Tuesday, April 23, 2024
Home / Ludzie  / Camilla Parker Bowles – czego nie wiesz o przyszłej królowej?

Camilla Parker Bowles – czego nie wiesz o przyszłej królowej?

Królowej się nie odmawia

camilla parker bowles i ksiaze karol

Po wielu latach, w końcu zostali szczęśliwym małżeństwem... Czego nie wiesz o Camilli Parker Bowles i jej małżeństwie z księciem Karolem? / źródło: www.princeofwales.gov.uk

Świat obiegła informacja, że księżna Kornwalii Camilla Parker Bowles zostanie królową.
Dowiedz się, jaką drogę przebyła, by – w opinii nie tylko Brytyjczyków – ze znienawidzonej „tej trzeciej”, która rozbiła małżeństwo Księcia Karola i Lady Di, stać się żoną następcy tronu oraz ulubienicą narodu i głowy Rodziny Królewskiej

Zobacz koniecznie:
Królowa Elżbieta II nie żyje

 

Camilla Parker Bowles: Z księżnej królową?

Z okazji 70. rocznicy wstąpienia na tron, królowa Elżbieta napisała list. Wyraziła w nim życzenie, aby w przyszłości, kiedy Karol zostanie królem, Camila przyjęła nobilitujący tytuł:

Jest moim szczerym życzeniem aby, kiedy nadejdzie ten czas, Camilla była znana jako „królowa małżonka”, kiedy będzie kontynuować jej lojalną służbę

– czytamy w piśmie opublikowanym w przeddzień Platynowego Jubileuszu.

Kamila czyli Camilla Barker Bowles nosi obecnie tytuł księżnej Kornwalii. Dotychczas, według brytyjskiego zwyczaju tytuł „królowej małżonki” był zarezerwowany żonie panującego. Jednak 17 lat temu, po ślubie Karola i Camilli zdecydowano, że gdyby Karol został królem, będzie miała prawo jedynie do tytułu „księżnej małżonki”.
Co ciekawe, inna praktyka obowiązuje małżonka królowej. Tak jak to było w przypadku zmarłego w 2021 roku męża Elżbiety II księcia Filipa – przysługuje mu tytuł „księcia małżonka”.

Jak na ten zaszczyt zareagowali Brytyjczycy? Przychylnie. Po latach złej prasy, notowania Kamili zaczęły rosnąć. Agencja Reutera komentuje, że decyzja 95-letniej monarchini zatwierdza miejsce Camilli w rodzinie królewskiej, w której przez lata po śmierci księżnej Diany była traktowana jak „obca”. Królowa dosadnie ucięła tym samym spekulacje, co do jej przyszłego tytułu po wstąpieniu księcia Karola na tron. Jak na gest matki zareagował syn? Książę Walii złożył hołd swojej „ukochanej żonie” za jej „niezłomne wsparcie”. Małżeństwo Kamili i Karola uchodzi na Wyspach za wzorowe. Przypomnijmy, jak zaczęła się ta trudna miłość, która rozegrała się na oczach i językach całego świata.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez The Royal Family (@theroyalfamily)

 

 

 

Młodość księżnej Camilli Parker Bowles

Księżna Camilla Parker Bowles urodziła się w szlacheckiej rodzinie, jako najstarsza córka majora Bruce’a Shanda i Rosalind Cubitt. Kształciła się między innymi w Dumbrells School w Sussex i w Instytucie Brytyjskim w Paryżu. W 1973 roku wyszła za królewskiego brygadiera Andrew Parker Bowlesa. Urodziła dwójkę dzieci – syna Thomasa i córkę Laurę. Jak mówi dziś – żyła w przeświadczeniu, że mąż ją porzuci. Księcia Karola poznała w 1970 roku, na meczu polo.

Zobacz także: 
Meghan i Harry – pierwsza randka najbardziej kontrowersyjnej królewskiej pary

Romans Kamili z księciem Karolem

Księżna Camilla była chłopczycą, o ironicznym poczuciu humoru – co od razu miało ująć księcia Karola. Po meczu polo w 1970 roku nawiązali bardzo bliskie stosunki. W 1971 roku książę Karol, za namową królowej, zaciągnął się do Królewskiej Marynarki Wojennej. W czasie jego pobytu w marynarce, Camilla Parker Bowles wyszła za mąż za Andrew. Znajomi Camilli komentowali, iż zrobiła to, żeby się dobrze bawić – bogaty mąż miał jej to zagwarantować. W podobnym czasie książę Karol poznał Lady Dianę, z którą ożenił się w 1981 roku. Czy małżeństwo Camilli było szczęśliwe? Mówi się, że jej mąż wielokrotnie ją zdradzał. Camilla z kolei odnowiła znajomość z Karolem jeszcze przed jego ślubem z Dianą.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Clarence House (@clarencehouse)

Camillagate, czyli jedna z najsłynniejszych afer rodziny królewskiej

Wkrótce zaczęły pojawiać się pogłoski o romansie księcia Karola z Camillą. Początkowo widywano ich wspólnie na wyścigach konnych i przyjęciach. Krótko po ślubie księcia Karola i Lady Di, stało się jasne, że ich małżeństwo nie będzie udane. Miesiąc po ogłoszeniu separacji – w 1993 roku – na łamach magazynu People opublikowane zostały taśmy, ujawniające intymne i kontrowersyjne wyznania księcia Walii, który wyznawał Camilli na dobranoc, że chce być jej… tamponem. Rozmowa przeprowadzona była w 1989 roku – gdy Diana i Karol byli jeszcze małżeństwem. Według nagrań, książę Karol miał wyszeptać:

– O Boże, zamieszkam w twoich spodniach. Będzie łatwiej!

– W co się zamienisz, w parę majtek?

– …Albo Tampax

– miał odpowiedzieć książę.

Afera zyskała ironiczny pseudonim TampongatePo wypłynięciu nagrań, nie było możliwości, aby Karol i Camilla Parker Bowles mogli dalej zaprzeczać romansowi. Evil Camilla – diabelska Kamila – tak przez Brytyjczyków okrzyknięta została księżna. Jak sama mówi – przez rok nie mogła spokojnie wyjść z domu. W jej samochodzie wybito szyby, oblano go też farbą. Współpracownik Lady Diany zdradził, że „królowa ludzkich serc” określała wówczas sytuację jako „chorą”. Nie mogła też uwierzyć, że jej mąż rozmawiał w taki sposób z inną kobietą, jeszcze podczas trwania ich związku.

Może Cię zainteresuje:
Książę Filip – młodość, zdrady i sztuka kamuflażu. 19 ciekawostek z życia zmarłego męża królowej Elżbiety II

Rozwód i ślub

Książę Walii rozstał się z Lady Di w 1992 roku, z kolei Camilla Parker Bowles rozwiodła się 3 lata później. Zgodnie z mężem twierdziła, że „od wielu lat nic ich już nie łączyło”. Po tragicznej śmierci Lady Diany Camilla musiała usunąć się w cień. Jednak kilka miesięcy później zaczęli pojawiać się z księciem Karolem jako para. Siedem lat po śmierci pierwszej żony, książę Karol zdecydował oświadczyć się Camilli. Ślub wzięli kolejne cztery lata później, w kwietniu 2005 roku. Świadkiem na uroczystości był książę William – syn Karola. Nie pojawiła się na nim królowa Elżbieta II, ponieważ głowie kościoła anglikańskiego nie wypadało uczestniczyć w ślubie cywilnym. Wśród gości pojawił się jednak Andrew Parker Bowles – z nową małżonką.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Clarence House (@clarencehouse)

Camilla Parker Bowles najaktywniejsza zawodowo po siedemdziesiątce

Po ślubie, Karol i Camilla udali się do rezydencji księcia w Szkocji. Księżna w dalszym ciągu tytułuje się jako księżna Kornwalii, mimo, iż przysługuje jej tytuł księżnej Walii – wie jednak, że w sercach publiki ten tytuł zawsze będzie przysługiwał księżnej Dianie. W kwietniu minionego roku minęło 17 lat od ślubu pary. W wywiadzie dla Daily Mail w 20. rocznicę śmierci Diany ujawniła kulisy swojego romansu:

To był straszny czas. Nie życzę takich przeżyć najgorszemu wrogowi.

Camilla dodała wówczas, iż nie spodziewała się, że najbardziej aktywna zawodowo stanie się po 70. roku życia. Przyznała, że nie myśli o byciu królową, nie będzie chciała się nią także tytułować. Princess Consort, czyli towarzyszka króla – to kompromis, na jaki wcześniej zgodziła się Elżbieta. Czy teraz kiedy królowa zmieniła zdanie, Kamila mogłaby odmówić? Wszystko wskazuje, że nie. Rzecznik Clarence House, rezydencji Karola i Camilli oświadczył, że para jest „wzruszona i uhonorowana słowami” monarchini.

Przeczytaj teraz: 
Księżna Diana: bulimia, depresja, ślub, rozwód i śmierć

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ