Wednesday, May 22, 2024
Home / Kultura  / Cabaret lunaire – premiera w Operze Krakowskiej.

Cabaret lunaire – premiera w Operze Krakowskiej.

Spektakl, na który składają się utwory Arnolda Schönberga. Będzie to legendarny „Pierrot lunaire” („Księżycowy Pierrot”), który powstał przed stu laty, w 1912 r. i wpłynął wydatnie na rozwój muzyki XX w. Jest, jak nazwał go

Cabaret lunaire Agata Zubel / fot. R. Kornecki

Cabaret lunaire Agata Zubel / fot. R. Kornecki

Spektakl, na który składają się utwory Arnolda Schönberga. Będzie to legendarny „Pierrot lunaire” („Księżycowy Pierrot”), który powstał przed stu laty, w 1912 r. i wpłynął wydatnie na rozwój muzyki XX w. Jest, jak nazwał go Strawiński, instrumentalnym majstersztykiem.

Cabaret lunaire Agata Zubel / fot. R. Kornecki

Cabaret lunaire Agata Zubel / fot. R. Kornecki

W warstwie słownej stanowi formę recytacji, regulowanej zapisem nutowym. Toteż do dziś każde wykonanie tego „dzieła na głos recytujący”, wymuszającego na wykonawcy dyscyplinę przy dużych jednak możliwościach interpretacyjnych, budzi zrozumiałe emocje. Przeciwieństwem klimatów Księżycowego Pierrota, alegorycznej przypowieści o artyście i sztuce, są piosenki „Brettl-Lieder”, powstałe w berlińskim kabarecie, gdzie kompozytor pracował zarabiając na życie. Zderzenie tych utworów – egzystencjalnego i nostalgicznego „Pierrota” z radosną, pełną humoru piosenką kabaretową w jedną całość stwarza nową opowieść. Łączy ona przeciwstawne postawy wobec życia, afirmującą z kontemplacyjną, dając obraz ludzkiej natury w przeżywaniu bólu i radości istnienia. W roli Pierrota wystąpi fenomenalna Agata Zubel, śpiewaczka i kompozytorka, twórczyni performensów, zawierających elementy muzyki i teatru, wykonawczyni, potrafiąca uwiarygodnić najbardziej skomplikowaną współczesną partyturę.

Obsada:

PIERROT: Agata Zubel

ONA: Iwona Socha, Karolina Wieczorek

ON: Krzysztof Kozarek, Adam Zdunikowski

Realizatorzy:

Reżyseria: Włodzimierz Nurkowski

Kierownictwo muzyczne: Paweł Szczepański

Scenografia i kostiumy: Anna Sekuła

Choreografia: Dominika Knapik

Premiera: 23 lutego 2013

Kolejne spektakle: 24, 27, 28 lutego 2013

Opera Studio, ul. Lubicz 48

Źródło: Opera Krakowska

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • selfie poster frame 4 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Here you will find 44185 additional Information on that Topic: miastokobiet.pl/cabaret-lunaire/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ