Sunday, July 14, 2024
Home / PARTNER MK  / Buty męskie: Brogsy

Buty męskie: Brogsy

Na jakie okazje zakładać brogsy?

Kiedy zakładać brogsy? / fot. materiały prasowe

Nazwa tych butów pochodzi od angielskiego słowa brogue, co oznacza buty do golfa. Wiąże się to z tym, że dokładnie ten model butów rozsławił książę Walii Edward, który właśnie ubierał je grywając w golfa. Jednak określenie brogue tak naprawdę oznacza konkretny styl zdobienia obuwia, które początkowo było stosowane przez irlandzkich chłopów i angielskich leśników. Dziurkowali oni swoje buty by te szybciej wysychały, gdy już namokną w brytyjskich deszczowych klimatach. Dziś są to jedne z najmodniejszych butów męskich

Kiedy zakładać brogsy? / fot. materiały prasowe

Kiedy zakładać brogsy? / fot. materiały prasowe

Semi-brogues i full-brogues

Ten konkretny model butów dzielimy na dwie kategorie. Semi-brogues oznacza umiarkowane zdobienia. Ograniczają się one do perforacji na przedniej części buta, dodatkowym przeszyciu w poprzek za palcami oraz do dziurkowanej rozety na nosku. Buty męskie full-brogues, w Ameryce wing tip, charakteryzują się dużą ilością zdobień. Dziurkowanie występuje na wszystkich przeszyciach, również w postaci rozety na nosku buta, a także w postaci charakterystycznych skrzydełek na cholewie. Te skrzydełka mogą być większe i mniejsze, a but z bardziej rozbudowaną wersją nosi nazwę long-wing-tip.

Dziurkowania to bardzo czasochłonna technika ozdabiania butów. Te najpiękniejsze wykonane są ręcznie. Jasnym jest, że im więcej perforacji, tym więcej czasu zajmuje ozdobienie takiego buta. Średnica takiego otworu to 3 mm, a odległość między otworami to 5 mm.

Kiedy zakładać brogsy

Buty męskie brogsy występują w dwóch typach. Mogą wyglądać jak klasyczne oxfordy z zamkniętą przyszwą oraz reprezentować model derbów z otwartą przyszwą. Oznacza to, że mogą być bardziej eleganckie i nieco mniej formalne. Obowiązuje też zasada, że im więcej zdobień, tym but jest mniej formalny. Czarne brogsy średnio zdobione nadawać się będą na uroczyste okazje i do pracy w biurze, a brązowe świetnie sprawdzą się w bardziej luźnych stylizacjach, z dżinsami i sportowymi marynarkami.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • marta 26 kwietnia, 2018

    Prawdziwego mężczyznę poznaje się po butach. Gdzieś to słyszałam :).
    Ktoś powie mi dlaczego?

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ