Sunday, July 21, 2024
Home / Kultura  / Bunkier jaki pamiętasz?

Bunkier jaki pamiętasz?

W 2015 roku Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki obchodzi 65-lecie istnienia. Z tej okazji, pragniemy stworzyć mapę społecznej pamięci Galerii.

65-lecie istnienia Galerii Bunkier Sztuki / fot. materiały prasowe

W 2015 roku Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki obchodzi 65-lecie istnienia oraz 50-lecie powstania budynku. Ten ważny moment prowokuje nas do postawienia pytań o tożsamość, przeszłość i przyszłość instytucji, która w swej dotychczasowej historii zorganizowała kilkaset wystaw, dyskusji, warsztatów i spotkań środowiskowych. To one złożyły się na postrzeganie jej jako przestrzeni wspólnych doświadczeń i platformy refleksji o najnowszych zjawiskach artystycznych.

65-lecie istnienia Galerii Bunkier Sztuki / fot. materiały prasowe

65-lecie istnienia Galerii Bunkier Sztuki / fot. materiały prasowe

Przeglądając zbiory archiwalne i biblioteczne, odkrywamy niezwykłą i wielowarstwową historię. Znajdujemy w niej także luki, „czarne dziury”, niewyjaśnione okoliczności i przypadki. Dlatego to razem z Wami – naszą publicznością – pragniemy stworzyć mapę społecznej pamięci Galerii. Jakim pamiętasz Bunkier Sztuki?
Zapraszamy do pomocy w odszukiwaniu fotografii, archiwaliów i wspomnień związanych z działalnością dzisiejszej Galerii i jej protoplastów: galerii Okręgu Krakowskiego CBWA i Biura Wystaw Artystycznych. Pragniemy odtworzyć losy sadzonki róży Marii Pinińskiej-Bereś, fortepianu, na którym grano podczas recitali w BWA i betonowej rzeźby sprzed wejścia do Pawilonu. Czekamy na wspomnienia niedzielnych wycieczek z rodzicami i szkolnych wypraw do galerii, relacji z balu sylwestrowego w BWA, opowieści o czarnej gumowej podłodze holu galerii i pierwszych randkach w Bunkrze. Poszukujemy zdjęć z pierwszej wystawy Krakowskiego Oddziału CBWA, otwarcia Pawilonu Wystawowego, inauguracji działalności Galerii Arkady i wizyty królowej Holandii w Galerii, relacji z wieczornic w rocznice Rewolucji Październikowej i wydarzeń w Oddziale BWA przy ul. Mikołajskiej 2. Czekamy na Wasze fotografie baru kawowego, wyłożonego matą z zapałek holu Galerii, recenzje z wystaw i wypracowania szkolne o wystawach w BWA. Jesteśmy pewni, że w domowych zakamarkach znajdziecie niejedną zaskakującą pamiątkę!
Bunkier Sztuki przechowuje wiele tajemnic, niewyjaśnionych okoliczności i historii.

Podziel się z nami materiałami i wspomnieniami! Zanotuje je Lilianna Flacht-Wolter, sekretariat@bunkier.art.pl, tel. +48 124231243, od poniedziałku do piątku w godzinach 9–14.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ