Co tak naprawdę robisz, kupując świadomie?
Poznaj modę etyczną, czyli wiedz, co nosić i noś to z głową!
Podczas Gali Met aktorka Emma Watson zachwyciła opinię publiczną nie tylko piękną kreacją, ale przede wszystkim tym, co powiedziała – „luksus to spokój umysłu”. Tego samego zdania są inne znane entuzjastki mody etycznej: Natalie Portman, Stella McCartney, Gwyneth Paltrow czy Madonna. Gwiazdy wiedzą, że epatowanie drogimi gadżetami stało się passé. Dziś moda jest mniej powierzchowna i promuje wzniosłe idee. Chociaż z roku na rok wzrasta świadomość na temat mody etycznej, to wciąż wydaje się, że mało o niej wiemy
Pomagasz ludziom
Zakupy w duchu fair trade to nie tylko moda, tym bardziej nie chwilowa. W filozofii „sprawiedliwego handlu” chodzi przede wszystkim o wzięcie odpowiedzialności za świat, który już teraz jest w złej kondycji. Dokonując etycznych wyborów, sprzeciwiamy się wyzyskowi ludzi, zatrudnianiu dzieci, cierpieniu zwierząt i niszczeniu środowiska. Wybierając świadomie, możemy mieć nie tylko realny wpływ na poprawę życia zwierząt (do produkcji np. butów wegańskich nie wykorzystuje się skór, wosku, jedwabiu itp.), ale także ludzi – dorosłych i dzieci. Skąd ta pewność? Jeśli twoje ubrania mają certyfikaty „Fairtrade” lub „Fairtrade Foundation”, to możesz być pewna, że producent respektuje prawa człowieka. Lokalni wykonawcy z krajów biedniejszych i rozwijających się dostają uczciwe wynagrodzenie za swoją pracę i jednocześnie są wspierani przez swoich partnerów handlowych.
Nie przyczyniasz się do cierpienia zwierząt
W kontekście etycznej mody warto wspomnieć o ubraniach i butach… wegańskich. To nie tylko sposób odżywiania, to również styl życia i gałąź produkcji, która polega na byciu fair w stosunku do zwierząt – we wszystkich aspektach. Nieskórzane buty to niekoniecznie buty wegańskie, gdyż do ich wytworzenia często używa się odzwierzęcych klejów czy woskowanych sznurówek. Ponadto popularne, tanie, nieskórzane buty z sieciówek mogły zostać wyprodukowane przez dzieci i ekonomicznych niewolników z krajów Trzeciego Świata. Tak więc aby mieć gwarancję, że nikt nie ucierpiał, wegańskie buty muszą mieć odpowiedni certyfikat i cenę proporcjonalną do jakości. Dlatego kupujmy w 100 proc. wegańską modę małych marek, dla których liczy się całościowe podejście do tematu.
Wspierasz tworzenie nowych technologii i materiałów
Producenci etycznej mody korzystają z wielu materiałów roślinnych lub po recyklingu, które znakomicie sprawdzają się w użytkowaniu, a ponadto wyglądają świetnie.
Najpopularniejszym materiałem w produkcji butów wegańskich jest mikrofibra (wygląda jak skóra lub zamsz), która przy dzisiejszej technologii potrafi prześcignąć skórę jakością i wytrzymałością. Stopa w takich butach oddycha i świetnie wygląda. Co jeszcze może być alternatywą dlaskóry? Pomysłów jest wiele: nieprzemakalny korek, Piñatex (materiał uzyskany z włókien liści ananasa), wtórnie przetworzone butelki PET, które wyglądają jak filc. Buty z takich materiałów są oryginalne, innowacyjne i potrafią przetrwać lata.
Osiągasz luksus spokoju umysłu
Nasz wybór to nasz lepszy świat! Obawiasz się, że kupując świadomie, masz ograniczony wybór? Nic bardziej mylnego! Przeczy temu choćby ogromny wybór butów i innych artykułów, jakie znajdziemy w Fairmie Ethical Design, pierwszym w Krakowie sklepie z etycznym i wegańskim obuwiem. Od glanów i kaloszy dla miłośników festiwali, przez wzorzyste trzewiki, sandały (rzymianki, satynowe i na koturnie) po seksowne czerwone szpilki. Na szczęście skończyła się era, w której konsumenci, którzy chcą dbać o planetę, musieli wybierać między tym, co piękne, a tym, co etyczne. W sklepie przy ul. Dajwór 20 oprócz butów znajdziecie także wegańskie akcesoria i ubrania. Fairma Ethical Design to również sklep internetowy.
Agna Karasińska