Friday, October 22, 2021
Home / Ludzie  / Camilla Parker Bowles – czego nie wiesz o księżnej Kornwalii?

Camilla Parker Bowles – czego nie wiesz o księżnej Kornwalii?

W kwietniu minęło 15 lat od ślubu księżnej Camilli z księciem Karolem

camilla parker bowles i ksiaze karol

Po wielu latach, w końcu zostali szczęśliwym małżeństwem... Czego nie wiesz o Camilli Parker Bowles i jej małżeństwie z księciem Karolem? / źródło: www.princeofwales.gov.uk

Jak ze znienawidzonej tej trzeciej, rozbijającej małżeństwo Księcia Karola i Lady Di, Camilla Parker Bowles stała się żoną następcy tronu? Dlaczego wciąż nie przyjęła tytułu księżnej Walii? Jak zakończyła się afera zwana Camillagate, lub nawet – ironicznie – Tampongate?

Młodość księżnej Camilli Parker Bowles

Księżna Camilla Parker Bowles urodziła się w szlacheckiej rodzinie, jako najstarsza córka majora Bruce’a Shanda i Rosalind Cubitt. Kształciła się między innymi w Dumbrells School w Sussex i w Instytucie Brytyjskim w Paryżu. W 1973 roku wyszła za brygadiera Andrew Parker Bowlesa. Urodziła mu dwójkę dzieci – syna Thomasa i córkę Laurę. Jak mówi dziś – żyła w przeświadczeniu, że mąż ją porzuci. Księcia Karola poznała w 1970 roku, na meczu polo.

Zobacz także: Księżna Meghan i książę Harry – do czego przyznała się para wywiadzie z Oprah?

Romans z księciem Karolem

Księżna Camilla była chłopczycą, o ironicznym poczuciu humoru – co miało od razu ująć księcia Karola. Po meczu polo w 1970 roku nawiązali bardzo bliskie stosunki. W 1971 książę Karol, za namową królowej, zaciągnął się do Królewskiej Marynarki Wojennej. W czasie jego pobytu w marynarce, Camilla Parker Bowles wyszła za mąż za królewskiego brygadiera. Znajomi Camilli komentują, iż zrobiła to, bo lubiła się dobrze bawić – a bogaty mąż miał jej to zagwarantować swoim majątkiem. W podobnym czasie książę Karol poznał Lady Dianę, z którą ożenił się w 1981 roku. Czy małżeństwo Camilli było szczęśliwe? Mówi się, że jej mąż Andrew zdradzał ją wielokrotnie. Camilla z kolei odnowiła znajomość z Karolem jeszcze przed jego ślubem z Dianą.

Camillagate, czyli jedna z najsłynniejszych afer rodziny królewskiej

Wkrótce zaczęły pojawiać się pogłoski o romansie księcia Karola z Camillą. Początkowo widywano ich wspólnie na wyścigach konnych i przyjęciach. Krótko po ślubie księcia Karola i Lady Di, stało się jasne, że ich małżeństwo nie było udane. Miesiąc po ogłoszeniu separacji – w 1993 roku – na łamach magazynu People opublikowane zostały taśmy, ujawniające intymne i kontrowersyjne wyznania księcia Walii, który wyznawał Camilli na dobranoc, że chce być jej… tamponem. Rozmowa przeprowadzona była w 1989 roku – gdy Diana i Karol byli jeszcze małżeństwem. Według nagrań, książę Karol miał wyszeptać:

– O Boże, zamieszkam w twoich spodniach. Będzie łatwiej!

– W co się zamienisz, w parę majtek?

– …Albo Tampax

– miał odpowiedzieć książę. Afera zyskała ironiczny pseudonim TampongatePo wypłynięciu nagrań, nie było możliwości, aby Karol i Camilla Parker Bowles mogli dalej zaprzeczać romansowi. Evil Camilla – tak przez Brytyjczyków okrzyknięta została księżna. Jak sama mówi – przez rok nie mogła spokojnie wyjść z domu. W jej samochodzie wybito szyby, oblano go też farbą. Współpracownik Lady Diany zdradził, że określała ona wówczas sytuację jako chorą. Nie mogła też uwierzyć, że jej mąż rozmawiał w taki sposób z inną kobietą, jeszcze podczas ich związku.

Rozwód i ślub

Książę Walii rozstał się z Lady Di w 1992 roku, z kolei Camilla Parker Bowles rozwiodła się 3 lata później. Zgodnie z mężem twierdziła, że od wielu lat nic ich już nie łączyło. Choć planowane było powolne wejście księżnej Kornwalii do rodziny królewskiej, po tragicznej śmierci Lady Diany Camilla musiała usunąć się w cień. Kilka miesięcy później zaczęli pojawiać się z księciem Karolem jako para. Siedem lat po śmierci pierwszej żony, książę Karol zdecydował oświadczyć się Camilli. Ślub wzięli kolejne cztery lata później, w kwietniu 2005 roku. Świadkiem na uroczystości był książę William – syn Karola. Nie pojawiła się na nim królowa Elżbieta II, ponieważ głowie kościoła anglikańskiego nie wypadało uczestniczyć w ślubie cywilnym. Wśród gości pojawił się jednak Andrew Parker Bowles – z nową małżonką.

Camilla Parker Bowles najaktywniejsza zawodowo dopiero po 70 roku życia?

Po ślubie, Karol i Camilla udali się do rezydencji księcia w Szkocji. Księżna w dalczym ciągu tytułuje się jako księżna Kornwalii, mimo, iż przysługuje jej tytuł księżnej Walii – wie jednak, że w sercach publiki ten tytuł zawsze będzie przysługiwał księżnej Dianie. W kwietniu tego roku minęło 15 lat od ślubu pary. W wywiadzie dla Daily Mail w 20 rocznicę śmierci Diany ujawniła kulisy swojego romansu.

To był straszny czas. Nie życzę takich przeżyć najgorszemu wrogowi.

– wypowiedziała się księżna. Dodała także, iż nie spodziewała się, że najbardziej aktywna zawodowo stanie się po 70 roku życia. Przyznała, że nie myśli o byciu królową, nie będzie chciała się nią także tytułować. Princess Consort, czyli towarzyszka króla – to kompromis, na jaki zgodziła się królowa Elżbieta.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Chcę być informowany/a o odpowiedziach