
„Pamiętnik” / fot. Flickr.com/true real rocker
O seksie powiedziano i napisano już prawie wszystko. A całowanie się? Choć każdy może nie każdy potrafi robić to dobrze. Nie jest to umiejętność wrodzona, a całowania uczymy się z czasem… i z kolejnymi pocałunkami. Potem zastanawiamy się, jak dobrze całować, aby pocałunki były pełne pasji i namiętności. Ale kiedy dowiadujemy się jak się całować, aby stać się absolutną mistrzynią w tym najprostszym wymiarze przyjemności?
Zanurzmy się w historię pocałunków – tych pierwszych, nietypowych, podniecających, przypadkowych i niezręcznych. We wszystko to, co wiemy o miłości, szacunku i doświadczeniu.
Słodko-gorzko, czyli skąd się wziął pocałunek?
Dopiero w czasach renesansu całowanie się zaczęło być symbolem miłości. Wcześniej stanowiło to oznakę szacunku wobec ludzi starszych lub wyżej postawionych. Pierwotnie pocałunek wcale nie kojarzył się z seksualnością. Niektórzy uważają, że ten gest wywodzi się ze stosunków matka – dziecko. W czasach prehistorycznych to właśnie ona podczas karmienia najpierw sama przeżuwała pokarm, aby następnie podać go dziecku bez używania rąk – dotykając ustami jego warg.
Podczas całowania wydzielają się hormony szczęścia, dopamina i serotonina, a także oksytocyna, czyli hormon przywiązania, który uwalnia się również między innymi podczas karmienia piersią, zaciskając mocniej więź między matką a dzieckiem.
– mówi psycholożka Monika Kotlarek w artykule dla HelloZdrowie – „Pierwszy pocałunek pamięta się lepiej niż pierwszy seks. O mocy wypływającej z pocałunków.”
Czy mogę cię pocałować? – świadoma zgoda w całowaniu
Dzisiaj, gdy całowanie kojarzy nam się już przede wszystkim z dwójką kochanków, nie możemy zapominać o tym, że pocałunki mają kolosalny wpływ na naszą psychikę. Nie tylko w tym pozytywnym sensie. Całowanie może wiązać się z traumą.
Mamy czasem tendencję, żeby usłyszawszy od kogoś „nie”, próbować tę osobę przekonywać. To dość poważna sprawa, bo w seksie – tak jak w życiu – NIE znaczy NIE. Pozwól swoje.mu.ej partner.owi.ce podążać własnym rytmem. Na poziomie idei każdy powinien móc zrozumieć i uszanować tę podstawową zasadę.
– pisze Jüne Plã w książce „Klub rozkoszy. Kartografia przyjemności”.
Każdy niechciany kontakt seksualny ze strony drugiej osoby to przemoc. Jednak co w sytuacji, kiedy się ze sobą spotykamy, nasze relacje dążą do czegoś więcej, ale obydwoje nie wiemy, czy to ten czas. Odpowiedni moment zwykle przychodzi nieoczekiwanie. Naprawdę można go zepsuć pytaniem – Czy mogę cię pocałować?
Moim zdaniem to zależy od tego jak wygląda relacja między mężczyzną a kobietą. Czasem jest tak, że obie strony są w równym stopniu zainteresowane. Wtedy nie trzeba się pytać, bo to po prostu samo z siebie wychodzi. Są jasne sygnały, aby to zrobić. Natomiast jest też tak, że to mężczyzna stara się bardziej i wtedy wydaje mi się, że tak naturalnie to nie wyjdzie. Faktycznie należy się zapytać, aby nie przekroczyć granic i zaplusować sobie w taki sposób.
– wyznaje Michał potwierdzając, że wszystko zależy od momentu, miejsca oraz dojrzałości partnerów. W relacjach, w których obie strony są równie zaangażowane, kiedy przychodzi pora na pierwszy pocałunek – zwykle wiadomo, co robić. Jednak czy kobiety w ogóle chcą być pytane o zgodę przed pocałunkiem?
Mój chłopak nie pytał, po prostu mnie pocałował. Ale nie miałabym nic przeciwko gdyby zapytał. Stereotyp bad boya jest przereklamowany.
– przyznaje Klaudia.
Przeczytaj też: Dlaczego faceci boją się kobiet 4S?
Tylko że Di Caprio, stojąc na dziobie Titanica nie pytał Kate Winslet o pozwolenie, a Ryan Gosling nie zastanawiał się, czy pocałować Rachel McAdams mimo tego, że padało. Świadoma zgoda jest dla nas ważna, ale bezpośrednie pytanie czasami może zepsuć moment. Jak wybrnąć z tej sytuacji, aby było magicznie i etycznie?
Jak będziecie szli to zatrzymaj się, stań przed nią bardzo blisko i patrz jej prosto w oczy. Jeżeli chcesz to spytaj „Mogę?” (powinna wiedzieć, o co chodzi) i działaj. A może jak będziesz już tak blisko to dziewczyna sama cię pocałuje.
– radzi internautka na forum zauważając, że nie zawsze to facet wykonuje pierwszy krok. Odpowiedz na pytanie, czy mężczyźni to lubią można znaleźć w podcaście pt. „Pierwsza Randka” prowadzonym przez blogerkę i influencerkę Natalię Kusiak, która rozmawia ze swoimi gośćmi na tematy tzw. okołozwiązkowe. Według zaproszonych przez nią mężczyzn jest to bardzo atrakcyjne gdy kobieta przejmuję inicjatywę. A co gdy pyta, czy może pocałować?

Zdarza się, że to kobiety podejmują pierwszy krok jeżeli chodzi o pocałunek/fot. Pixabay
Moim zdaniem inicjatywa dziewczyny nie jest niczym złym. Pytanie z jej ust raczej też nie. Jest w tym coś urzekającego i słodkiego. Z ust faceta brzmi to gorzej, ostatni raz sama kilka tygodni temu usłyszałam takie pytanie i raczej nie wywołało to pozytywnych wrażeń (ale też nie tak, żeby kogoś za to skreślać.
Ja kilka razy pierwsza pocałowałam, bo widziałam, że ktoś bardzo chce, ale się wstydzi. Nie uważam, żeby to było coś nienormalnego.
– piszą internautki na forum netkobiety.pl
Takie dylematy najczęściej pojawiają się, gdy jest to ten pierwszy pocałunek – w ogóle lub z nowo poznaną osobą. Pierwsze pocałunki to dla niektórych coś niezręcznie urzekającego, a dla innych to tylko nieprzyjemne wspomnienie.
Pierwsze i ostatnie pocałunki
Mokry, śliski, z miłością twojego życia czy może całkowicie nieodpowiednią osobą? Pewnie niewiele z nas, po swoim pierwszym pocałunku uważała, że jest to coś przyjemnego i podniecającego. Zazwyczaj jesteśmy wtedy młodzi i niedoświadczeni, nie wiemy czego się spodziewać. Pierwszy pocałunek to nie zawsze niezapomniane uczucie. Czasami może nawet kojarzyć się z lękiem, obawą i niespełnionymi oczekiwaniami.
Kiedy pierwszy raz się całowałam, nie czułam przyjemności. Myślałam, że to ze mną jest coś nie tak. Dlatego odsunęłam się od mojego chłopaka i powiedziałam, że nie umiem. Na co on odparł: to się naucz.
– o swoim pierwszym pocałunku opowiada Marlena
W takim razie czy całowanie się rzeczywiście jest takie proste? Nie rodzimy się z tą umiejętnością i jak każdej innej musimy się jej po prostu nauczyć. Być może to dlatego wiele z nas po swoim pierwszym pocałunku myśli, że nie lubi się całować.
Jak byłam mała to myślałam, że przez całowanie zachodzi się w ciążę. A kiedy byłam nastolatką mój ówczesny chłopak powiedział, że każdy potrafi się całować. Dopiero po jakimś czasie okazało się, że to nieprawda i to właśnie on był jednym z wyjątków.
– wyznaje Laura

Pierwszych pocałunków doświadczamy nawet w bardzo młodym wieku/ fot. pixabay
Bo nie rodzimy się mistrzami, a w wieku młodzieńczym, gdy jeszcze nie do końca jesteśmy świadomi własnego ciała, trudno jest czerpać przyjemność z czegoś, czego się nie zna. Pocałunek jest formą namiętności i pożądania, których uczymy się przez całe życie. Z biegiem lat coraz bardziej potrafimy wyrażać bliskość, coraz bardziej rozumiemy to, co czujemy.
Przykładem na to, że całowanie jest sztuką i trzeba się go nauczyć są aktorzy. Całowanie się to często część ich pracy i czasami muszą zmierzyć się z nieskończoną ilością całuśnych dubli, mimo zazdrości ich życiowych partnerów.
Jak ja się całuję w jakimś filmie i oglądają to np. moje dzieci… Patrzą zszokowane, że tata całuje inną panią. Antek zadał pytanie – Tata, czy wy się naprawdę całujecie?
Odpowiadam – Nie, przestań… to jest komputerowo
Słowo komputerowo załatwia mi wszystkie problemy i wszystkie tłumaczenia.
– mówi aktor Cezary Pazura.
Komputerowo czy nie, kultowe sceny pocałunków wciąż zapierają dech w piersiach. Całowanie się w deszczu, do góry nogami, na peronie czy na pożegnanie – to właśnie nie te pierwsze, ale ostatnie pocałunki, kończące film wzbudzają najwięcej emocji… Dlaczego? Bo zazwyczaj są to pocałunki z języczkiem.
Jak się całować z językiem?
…znakomitym sojusznikiem w pocałunkach jest język. Giętki, ruchliwy, gładki i wilgotny, świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju głaskania, łaskotania, dotykania i ocierania. Pieszczoty językiem są subtelniejsze i delikatniejsze niż dotykanie i głaskanie ręką, a szczególnie w miejscach pokrytych błoną śluzową, gdzie zwilżanie śliną w czasie pieszczot usuwa wrażenie przykre, związane z suchością i pewną szorstkością skóry palców.
– tak o języku pisze Michalina Wisłocka w „Sztuce Kochania”.
Przeczytaj też:
Michalina Wisłocka – pani od „tych rzeczy”
Gdy całujesz się z językiem po pierwsze – nie spiesz się! Wiadomo, że czasami w pożarze namiętności nie stopniujemy napięcia, ale od razu rzucamy się w wir uczuć. Nie jest to złe, ale lepszą metodą, aby rozpalić pożądanie, jest brak pośpiechu. Zazwyczaj po pierwszych delikatnych pocałunkach przychodzi pora na całowanie z językiem. Jak robić to dobrze? Nie ma jednego konkretnego sposobu na całowanie z językiem, ale istnieje kilka metod, dzięki którym nasza przygoda prawdopodobnie nie skończy się jedynie na pocałunkach.
Dla mnie pocałunki francuskie są bardzo podniecające, ale też przyjemne. Najbardziej podoba mi się jak mój chłopak robi kółka swoim językiem wokół mojego, to takie słodkie.
– wyznaje Sara.
Przeczytaj koniecznie:
Jaki portal randkowy wybrać?
Każdy pocałunek, nawet ten z zaskoczenia, powinien być poprzedzony kontaktem wzrokowym. Następnie należy przechylić głowę, zamknąć oczy i delikatnie muskać wargi naszego partnera lub partnerki. Po czasie przerzucamy się na całowanie z języczkiem, czyli tzw. pocałunek francuski. Jest to technika, podczas której nasze języki dotykają się i zaplatają ze sobą. Jeżeli wcześniej myślałyśmy o tym, w którą stronę przechylić głowę, teraz nie ma to już znaczenia. Wsłuchajmy się w głos naszego ciała. Dajmy się ponieść emocjom i pożądaniu, a będziemy wiedziały, jak się całować z języczkiem.
Uwielbiam całować i wiem, że robię to bardzo dobrze. Jak to robić? Nie ma jednego dobrego przepisu. Zależy od chwili, od nastroju, miejsca – a co najważniejsze od osoby. Dobry pocałunek sprawia, że mózg gdzieś ulatuje w czasie jego trwania. Człowiek nie myśli o niczym innym. Całuje i daje być całowanym. I pozwala podnieceniu, aby go opanowywało.
– pisze jeden z internautów na netkobiety.pl
Jak urozmaicić całowanie?
Technika pocałunku jest niezwykle bogata i różnorodna, w znacznym stopniu uzależniona od miejsca całowanego i obyczajów panujących w różnych krajach i u różnych ludów… technika pocałunku zależy nie tylko od miejsca całowanego, ale także od wielu czynników, które biorą w nim udział. A są to wargi, oddech, zęby i język.
– jak podaje „Sztuka Kochania”.
Sami często nieświadomie urozmaicamy sobie pocałunki. Całowanie z kolczykiem w języku, aparatem na zęby, powiększonymi ustami czy pomalowanymi pomadką – to wszystko dodaje wrażeń, albo je odbiera…

Na doznania związane z pocałunkiem wpływają wszystkie zmysły/ fot. pixabay
Po powiększeniu ust na początku są one obolałe. Całowanie nie za bardzo wchodzi w grę, ponieważ dopiero się układają i dodatkowo bolą. Ale jak się wyleczą nie ma większej różnicy. Mój chłopak mówi, że są bardziej miękkie, takie poduszeczki. Nie czuć jakiejś różnicy wielkościowej. Są po prostu bardziej takie bounce.
– mówi Karolina, która przeszła zabieg powiększania ust.
Ja kiedyś też znałam faceta, który całował tak, że można było dostać obłędu, w dodatku miał kolczyk w języku.
– wyznaje jedna z internautek.
Przeczytaj też:
Orgazm sutkowy – czym jest i jak go osiągnąć?
A co ze smakiem? Oczywiście przed namiętnymi pocałunkami nie wolno jeść cebuli czy czosnku, ale co z innymi potrawami? W łatwy sposób możemy zafundować sobie smakowy pocałunek np. jedząc lody, które dodatkowo spowodują przyjemne chłodzenie. A co nie gwarantuje przyjemnych doznań? Zdecydowanie sytuacja, gdy całowana przez nas osoba pali papierosy, a my mamy wrażenie, że całujemy się z popielniczką.
W serialu pt. „Jak poznałem waszą matkę” Alyson Hannigan i Jason Segel, czyli aktorzy odgrywający rolę Marshalla i Lily mieli trudności podczas całowanych scen. Działo się to głównie przez nałóg Jasona, ponieważ Alyson mówiła, że całując go czuje się jakby lizała popielniczkę. W końcu Segal zaczął płacić Hannigan za każdego wypalonego papierosa, aż z biegiem czasu i straconych pieniędzy po prostu rzucił palenie.
Kiedy już, w taki czy inny sposób, pozbędziemy się nałogu oraz zadbamy o higienę jamy ustnej eksperymentujmy w całowaniu. Usta to strefa naszego ciała, która daje nam duże pole do popisu. Możemy ssać język czy też dolną i górną wargę, a także nawet posuwać się do gryzienia. Tak naprawdę wszystkie chwyty dozwolone. Warto eksperymentować, aby znaleźć ten, który może doprowadzić nas nawet do orgazmu.
Mnie ssanie dolnej wargi doprowadza do szaleństwa w pozytywnym sensie. Nie lubię całowania z językiem, i zdaję sobie sprawę, jak obrzydliwie musi wyglądać takie ssanie, ale… kiedyś nawet przeżyłam orgazm podczas takiego ssącego pocałunku, bez dotykania jakiejkolwiek innej części ciała.
– pisze Alexa.
Gdzie całować? – nietypowe miejsca do całowania
Najdziwniejszym miejscem, w jakim się całowałam była chyba toaleta w McDonaldzie
– wyznaje Emilia. Nie tylko miejsca na skórze, ale otoczenie także jest istotne. Być może nieważne jest czy całujemy się w toalecie w centrum handlowym, czy na szczycie wieży z widokiem na miasto, gdy jesteśmy w długim związku, ale gdzie całujemy się z kimś po raz pierwszy ma ogromne znaczenie. Miejsce na idealny pocałunek z nowo poznaną osobą to zarówno park podczas romantycznego spaceru jak i np. klatka schodowa, gdy odprowadzamy kogoś do mieszkania. Przypomnijmy sobie, gdzie się ostatnio całowaliśmy i czy było to zaplanowane.
Ostatnio całowałem się z żoną rano jak rozlałem kawę przez przypadek.
Dzisiaj rano, po drugiej stronie ulicy między śmietnikiem, wyjściem z klatki, bramą, a motocyklem – tak po środku.
– mówią Rafał Rutkowski oraz Alan Andersz w filmie „Radość Całowania z Kneeip”, który powstał we współpracy z marką z okazji Światowego Dnia Pocałunku.

Wrażenie pocałunku zależy także od miejsca, gdzie się całujemy/ fot. Canva
Przeczytaj koniecznie:
Seks pod prysznicem – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim go spróbujesz
Ale co z nietypowymi miejscami na skórze? Czy całować można wszędzie, a jedynym ograniczeniem może być wyłącznie nasza wyobraźnia? Jeżeli całowanie jest dla nas formą namiętności możemy dowolnie dać się ponieść fantazji. Ciekawa jest historia pocałunków, których potencjał rozpoczyna się od tych najprostszych i najbardziej niepozornych miejsc.
Dłoń kobieca jest łatwo dostępna już w pierwszych dniach znajomości i całowanie jej daje sposobność mężczyźnie do okazania kultury erotycznej. Można wtulić wargi w zagłębienie dłoni, można wreszcie, wsuwając czubek języka w zagłębienie między palcami, łaskotać boczne powierzchnie palców drobnymi, ocierającymi ruchami. Pieszczoty te, podobnie jak wszystkie inne, winny unikać ciągłego i jednostajnego przyciskania, a mnożyć bodźce przerywane w formie muskania, chuchania czy łaskotania językiem.
– pisze Michalina Wisłocka.
Zaczynając od pocałunku dłoni kończąc na seksie możemy zdać sobie sprawę z tego co naprawdę nas podnieca. A jest to nie tylko technika pocałunku, ale również znalezienie na ciele odpowiednich miejsc, które najbardziej wrażliwe i unerwione przyniosą nam największe doznania. U kobiet jest to najczęściej brzuch, szyja, okolice uszu, a także miejsca intymne.
Miałam kiedyś sen. Stałam w mroku, a ktoś podszedł do mnie od tyłu i zaczął mnie całować po szyi. To było bardzo przyjemne uczucie.
– wyznaje Monika.
Jak całować po szyi?
Całowanie po szyi, czyli tzw. necking to popularna forma gry wstępnej. Jedną z najbardziej podniecających sytuacji jest właśnie całowanie po szyi. Co oznacza, że gdy rano chcemy, aby nasz partner spędził z nami jeszcze dziesięć minut w łóżku powinniśmy całować go właśnie tam.
Przeczytaj też:
4 sygnały pożądania, czyli co nas podnieca, a co hamuje ochotę na seks
Całowanie w szyję jest bardzo subtelne i nie powinno być nachalne. Jednak jak całować po szyi? Jak zawsze powinnyśmy zacząć powoli, a dopiero później potęgować nacisk. Całowanie po szyi łączy w sobie poczucie bliskości i podniecenia. Szyja jest najcieplejszym i najbardziej unerwionym miejscem, dzięki czemu nagła zmiana temperatur, np. dmuchanie czy intensywne pocałunki, mogą przynieść ogromną przyjemność.
Jednak nie każdemu się to podoba. Ogólne statystyki to tylko liczby. Każdy człowiek jest inny, a przykre czy nieprzyjemne doświadczenia trudno wymazać z pamięci.
Pieszczoty szyi? Nienawidzę, trauma z dzieciństwa chyba, nikomu nie pozwalam dotknąć swojej szyi. Ale plecy… To zdecydowanie uwielbiam.
– jak pisze jedna z internautek na forum Wizaż.pl
Nie zawsze wiemy, gdzie i jak kogoś całować. Dlatego w prawdziwym życiu tak ważna jest rozmowa i chęć poznania preferencji oraz oczekiwań drugiej strony. Nie wiemy co komu sprawia przyjemność, bo nie jesteśmy w romantycznej komedii, gdzie każdy jest idealnie dopasowany. Niestety nie wszystkie pocałunki są filmowe… ale czy wszystkie są namiętne?
Namiętny pocałunek – jak to robić?

Całować się można wszędzie i na różne sposoby/ fot. Canva
W „Śniadaniu u Tiffany’ego” oglądamy jak Paul Varjak przyciąga do siebie Holly Golightly nie zważając na deszcz, ani na zmiażdżonego kota i całuje ją namiętnie. Oboje wyglądają perfekcyjnie uśmiechając się do siebie. A potem my siedzimy na zimnym betonowym murku przed szkołą i długonogi piętnastolatek wpycha nam swój język do gardła, a kiedy na chwile otwieramy oczy on wygląda jak ryba próbująca nabrać powietrza. Wtedy myślimy – I to ma być ten namiętny pocałunek?
Pocałunek może być lekkim tylko muśnięciem warg, może obwodzić końcem języka, ruchem muskającym, granice przejścia skóry w czerwień warg, gdzie najgęściej rozmieściły się zakończenia nerwowe, wrażliwe na bodźce seksualne. Można obejmować wargami usta, łaskocząc wargę czubkiem języka, można – uchyliwszy usta – wprowadzić język w głąb i dotykać wewnętrznej strony warg. Można wzajemnie łaskotać się i bawić dotykaniem czubkami języków, można wreszcie wprowadzić język głębiej, łaskocząc nim bardzo nieraz unerwione seksualnie podniebienie, poruszając rytmicznie lub wsuwając język do ust.
– „Sztuka Kochania” o namiętnym pocałunku.
Prawda jest taka, że do pocałunków się dorasta, a po tych pierwszych i niezręcznych przychodzi czas na namiętne pocałunki. Namiętny pocałunek to zarówno, taki spokojny, podczas którego eksplorujemy wszystkie nasze części ciała jak i szybki, żarłoczny, kiedy mamy ochotę zjeść siebie nawzajem. Namiętne całowanie to nie wpychanie języka na siłę, podczas gdy druga osoba tego nie chce. Sztuka polega na dopasowaniu się i poznaniu czego oczekuje partner lub partnerka.
Generalnym błędem popełnianym przez wszystkich prawie kochanków, jest przekonanie, że to, co sprawia im przyjemność, jest przyjemne również dla partnera.
– pisze Michalina Wisłocka.
Bo namiętny pocałunek polega na poznaniu siebie nawzajem. Podczas takiego pocałunku zazwyczaj nie myślimy o niczym innym, a czas się dla nas zatrzymuje.
Przeczytaj koniecznie:
Jak przyciągnąć miłość? Prawo przyciągania
Podczas całowania nie liczy się czasu. Nie kojarzy się faktu, ile to mogło trwać.
– mówi Karolina, a my chcemy sobie zadać pytanie, czy kiedy nie wiemy ile czasu trwa pocałunek całujemy się naprawdę? Czy może następuje to wtedy gdy podnosimy jedną nogę do góry, jak w „Pamiętniku Księżniczki” ? Wiemy, w jaki sposób się całować, czego nie robić oraz jak zapytać o zgodę. Jednak jak sprawić, żeby w pocałunku było trochę magii. Trochę czegoś nieuchwytnego, subtelnego, namiętnego – co sprawi, że świat wokół się zatrzyma, zawiruje, a światło będzie padać tylko na nas – bo to my będziemy w tym momencie najważniejsi. Czy każdy namiętny pocałunek to ten prawdziwy i w jaki sposób całować dobrze i naprawdę?
Jak dobrze całować kobietę?
Kobieta jest jak owoc, który nie wyda z siebie słodyczy, dopóki go nie utrzesz w rękach. Czyżbyś nie wiedział, że ambra jeżeli się jej nie obraca w dłoniach i nie zagrzewa, skryje w sobie zawarty aromat? Tak samo jest z kobietą.
– fragment arabskiej księgi „Ogród Miłości”.
Dla kobiety ważne jest nie tylko samo całowanie, ale także wszystkie czynności, które mężczyzna robi przy okazji, takie jak np. łapanie w talli czy wędrowanie dłonią po kobiecym ciele. Całowanie to cały proces, który nie polega jedynie na zaangażowaniu ust.
Oprócz samego całowania ważna jest atmosfera, cała aranżacja i otoczenie wokoło. Ważne jest co facet robi z rękami.
– mówi Eliza.
Położenie ręki na policzku podczas całowania to trochę wyświechtany chwyt, jednak ma w sobie coś magicznego. Pewną dozę intymności, która sprawia, że czuję się zaopiekowana.
– wyznaje Agata.

Całowanie kobiety to sztuka, na której najlepiej zna się ona sama/ fot. Pixabay
Zobacz też:
Jak pieścić piersi, aby sprawić kobiecie przyjemność?
Jednak co to znaczy, dobrze całować? Czy chodzi o to gdzie całować kobietę, o sam sposób całowania, czy może o wrażenie, jakie powinien wywierać pocałunek? Namiętny wzbudza pożądanie, a delikatny i spokojny budzi poczucie bezpieczeństwa. Skoro istnieje tyle różnych metod to skąd wiadomo, jak całować kobietę? Odpowiedz na to pytanie zna tylko ona sama.
Co to znaczy, dobrze całować? Trzeba ją całować tak jak ona tego chce.
– mówi Michał nieświadomie trafiając w samo sedno. Teoria wsłuchiwania się w kobiece potrzeby wiąże się z techniką „Tai Chi Push Hands” stosowaną podczas treningu w chińskich sztukach walki. Polega ona na rozwoju tzw. siły słuchania, która pozwala wyczuć kierunek i siłę intencji partnera. Podobnie jest w przypadku całowania. Mężczyzna powinien nabrać umiejętności dopasowania się do jej sposobu i rytmu, a wtedy kobieta będzie mieć wrażenie, że całuje ją dokładnie tak jak ona tego chce.
Przepis na słodki pocałunek to nic innego jak wsłuchiwanie się w kobiece potrzeby, a następnie narzucenie własnego sposobu całowania. Jeżeli kobieta się uśmiecha to dobry znak i można kontynuować. Natomiast jeżeli zacznie z powrotem narzucać swój rytm to oznaka, że coś poszło nie tak i trzeba zacząć od początku. Trochę jak z tańcem, bo często zdarza się, że to właśnie kobiety chcą prowadzić podczas całowania. Jednak czy wiedzą jak i gdzie całować faceta?
Jak i gdzie całować faceta?
Od razu nasuwa się pytanie jak całować faceta, żeby go podniecić? Przede wszystkim uszy! To jedna z najważniejszych stref erogennych u mężczyzny bardzo podatna na stymulacje. Nie tylko całowanie, ale dotykanie, dmuchanie, gryzienie płatków uszu czy nawet lizanie może przynieść niesamowite doznania.
Lubię całowanie w szyje, albo takie delikatne „przejechanie” językiem po policzku. Poza twarzą to np. na klacie i barkach (ale nie rękach) i jeszcze brzuch.
– wyznaje jeden z internautów przypomianjąc, że jeszcze jedną ważną strefą erogenną u mężczyzny jest szyja. Jak całować po szyi faceta? Skupmy się przede wszystkim na skórze karku, ponieważ jest ona w tym miejscu niesamowicie wrażliwa. Mocno spersonalizowane, miejsca na ciele nie są na tyle istotne co sam sposób całowania. Metodą na wzbudzenie podniecenia u faceta jest droczenie się z nim. Delikatne muskanie wargami jego warg, aby zaraz potem odsunąć się i spojrzeć mu w oczy jest dla niego niesamowicie podniecające. Rozładowywanie napięcia może sprawić, że będzie miał jeszcze większą ochotę na coś, co trudniej jest mu zdobyć.
Fajne jest takie drażnienie partnera. Polega to na tym, że ustami zbliżasz się do jego/jej ust, lekko ich dotykasz, on/ona czuje Twój ciepły oddech na swoich ustach, możesz też muskać delikatnie wargi, pocierać policzkiem o policzek partnera, ale przez dłuższą chwilę nie pozwalasz się pocałować/nie całujesz. To jest w stanie doprowadzić do szaleństwa.
– pisze jedna z internautek na m-forum.pl
W tej fazie miłości rolą kobiety jest hamowanie. Im dłuższa droga do ostatecznego celu, tym bardziej zakochany jest mężczyzna i tym bogatsza i pełniejsza staje się wrażliwość seksualna kobiety.
– fragment „Sztuki Kochania”.
Pocałunki mają oprócz tego seksualnego jeszcze inne znaczenie. Całowanie kogoś to także oznaka troski. Chęć pokazania, że nam zależy. Całowanie nie musi wiązać się wyłącznie z podnieceniem, ale także z wyrażaniem innych emocji. Pokazaniem, że chcemy się kimś zaopiekować. Nie bez powodu matki całują swoje dzieci w miejsce, gdzie się skaleczyły lub uderzyły. Bo pocałunek leczy rany na duszy i nie tylko. Sprawia, że się uśmiechamy i mamy lepszy nastrój. Całowanie się ma większe znaczenie niż nam się wydaje.

Pocałunek to naturalna reakcja, kiedy widzimy ukochaną osobę/ fot. Canva
Pocałunek na przestrzeni wieków stał się symbolem czegoś więcej niż miłości. Stał się odruchem pożądania, gestem oddania, wyrazem troski, przywiązania i tęsknoty. Pocałunek może wyrażać wszystkie emocje i przekazywać więcej niż słowa. Dlatego całujmy się do woli, bo całowanie ma moc. To pocałunek obudził śpiącą królewnę i przypieczętowuje związek małżeński. Sprawia, że jeszcze bardziej się w kimś zakochujemy. Całujmy się na powitanie i na pożegnanie, w kuchni, w łóżku czy nawet obok śmietnika. Całujmy się czule, namiętnie, pożądliwie i niezręcznie. Całujmy się tak jak tylko chcemy, lubimy i umiemy.
A ty?
Jak lubisz się całować?
Anna Kimla