Cellulit – walczyć czy zaakceptować?
Ktoś mógłby powiedzieć, że od cellulitu się nie umiera. I faktycznie, ma wtedy rację. Cellulit nie doprowadzi również do martwicy tkanek, zakrzepicy, problemów z ciśnieniem i wielu innych chorób cywilizacyjnych. Jest jednak jedno, ale: cellulit
Ktoś mógłby powiedzieć, że od cellulitu się nie umiera. I faktycznie, ma wtedy rację. Cellulit nie doprowadzi również do martwicy tkanek, zakrzepicy, problemów z ciśnieniem i wielu innych chorób cywilizacyjnych. Jest jednak jedno, ale: cellulit jest dolegliwością, z którą warto walczyć. Jest też swoistym wskaźnikiem, który informuje nas, że nie wszystko w naszym organizmie działa tak jak należy
Czym jest pomarańczowa skórka?
No właśnie – skóra dotknięta zmianami na podłożu cellulitu wygląda jak pomarańczowa skóra. Jest zatem pofałdowana, mało sprężysta i – bądźmy szczerzy – nie wygląda zdrowo. Cellulit jest niczym innym jak fałdkami tłuszczu, który pojawia się w określonych punktach ciała (najczęściej na udach, ramionach a czasem i na szyi). Nie wygląda on zbyt estetycznie, ale nie jest to najważniejszy powód, dla którego jest on diagnozowany. Jeszcze ważniejszy jest czynnik odpowiedzialny za jego powstawanie.
Etymologia cellulitu
Pomarańczowa skórka powstaje najczęściej z powodu nieodpowiedniej diety. Co ciekawe – cierpi na nią aż 80 procent kobiet! Mitem jest więc stwierdzenie, że jest to schorzenie osób otyłych. Wręcz przeciwnie – chorują na nią również osoby szczupłe. Oto najczęstsze przyczyny powstawania cellulitu:
- Nieodpowiednia dieta – zwróćmy uwagę, że w tym pojęciu nie kryje się wyłącznie nadmiar spożywanych tłuszczów. Cellulit generowany jest również przez zbyt dużą ilość spożywanej soli i unikanie naturalnych, nieprzetworzonych potraw.
- Problemy natury hormonalnej – czasem zdarza się, że powodem powstawania schorzenia są problemy hormonalne, które objawiają się zbyt intensywnym wytwarzaniem estrogenu. Wpływa on na wzrost grudek tłuszczowych a w konsekwencji na pogłębienie zmian skórnych.
- Nieprawidłowe krążenie krwi i limfy – to najczęstsza przyczyna powstawania tak zwanego cellulitu wodnego. O ile sama forma schorzenia skórnego nie jest w tym przypadku niebezpieczna, o tyle problemy z krążeniem mogą w niektórych przypadkach prowadzić do powstawania żylaków lub zakrzepów.
Fazy cellulitu
Jak każda choroba skórna, również i cellulit występuje w określonych fazach. Często zdarza się, że postęp choroby zatrzymuje się na wybranej fazie, aczkolwiek w przypadku wystąpienia poważniejszych przyczyn choroby, istnieje spore ryzyko, że proces ten będzie się pogłębiał.
W fazie pierwszej mamy do czynienia z niewielkimi guzkami i wgłębieniami, które pojawiają się dopiero po intensywnym ściśnięciu skóry. Na tym etapie choroba nie generuje bólu. Drugą fazę odróżnia od pierwszej to, że powyższe zmiany zauważymy już podczas leżenia lub stania. Faza trzecia objawia się charakterystycznymi guzkami, które widoczne są nawet podczas leżenia i stania (opcjonalnie przy napinaniu mięśni). Z kolei w fazie czwartej pojawiają się bardzo dobrze widoczne guzki, które oddziałują również na żyły i tkankę łączną. Faza piąta jest fazą ostatnią, która objawia się powstawaniem dużych, licznych i bolesnych zmian.
Jak pozbyć się cellulitu?
Istnieje wiele sposobów na walkę z cellulitem. Niestety każdy z nich wiąże się z długotrwałą i wielopłaszczyznową terapią, która skutecznie odstrasza osoby cierpiące na to schorzenie. Jak zatem walczyć z cellulitem, by przyniosło to jakikolwiek efekt?
- Wizyta u lekarza – jest to najważniejsza kwestia, o której nie można zapominać. Jeśli cellulit występuje w drugiej, lub wyższej fazie, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Najprawdopodobniej zleci on nam wykonanie odpowiednich badań, które ukierunkują nas w kwestii etymologii schorzenia.
- Stosowanie kremów i suplementów diety – to dość częsty, ale nie zawsze skuteczny sposób na usunięcie grudek. Wiele kobiet wierzy treściom zawartym w opakowaniu, świadomie rezygnując z aktywności fizycznej. Jest to błąd, ponieważ terapia ww. substancjami zawsze powinna być połączona z odpowiednią dietą i ruchem na świeżym powietrzu.
- Masaż skóry zmienionej chorobowo to kolejny, tym razem bardzo skuteczny sposób na walkę ze schorzeniem. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób rozbijamy grudki tłuszczowe, znajdujące się wewnątrz skóry. Masaż możemy wykonywać rękami lub odpowiednimi narzędziami. Najczęściej mają one postać rolek z wypustkami, które oddziałują mechanicznie na skórę.
- Zmiany przyzwyczajeń dietetycznych również mają wpływ na redukcję cellulitu. Zmniejszenie ilości wchłanianych tłuszczów i soli jest w tym przypadku najistotniejsze. Warto też zrezygnować z używek (a przynajmniej je ograniczyć) i skupić się na naturalnej żywności.
- Kąpiele – świetnym orężem w walce z cellulitem są kąpiele w wodzie o zmiennej temperaturze. Najlepiej, jeśli woda gorąca i zimna są stosowane naprzemiennie. Dzięki temu przyspieszamy proces rozbijania grudek tłuszczowych i jednocześnie usprawniamy krążenie krwi.
Stosowanie domowych metod nie tylko pomoże Ci z cellulitem, ale także poprawi ogólne samopoczucie i pozytywnie wpłynie na stan zdrowia.
Obszerny artykuł o sprawdzonych sposobach znajdziesz pod adresem https://kowalezdrowia.pl/jak-pozbyc-sie-cellulitu. Pomarańczowa skórka jest swojego rodzaju sygnałem od organizmu, że warto coś zmienić. Oczywiście pierwszym krokiem jest aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie. Następnie można wdrażać kolejne elementy, dzięki którym szybciej uwolnisz się od cellulitu.
Walka z cellulitem? Nie tylko w domu!
Walczyć z tak zwaną pomarańczową skórką możemy nie tylko w domu. Równie dobrze możemy to robić w profesjonalnych salonach piękności, w których „arsenał” środków jest o wiele szerszy.
Przykładowo wielu profesjonalistów stawia na ultradźwięki, które emitowane z określoną częstotliwością, skutecznie rozbijają grudki tłuszczowe, wywołując jednocześnie efekt masażu. Takim sam efekt przynoszą profesjonalne masaże odchudzające, które najczęściej są stosowane wyłącznie w określonych punktach ciała. Pewną alternatywą jest też drenaż limfatyczny, który skutecznie usprawnia obieg krwi i limfy i elektrostymulacja.
Efektywność walki z cellulitem można zwiększyć również poprzez specjalistyczne ćwiczenia, dobrane do konkretnych osób. Największą popularnością cieszą się ćwiczenia wykonywane pod okiem profesjonalistów, którzy doradzą jak skutecznie ćwiczyć wybrane partie ciała i usuwać z nich nadmiar tkanki tłuszczowej.
Podsumowanie
Słynna pomarańczowa skórka to schorzenie, na które niestety bardzo często mamy istotny wpływ. Dlatego w walce z nim tak ważna jest regularność wykonywanych ćwiczeń i zmiany w obrębie przyzwyczajeń dietetycznych. Istotne jest również prawidłowe zdiagnozowanie choroby, która czasem może być spowodowana przez niebezpieczne dla naszego organizmu zjawiska.
Anna 5 marca, 2020
Walczyć, specjalnie by się go pozbyć przeszłam na dietę antycellulitową lightdiet, widać poprawę moej uda wyglądają lepiej skóra jest bardziej elastyczna. Oprócz diety raz w tygodniu robię sobie peeling kawowy.