Nie każdy guz wymaga biopsji!
Wykryto u Ciebie w trakcie badania USG guza w piersi? Dzięki najnowszym osiągnięciom ultrasonografii możesz odetchnąć z ulgą.

Jak wygląda nowoczesne badanie guza? W trakcie USG lekarz delikatnie, rytmicznie uciska głowicą skórę nad badaną zmianą. / fot. fotolia
Wykryto u Ciebie w trakcie badania USG guza w piersi? Dzięki najnowszym osiągnięciom ultrasonografii możesz odetchnąć z ulgą. Nowoczesna metoda badania USG pozwala z dużą precyzją ocenić zarówno w piersi, jak i tarczycy, a nawet w jądrach u mężczyzn takie guzy, które dotychczas sprawiały problemy w diagnostyce.
W przypadku zmian ewidentnie podejrzanych (mówi o tym bardzo charakterystyczny wygląd raka piersi w obrazie USG) konieczna jest pilna weryfikacja– wykonuje się wówczas biopsję gruboigłową, pobiera wycinek z guza i wysyła do badania histopatologicznego. Ale co zrobić w przypadku wykrycia guza wątpliwego, który nie ma wszystkich charakterystycznych dla raka objawów? W takich sytuacjach nowoczesne, europejskie ośrodki diagnostyki piersi zalecają wykonanie ELASTOGRAFII – najnowszej metody oceny guzów.

Jak wygląda nowoczesne badanie guza? W trakcie USG lekarz delikatnie, rytmicznie uciska głowicą skórę nad badaną zmianą. / fot. fotolia
Aparaty USG wyposażone w funkcję ELASTOGRAFII, badają twardość guza. Z licznych publikacji naukowych wiadomo, że guzy podejrzane są sztywne, nie podatne na ucisk głowicą aparatu USG. Wyciągnięto z tej informacji bardzo praktyczny wniosek: po co narażać pacjentki na zbędne biopsje, jeśli w bezbolesny sposób można ocenić zmianę w piersi lub tarczycy.
Jak wygląda nowoczesne badanie guza? W trakcie USG lekarz delikatnie, rytmicznie uciska głowicą skórę nad badaną zmianą. Aparat przetwarza wszystkie zebrane informacje o guzie i w czasie realnym pokazuje na monitorze mapę kolorów, a po chwili podaje przeliczony współczynnik twardości guza w porównaniu do twardości otaczającego, zdrowego miąższu tarczycy lub gruczołu piersiowego. Przekroczenie określonej wartości współczynnika daje odpowiedź: guz podejrzany. Jeśli w elastografii guz jest sprężysty, współczynnik jest niski, a zatem wymaga jedynie obserwacji i regularnych kontrolnych badań USG.
Elastografia jest również szczególnie przydatna w przypadku dużych guzów tarczycy. Jeśli guz jest duży zawsze wymaga wykonania biopsji cienkoigłowej, ale pytanie: z którego obszaru guza? Wykonując biopsję, nakłuwamy guzek cienką igłą, badamy pojedynczy, określony punkt guza, a nie całą zmianę. Elastografia pozwala na precyzyjne określenie, który konkretnie obszar guzka należy nakłuć.
Kolejne zastosowanie elastografii w badaniu tarczycy to monitorowanie wcześniej wykrytych i zweryfikowanych w biopsji guzków. Wiadomo, ze wraz z biegiem czasu, charakter guza tarczycy może się zmienić. Wielkość i kształt pozostaną takie same, ale jego zawartość może ulec transformacji – wtedy zmieni się struktura i sprężystość guza. W takich przypadkach, gdy po konsultacji endokrynologa, pozostawiamy guz tarczycy do obserwacji, wskazane jest regularne (przynajmniej raz w roku) wykonywanie oceny zmiany w USG z opcją elastografii.
Centrum Medyczne DBAJ O PIERSI, Kraków, ul. K. Janickiego 1a, e-mail: kontakt@dbajopiersi.pl, www.dbajopiersi.pl, tel. 511 729 279