ogólnym podrażnieniem w wyniku nieuniknionego kontaktu z czynnikami zewnętrznymi.
Naturalne kwasy do cery wrażliwej
Demotywujący jest fakt, że osoby z cerą wrażliwą również borykają się z dodatkowymi problemami, takimi jak zmiany trądzikowe, przesuszenia czy nierównomierna pigmentacja skóry. W momencie, gdy drogeryjne środki pielęgnacji zawodzą, warto zdecydować się na preparaty alternatywne, których składniki są bogate przede wszystkim w aktywne substancje.
Obecnie zabiegi regenerujące kwasami AHA lub specjalne kosmetyki z dodatkiem tych substancji, cieszą się dużą popularnością ze względu na wysoką skuteczność. Kwasy niepotrzebnie jednak wciąż kojarzone są z silnym i intensywnym działaniem, ponieważ ze względu na naturalne pochodzenie wiele kosmetyków z kwasami jest bezpieczna nawet dla cery wrażliwej i skłonnej do alergii. Przykładowo, kwas migdałowy jest uważany za jeden z delikatniejszych środków tego typu, a w dodatku posiada on właściwości antybakteryjne i liftingujące skórę. Duża masa cząsteczkowa sprawia, że kwas dociera stopniowo do głębszych warstw skóry, nie wywołując podrażnienia i zaczerwienienia. Wielozadaniowe witaminy oraz nienasycone kwasy tłuszczone pozyskane z gorzkich migdałów, skutecznie oczyszczają twarz, zwiększają produkcję niezbędnego kolagenu, rozjaśniają plamy pigmentowe oraz odbudowują włókna sprężyste skóry.
Długotrwałe stosowanie delikatnych kwasów AHA skutecznie regeneruje skórę i wzmacnia jej wrażliwe włókna. Najważniejsze jednak, by zachować zalecane stężenie kwasów w preparatach lub nawet poprosić o zmniejszenie ich nasycenia podczas zabiegu w salonie medycyny estetycznej. Ponadto, przed nałożeniem kwasu na wrażliwą cerę, należy wykonać szybki test alergiczny na małym fragmencie skóry.
Bezpieczne dermokosmetyki dla delikatnej skóry
Przede wszystkim, warto podkreślić czym w zasadzie różnią się dermokosmetyki od tradycyjnych produktów. Otóż, kosmetyki dermatologiczne znajdziemy głównie w aptekach, ponieważ ich składy są o wiele bogatsze w aktywne substancje, a stosowanie ich jest ściśle ukierunkowane. Ponadto, często zalecane są przez dermatologów, gdy cera wymaga bardziej specjalistycznej pielęgnacji. Każda linia dermokosmetyków dzieli swoje produkty na konkretne typy skóry i rodzaje zastosowania, dlatego w sklepach znajdziemy osobne kosmetyki do cery trądzikowej, tłustej oraz oczywiście wrażliwej. Preparaty dla osób o delikatnej cerze lub ze skłonnościami do reakcji alergicznych, nie zawierają sztucznych aromatów i barwników, a składniki są zazwyczaj hipoalergiczne.
Ciekawym przykładem jest naturalna terapia naprawcza od Arkany. Po raz pierwszy połączono cenne właściwości konopi z olejem makowym. Profesjonalne produkty z BIOterapii dedykowane są dla skóry nawet nadwrażliwej oraz dla osób zmagającymi się z łuszczycą czy egzemą. Użyte konopie w kosmetyce są w pełni legalne, nie zawierają uzależniającego THC i z powodzeniem wykorzystywane są również w medycynie. Największą zaletą naturalnych kosmetyków na bazie konopi jest ich łagodny wpływ na podrażnioną cerę z zaburzoną barierą ochronną, ponieważ zawarte w produktach substancje aktywne działają przeciwzapalnie i kojąco.