Monday, May 20, 2024
Home / Moda  / Design  / Budowa domu – co warto wiedzieć zanim rozpoczniesz?

Budowa domu – co warto wiedzieć zanim rozpoczniesz?

Budowa własnego domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Zanim do niej dojdzie, należy wybrać działkę, rodzaj oraz wielkość budynku, a następnie przejść przez szereg biurokratycznych czynności, które sprawią, że dostanie się upragnione pozwolenie

Budowa domu - co warto wiedzieć zanim rozpoczniesz? / fot. shutterstock

Budowa domu - co warto wiedzieć zanim rozpoczniesz? / fot. shutterstock

Budowa własnego domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Zanim do niej dojdzie, należy wybrać działkę, rodzaj oraz wielkość budynku, a następnie przejść przez szereg biurokratycznych czynności, które sprawią, że dostanie się upragnione pozwolenie na budowę. Warto zapoznać się z wszystkimi obowiązkami zanim przystąpi się do realizacji projektu, by uniknąć nieprzyjemności i niespodzianek podczas budowy. Co należałoby w tej kwestii wiedzieć?

Budowa domu - co warto wiedzieć zanim rozpoczniesz? / fot. shutterstock

Budowa domu – co warto wiedzieć zanim rozpoczniesz? / fot. shutterstock

Zanim zacznie się wybierać odpowiednie projekty domów, warto sprawdzić warunki zabudowy na danym terenie, by można je było uwzględnić w planach. Aby rozpocząć pracę, należy udać się do urzędu gminy, aby otrzymać pozwolenie na budowę. Dopiero pozytywna odpowiedź na wniosku uprawnia do rozpoczęcia budowy. Warto też wiedzieć, że można założyć dziennik budowy, dzięki któremu będzie można przedstawić w urzędzie lub banku zakres przeprowadzonych prac oraz listę osób odpowiedzialnych za każdą z tych czynności. Przed rozpoczęciem prac należy zapoznać się również z prawem budowlanym, które jasno określa terminy oraz obowiązki, który należy spełnić przed każdą czynnością, w tym zgłoszenie budowy do nadzoru budowlanego oraz projektanta.

Jednym z ważniejszych czynników jest teren, na którym zostanie postawiony dom. To od kształtu i układu powierzchni zależeć będzie, czy powinno się uwzględnić wyłącznie projekty domów parterowych lub też piętrowych, bądź o jeszcze innej bryle. Niezmiernie istotne jest jego uzbrojenie, dostęp do kanalizacji oraz innych przyłączy na działce lub w jej pobliżu. Przed wyborem miejsca na budowę warto sprawdzić np. stan wód gruntowych, który może w dość poważnym stopniu utrudnić prace oraz podwyższyć koszty związane z realizacją projektu. Te wszystkie czynniki mogą mieć istotne znaczenie zarówno podczas samych prac budowlanych, jak również wywierać wpływ na późniejszy komfort życia w nowym budynku. Zanim dojdzie do prac przy budowie, należy również upewnić się czy technologia, zgodnie z którą zostanie wybudowany dom, odpowiada preferencjom inwestora. Warto przypilnować tego na etapie projektowania, by uniknąć późniejszych problemów z materiałami bądź rozwiązaniami technicznym.

Niezwykle istotnym czynnikiem każdej budowy jest rzetelny wykonawca, który wykona wszystkie prace w sposób zgodny z otrzymaną specyfikacją w projekcie. Nie bez znaczenia są rekomendacje osób, które już wcześniej korzystały z jego usług. Zdecydowanie ważniejsza jest fachowość ekipy budowlanej oraz jakość posiadanego przez nich sprzętu niż koszt jej wynajęcia. W tym względzie nie warto oszczędzać. Podpisując umowę z ekipą należy zapisać jak najwięcej szczegółów, takich jak standard wykonania poszczególnych pomieszczeń czy też detali, które wchodzą w ich skład.

Wbrew pozorom rozpoczęcie prac to nie tylko otrzymanie pozwolenia na budowę i wybór ekipy. Należy zwrócić baczną uwagę na wszystkie szczegóły obecne na każdym etapie, począwszy od wyboru działki, projektu, czy ekipy budowlanej, a skończywszy na dokładnym sprawdzeniu i odebraniu budynku. Bardzo ważne w tym wszystkim są przepisy prawa budowlanego, z którymi należy się zapoznać, a które w istotny sposób określają wszystkie prawa i obowiązki inwestora. Tylko odpowiednie przygotowanie może sprawić, że budowa przebiegnie sprawnie i bez większych niespodzianek.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Lucyna 13 maja, 2015

    Ja z polecenia trafiłam na stronę firmy BKDHOME – http://www.bkdhome.pl – otrzymałam od znajomych informacje, że mają położone schody, podłogę tej firmy. Po remoncie koleżanka zaprosiła mnie do siebie dlatego rzuciły mi się w oczy nowy wygląd wnętrza. W tej chwili czekam aż zaczną się prace montażowe w moim domu.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ