Saturday, April 13, 2024
Home / Kultura  / „Carmen. Bella Donna” w Teatrze Bagatela

„Carmen. Bella Donna” w Teatrze Bagatela

Główna bohaterka jest tak doskonale nam znaną z literatury modernistycznej i czarnego amerykańskiego kryminału kobietą-modliszką, a pozostali bohaterowie jej ofiarami (w najróżniejszych sensach).

Carmen. Bella Donna

Carmen. Bella Donna / fot. materiał prasowy

Ledwie zacznie się poważną rozmowę, ktoś woła: „Szampan”! – w naszej najnowszej komedii kryminalnej, a nawet erotyczno-kryminalnej, „Carmen. Bella Donna”. Główna bohaterka jest tak doskonale nam znaną z literatury modernistycznej i czarnego amerykańskiego kryminału kobietą-modliszką, a pozostali bohaterowie jej ofiarami (w najróżniejszych sensach). Obsada inscenizacji podwójna, zatem podwójnie doborowa.

Carmen. Bella Donna

Carmen. Bella Donna / fot. materiał prasowy

Polska prapremiera utworu austriackiego dramaturga Stefana Vögla odbyła się 26 marca na Dużej Scenie o 19.15. Gala premierowa natomiast 6 kwietnia.

Niezwykle atrakcyjna autorka poczytnych książek kucharskich, Carmen, uważa, iż „na miłość i na szampana nigdy nie jest za późno”. Żyje wg doskonale działającego schematu: „mężczyzn co dwa lata trzeba utylizować”. Dniem morderstwa, a zarazem dniem początku nowego romansu, jest zawsze sylwester – tym razem jednak cały plan może wziąć w łeb, gdyż córka Carmen wraca przed czasem do domu, za nią zaś przybywa narzeczony o konserwatywnych poglądach, a za nim jego jeszcze bardziej konserwatywny ojciec. W dodatku kandydat na nowego kochanka może wcale nie być tym, za kogo się podaje, a na ścianie wciąż wisi portret męża Carmen.

Przypominająca nieco klasyczne „Arszenik i stare koronki” austriacka komedia kryminalna z rozerotyzowaną bohaterką i wątkiem romansowym, w podwójnie doborowej obsadzie gwarantuje wieczór pełen różnorakich wrażeń. Jak przypomniał Jerzy Pilch w „Dzienniku”, komedia, w której nikt nie umiera, zawsze będzie mniej warta od komedii z jednym tylko nieboszczykiem.

Tłumaczenie: Jacek Lachowski

Reżyseria: Paweł Pitera

Scenografia: Joanna Schoen

Ruch sceniczny: Małgorzata Haduch

Reżyseria świateł: Marek Oleniacz

Opracowanie muzyczne / asystent reżysera / inspicjent / sufler: Monika Handzlik

Obsada:

Carmen Wolf: Ewelina Starejki /Anna Rokita

Sabina Wolf: Angelika Kurowska

Bernie: Marcin Kobierski /Michał Kościuk

Martin: Przemysław Redkowski /Marek Kałużyński

Valentin von Strachwitz: Maurycy Popiel /Patryk Kośnicki

Hans Jürgen von Strachwitz: Jakub Bohosiewicz /Marek Bogucki

 Źródło: materiał prasowy

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ