Saturday, June 22, 2024
Home / Kultura  / Cabaret lunaire w Operze Krakowskiej

Cabaret lunaire w Operze Krakowskiej

„Cabaret lunaire” to spektakl, na który składają się utwory Arnolda Schönberga. Pierwszy to legendarny „Pierrot lunaire” („Księżycowy Pierrot”) , który powstał przed stu laty, w 1912 r. i wpłynął wydatnie na rozwój muzyki XX w.

Cabaret lunaire / fot.Jacek Jarczok Archiwum Opery Krakowskiej

Cabaret lunaire / fot.Jacek Jarczok Archiwum Opery Krakowskiej

„Cabaret lunaire” to spektakl, na który składają się utwory Arnolda Schönberga. Pierwszy to legendarny „Pierrot lunaire” („Księżycowy Pierrot”) , który powstał przed stu laty, w 1912 r. i wpłynął wydatnie na rozwój muzyki XX w. Jest, jak nazwał go Strawiński, instrumentalnym majstersztykiem.

Cabaret lunaire / fot.Jacek Jarczok Archiwum Opery Krakowskiej

Cabaret lunaire / fot.Jacek Jarczok Archiwum Opery Krakowskiej

W warstwie słownej stanowi formę recytacji, regulowanej zapisem nutowym. Toteż do dziś każde wykonanie tego „dzieła na głos recytujący”, wymuszającego na wykonawcy dyscyplinę przy dużych jednak możliwościach interpretacyjnych, budzi zrozumiałe emocje. Przeciwieństwem klimatów „Księżycowego Pierrota”, alegorycznej przypowieści o artyście i sztuce, są piosenki „Brettl-Lieder”, powstałe w berlińskim kabarecie, gdzie kompozytor pracował zarabiając na życie. Zderzenie tych utworów – egzystencjalnego i nostalgicznego „Pierrota” z radosną, pełną humoru piosenką kabaretową w jedną całość stwarza nową opowieść. Łączy ona przeciwstawne postawy wobec życia, afirmującą z kontemplacyjną, dając obraz ludzkiej natury w przeżywaniu bólu i radości istnienia. Widowisko uruchamia żywioł teatru z jego różnorodnymi atrybutami – scenografią, zabawą kostiumem, rekwizytami, udziałem baletu. W roli Pierrota wystąpi fenomenalna Agata Zubel, śpiewaczka i kompozytorka, twórczyni performensów, zawierających elementy muzyki i teatru, wykonawczyni, potrafiąca uwiarygodnić najbardziej skomplikowaną współczesną partyturę.

Dyskretnie amplifikowana Agata Zubel uroczo grała i śpiewała. Słuchanie jej melorecytacji z fantastyczną dykcją, pełnym zrozumieniem tekstu i przemyślanym akcentowaniem tego, co ważne, było wielką przyjemnością – zwłaszcza, że w odbiorze niełatwej muzyki pomagała efektowna choreografia Dominiki Knapik. Chwilami mocno perwersyjny taniec i wygaszone kostiumy trzech tancerek i czterech tancerzy był bardzo sugestywny – rewelacja. (M. Kaczmarczyk, 28.02.2013)

Obsada:

PIERROT – Agata Zubel

ONA – Iwona Socha, Karolina Wieczorek

ON – Krzysztof Kozarek, Adam Zdunikowski

Realizatorzy:

Reżyseria: Włodzimierz Nurkowski

Kierownictwo muzyczne: Paweł Szczepański

Scenografia i kostiumy: Anna Sekuła

Choreografia: Dominika Knapik

SPEKTAKLE: 20 I 21 XI, godz. 18.30

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ