Organizm kobiety jest niezwykle złożony ze względu na jego cykliczność i wpływ hormonów. Gospodarka hormonalna odgrywa rolę w utrzymaniu homeostazy środowiska wewnętrznego organizmu. W znacznym stopniu wpływa na równowagę emocjonalną ale również na stan skóry i kształtowanie tkanki tłuszczowej
Definiując cellulit określamy go jako lipodystrofia typu kobiecego, a inaczej jako włókniejące zwyrodnienie tkanki podskórnej, powstałe na skutek przerostu komórek tłuszczowych oraz gromadzenia się płynów między nimi. Ze względu na określoną budowę tkanki tłuszczowej, cellulit występuje głównie kobiet. Dotyczy 85% kobiet oraz 2% mężczyzn. Charakteryzuje się występowaniem grudek, guzków i nierówności skóry, głównie w obszarze ud, pośladków.
Dlaczego powstaje cellulit?
Cellulit powstaje na skutek zmian w metabolizmie komórek tłuszczowych, tzw. adipocytów. Do jego powstawania przyczyniają się zaburzenia mikrokrążenia i przepływu limfy prowadzące do obrzęków. Istotne w patogenezie są również higiena stylu życia, predyspozycje genetyczne oraz zaburzenia hormonalne.
Cellulit może towarzyszyć otyłości, wówczas to głównie ten problem będzie istotnym czynnikiem w jego powstawaniu. Nadmiar komórek tłuszczowych powoduje powstawanie zwłóknień, widocznych jako tak zwana „pomarańczowa skórka”. Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje również, że cellulit jest zwyczajnie bardziej widoczny. Problem ten dotyczy jednak również kobiet szczupłych, w rozmiarze S. Spadek ilości kolagenu, a tym samym pogorszenie elastyczności skóry, powoduje uwidocznienie się tkanki cellulitowej.
Gospodarka hormonalna ‒ wpływ powstawanie cellulitu
W patogenezie cellulitu warto zwrócić uwagę również na wspomnianą już gospodarkę hormonalną. Naturalnym jest, że pierwsze oznaki cellulitu mogą pojawić się po okresie dojrzewania, a następnie jego nasilenie często występuje w okresie menopauzy.
Odpowiadają za to estrogeny, które mają wpływ na stymulację tzw. lipazy lipoproteinowej, co utrudnia fizjologiczną eliminację komórek tłuszczowych. Istotne zatem w powstawaniu cellulitu będą również zaburzenia w obszarze estrogenów i proporcji pomiędzy poszczególnymi hormonami.
Zaburzenia mikrokrążenia ‒ wpływ na powstawanie cellulitu
Ważnym aspektem są również zaburzenia krążenia. Siedzący tryb życia znacznie utrudnia przepływ krwi zwiększając ryzyko zastojów limfatycznych. Podobnie w przypadku palenia papierosów, dochodzi do skurczu naczyń, a także powstawania wolnych rodników. Cellulitowi sprzyja również regularne noszenie obcisłej odzieży.
Odżywianie i sen ‒ wpływ na powstawanie cellulitu
Do ważnych aspektów związanych z powstawaniem problemu należą przetworzona dieta bogata w tłuszcze trans i cukry, a także zbyt niski poziom nawodnienia, co powoduje gromadzenie się w skórze toksyn i płynów. Istotnym czynnikiem jest stres oraz zaburzenia rytmu dobowego, w tym niewłaściwa ilość i jakość snu. Zachowanie homeostazy organizmu jest niezbędne dla utrzymania zdrowej, gładkiej i jędrnej skóry.
Rodzaje cellulitu
Wyróżniamy dwa główne typy cellulitu:
Cellulit wodny ‒ inaczej twardy, występuje u osób u których masa ciała w ostatnim czasie nie uległa zmianie. Widoczny jest niezależnie od pozycji ciała, często towarzyszą mu rozstępy.
Cellulit tłuszczowy ‒ inaczej miękki, spotykany jest po nagłej utracie wagi, najczęściej u kobiet mało aktywnych. Może pojawiać się jako następstwo cellulitu wodnego. Tkanka najczęściej jest bardziej nabrzmiała, a cellulit ten występuje na większej powierzchni ciała. Jest związany ze słabym napięciem mięśni oraz wiotkością tkanki. U podłoża występowania często stoi zaburzenie mikrokrążenia.
Należy podkreślić, że cellulit mimo wszystko jest naturalną cechą kobiet i dotyczy większości z nas. Możemy jednak wpływać na wygląd naszego ciała chociażby wprowadzając zmiany w trybie życia czy włączając terapie zabiegowe w gabinetach kosmetologii.
Profilaktyka antycellulitowa
Najważniejszym aspektem związanym z profilaktyką powstawania cellulitu jest higieniczny tryb życia. Odpowiednia ilość ruchu dopasowana do stylu życia i zdrowia, wartościowa dieta, odpowiednie nawodnienie i sen to podstawowe składowe.
Styl żywienia powinien składać się z produktów nieprzetworzonych o niskim indeksie i ładunku glikemicznym. Należy unikać produktów słodzonych, tłuszczy trans zamieniając je na węglowodany złożone oraz zdrowe kwasy tłuszczowe, pozyskiwane głównie z roślin. Należy pamiętać o odpowiednim spożyciu białka, aby zachować właściwą podporę i jędrność skóry.
Pielęgnacja i zabiegi w profilaktyce powstawania cellulitu
Pomocna w profilaktyce i redukcji cellulitu jest również pielęgnacja skóry za pomocą kosmetyków antycellulitowych, pobudzających mikrokrążenie i uelastyczniających skórę. Takie preparaty zawierają składniki takie jak kofeina, l-karnityna, retinol, saponiny, flawonoidy, algi czy olejki eteryczne. Ostatnim elementem są zabiegi kosmetologiczne z wykorzystaniem technologii oraz masaży drenujących, usprawniających przepływ krwi i limfy czy też pobudzających mikrokrążenie.
Skuteczne rozwiązania w walce z cellulitem
Podstawę w walce z „pomarańczową skórką” powinny stanowić właściwe nawyki związane ze stylem życia. Jednak w przypadku zaawansowanego cellulitu z pomocą przychodzą terapie kosmetologiczne. Rynek kosmetologii dysponuje szeregiem urządzeń Hi-tech skierowanych poprawie jakości skóry, jej kondycjonowaniu oraz redukcji cellulitu. Działania zabiegowe zmierzają do:
• rozbicia nadmiaru tkanki tłuszczowej,
• pobudzenia mikrokrążenia i przepływu limfy,
• ujędrnienia skóry,
• wygładzenia struktury skóry.
Nowoczesne technologie wykorzystywane w terapii tkanki cellulitowej, pozwalają na znaczną redukcję bądź całkowite pozbycie się problemu. Jest to proces złożony, składający się najczęściej z kilku zabiegów a często połączenia kilku technologii.
Rodzaje zabiegów redukujących i usuwających cellulit
Rodzaj zabiegów oraz ich częstotliwość powinny być indywidualnie dopasowane do rodzaju cellulitu, stylu życia czy stanu zdrowia. Technologiami znajdującymi zastosowanie w redukcji cellulitu są:
Storz Medical ‒ zabieg wykorzystujący rodzaj fali akustycznej w celu rozbicia komórek tłuszczowych. Seria zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej powoduje zarówno zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej oraz wygładzenia struktury skóry redukując widoczność cellulitu. Jest również rozwiązaniem w przypadku otyłości miejscowej, czy lokalnego nagromadzenia tkanki tłuszczowej, np. na udach czy brzuchu.
Icoone ‒ nowoczesna technologia wykorzystująca masaż podciśnieniowy, endermologiczny. Każdy zabieg rozpoczyna się wykonaniem drenażu limfatycznego całego ciała, w celu usprawnienia przepływu chłonki i eliminacji toksyn. Następnym krokiem jest aktywne działanie na obszarach problematycznych, np. pośladkach, udach czy brzuchu. Wyspecjalizowane rolki zawarte w głowicy masującej, powodują wygładzenie powierzchni skóry eliminując guzki cellulitowe i modelując sylwetkę. Proces składa się z 10 zabiegów wykonywanych 2-3 razy w tygodniu.
EmTone BTL ‒ urządzenie charakteryzuje się wykorzystywaniem jednocześnie dwóch technologii: fali uderzeniowej oraz fali radiowej, co znacznie zwiększa efektywność terapii. Zabieg ma zastosowanie w przypadku utraty jędrności oraz cellulitu zwłaszcza występującego na podłożu skóry z wiotkością, np. po utracie wagi.
Sonotermolipoliza Coax Med ‒ zabieg wykonywany technologią marki Biotec z użyciem dwóch technologii w jednej głowicy pracującej. Fala radiowa silnie pobudza produkcję kolagenu ujędrniając skórę a fala ultradźwiękowa działa lipolitycznie eliminując nadmiar komórek tłuszczowych. Stanowi uzupełnienie terapii antycellulitowej w przypadku jednoczesnej utraty jędrności tkanki.
Karboksyterapia ‒ zabieg wykorzystujący szerokie właściwości dwutlenku węgla, wtłaczanego do tkanki podskórnej za pomocą cienkiej igły. Powstałe na skutek gazu nowe naczynia krwionośne sprzyjają dotlenieniu tkanki i poprawie lokalnego mikrokrążenia. Zabieg sprzyja usuwaniu zbędnych komórek tłuszczowych oraz poprawie elastyczności skóry.
Wspomagająco w terapii cellulitu wykonywane są zabiegi manualne, w postaci masaży antycellulitowych, drenażu limfatycznego bądź masażu bańką chińską, a także zabiegi z użyciem składników aktywnych, tzw. peeling termoaktywny. Zabieg ten wykorzystuje składniki silnie rozgrzewające, pobudzające mikrokrążenie. Jest wykorzystywany w celu poprawy metabolizmu komórkowego i zwiększenia efektywności terapii antycellulitowej.
Podsumowanie
Cellulit jest złożonym problemem estetycznym dotyczącym większości kobiet. Jego patogeneza jest związana z czynnikami genetycznymi ale również z nieprawidłową higieną życia. Powstawaniu cellulitu sprzyja prozapalna dieta, niewłaściwe nawodnienie organizmu, a także czynniki stresowe. Ma związek z kobiecą gospodarką hormonalną dlatego pierwsze oznaki cellulitu często pojawiają się tuż po okresie dojrzewania. Nie bez znaczenia są zatem wszelkie zaburzenia endokrynologiczne. Ważnym czynnikiem są zaburzenia mikrokrążenia i przepływu limfy, którym sprzyja siedzący tryb życia oraz palenie tytoniu.
Przywrócenie podstawowych zasad zdrowego stylu życia, takich jak wartościowa dieta, aktywność fizyczna, wartościowy sen to pierwsze kroki zmierzające poprawie jakości skóry oraz redukcji cellulitu. Z pomocą przychodzą również rozwiązania kosmetologiczne w postaci zabiegów manualnych oraz technologii antycellulitowych.
Jeśli chcesz pozbyć się cellulitu to już dziś możesz umówić się na takie zabiegi w klinice medycyny regeneracyjnej Sephia MED. Więcej informacji znajduje się na stronie https://sephiamed.pl/
Bibliografia
Mariola Gałązka, Anna Galęba, Hassan Nurein; Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, „Hygeia Public Health 2014, 49(3): 425-430”
Sylwia Bojarska-Hurnik; Lipodystrofia – przyczyny i możliwości terapeutyczne, „Kosmetologia Estetyczna 5 / 2019 / vol. 8, 623-629;
Halina Bojarowicz, Monika Rucińska, Jerzy Krysiński; Kosmetyki redukujące cellulit, „Artykuły poglądowe: Probl Hig Epidemiol 2016, 97(4): 291-296”;
Izabela Załęska-Żyłka; Cellulit jako problem medyczny, „Probl Hig Epidemiol 2008, 89(4): 487-491”;
Krzysztof Gemza, Agnieszka Surgiel-Gemza; Wielokierunkowe działanie zabiegu karboksyterapii w walce z mechanizmami wywołującymi cellulit, „Kosmetologia Estetyczna, 3 / 2018 / vol. 7 317-321”;