Wednesday, July 17, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Ogród  / Centrum ogrodnicze zimą ‒ sprawdź, co wybrać

Centrum ogrodnicze zimą ‒ sprawdź, co wybrać

Nawet zimą ogrodnik ma pełne ręce roboty

Ogród zimowy

Ogród trzeba starannie przygotować na zimę / fot. Nomadsoul1, Depositphotos

Nasz ogród to niejako nasza wizytówka. Jak więc zadbać o to, by przez cały rok prezentował się nienagannie? W jakie produkty powinniśmy się zaopatrzyć, by niezależnie od pory roku wygląd ogrodu budził zachwyt? W artykule podpowiadamy, jakie czynności warto wykonać przed okresem zimowym, by przygotować go zarówno na nadchodzące chłody, jak i sezon letni

 

Prawdziwy ogrodnik zimy się nie boi

Chociaż najwięcej czasu w ogrodzie spędzamy wiosną i latem, to zimą nie powinniśmy próżnować. Być może aura nie zawsze będzie sprzyjająca, mimo wszystko warto uwzględnić prace w ogrodzie także o tej porze roku. Rozkładając działania na kilka miesięcy, w okresie wiosennym nie zostaniemy przytłoczeni nadmiarem obowiązków, a dodatkowo niektóre z zadań pomogą nam ,,przygotować grunt”. Pamiętajmy, że zimą nasz ogród powinniśmy wyszykować w taki sposób, by mógł błyszczeć w nadchodzącym sezonie!

Zadbaj o ochronę ogrodu

Na przełomie jesieni i zimy działania ogrodników koncentrują się przede wszystkim na ochronie zieleni – przed mrozem, gwałtownymi zmianami temperatury i niedoborem wody. Kontroluj okrycie roślin już od pierwszych mrozów aż po okresy odwilży. Ma to wyjątkowo duży wpływ na późniejsze życie roślin. Siarczyste mrozy mogą przyjść nagle, dlatego zabezpieczenie roślin powinieneś zaplanować już na jesień.

Zalecane jest także regularne kontrolowanie stanu zabezpieczenia. Doglądanie roślin i reagowanie na zmiany pogody jest ważne, ponieważ częste wahania temperatur mogą uszkodzić roślinność. Gdy mróz się nasila – zapewnij swoim roślinom dodatkową warstwę ciepła, gdy z kolei nadejdzie przedwczesna wiosna i odwilż – zadbaj o ściągnięcie powłok ochronnych, by nie dopuścić do rozwinięcia się procesów gnilnych.

 

Poza roślinnością zabezpieczyć należy także meble ogrodowe i meble tarasowe. Mróz, opady czy nawet mżawki mogą uszkodzić materiał, z którego są wykonane. Liczy się więc nie tylko jakość wykonania, ale także ich prawidłowa konserwacja. Większość osób rekomenduje przenoszenie mebli w ciepłe miejsce, do którego nie docierają opady. Przed schowaniem mebli w ustronne miejsce warto zaopatrzyć się jednak w pokrowce oraz specjalne nakładki zabezpieczające, by wyposażenie spokojnie przezimowało.

Zaplanuj aranżację ogrodu

Zima to doskonała pora na stworzenie wstępnego planu aranżacji ogrodu. Chociaż gruntowne zmiany możemy wprowadzać cały czas, jednak lepiej dobrze się przygotuj do tego procesu. Brak zieleni, liści i innych przeszkód sprzyja myśleniu przestrzennemu, ponieważ łatwiej wyobrazić sobie coś, gdy nic nie zasłania widoku. Planując prace ogrodowe, skorzystaj z usług specjalistów. Centrum ogrodnicze RAMPA Imielin to miejsce, w którym znajdziesz zarówno niezbędny sprzęt, jak i fachowców. Dobra strategia działania to podstawa, dlatego warto kreować ogród w oparciu o wiedzę ekspertów.

 

Zima to czas, kiedy ogród tylko teoretycznie przechodzi w czas spoczynku. Wbrew pozorom okres jesienno-zimowy wpływa na to, jak ogród prezentuje się przez cały rok. Warto więc skupić się na regularnej pielęgnacji, by stworzyć przestrzeń marzeń. Nie próżnuj zimą, dbaj, doglądaj, a wiosną Twój magiczny zakątek z pewnością odwdzięczy się przepięknym wyglądem!

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ