Thursday, February 29, 2024
Home / Moda  / Moda damska  / Bransoletka z muszelek ‒ dodatek, który wpłynął na kształt świata

Bransoletka z muszelek ‒ dodatek, który wpłynął na kształt świata

To będzie hit nadchodzącego lata

Biżuteria z muszelek

fot. materiały Partnera

Biżuteria z muszelek to obecnie bardzo popularny dodatek, który skradł serca kobiet na całym świecie. Szczególnie popularną odmianą muszli, używaną do produkcji biżuterii jest tak zwana muszelka kauri. Tym małym elementem inspirował się sklep BALIBALI.PL przy tworzeniu swojej najnowszej kolekcji, w której dominują morskie akcenty

 

Znajdziecie tam bransoletki z muszelek, chokery, kolczyki oraz różnego rodzaju naszyjniki. Wszystkie z nich zostały wykonane ręcznie przez lokalnych rzemieślników z wyspy Bali. Jednak nie każdy wie, że ta niepozorna muszelka ma za sobą ogromną historię i wpłynęła w znaczny sposób na kształt dzisiejszego świata. Posłuchajcie jej historii…

Czym są muszelki kauri

Te piękne ozdoby pochodzą od pewnego gatunku ślimaków zwanego Cyphrea, które liczą ponad 200 gatunków. Nazywane są także porcelankami. Pewnie wielokrotnie zauważyliście, że są doczepiane do kapeluszy góralskich i stanowią część stroju regionalnego. Zastanawiające jest, że przecież w Polsce i Bałtyku raczej nie znajdziemy tego rodzaju muszelek, ewentualnie jako bransoletki na straganach. Zatem skąd pojawiły się na kapeluszach naszych rodzimym górali? Był to wynik wymiany handlowej, podczas której wymieniano je np. na skóry lub płótna i w ten sposób zawitały na nasze podwórko.

 

Muszelki te były już znane w starożytnej Grecji i były ściśle związanego z boginią Afrodytą. Jak podnoszą mity, ta wynurzyła się z wody obok wyspy Cypr, dlatego też jej nazwa została ustalona jako Cyphrea. Same muszelki były uważane jako amulet pomagający w miłosnych uniesieniach. Stanowiły afrodyzjak, oraz miały pomagać w dobrym rozwoju jeszcze nienarodzonego dziecka. Nawet w dzisiejszych czasach w krajach śródziemnomorskich bardzo częstym elementem ubioru kobiet w ciąży jest biżuteria z muszelek kauri. Dodatkowo na strojach kobiecych można znaleźć te motywy. Prawdopodobnie obecnie jest już to tylko moda, która przetrwała ze starych czasów, jednak należy pamiętać, że wiele z naszych zwyczajów pochodzi sprzed tysięcy lat. Niepozorna bransoletka z muszelek ma w sobie długą i ciekawą historie.

Muszelki jako waluta

Wydaje się, że stały się one pewnym symbolem globalizacji. Były w miarę zunifikowanym środkiem wymiennym w bardzo wielu miejscach świata. Były uznawane w Afryce oraz Azji i stanowiły środek walutowy. Ich spopularyzowanie np. w Afryce wynikało z wewnętrznego buntu osób czarnoskórych wobec dominację białych. Biali rzecz jasna starali się narzucić klasyczny pieniądz metalowy, co nie podobało się już wystarczająco uciśnionym mieszkańcom czarnego lądu. Dodatkowo czarnoskórzy handlarze zdawali sobie sprawę, jak łatwo biali ludzie mogą zostać zmanipulować wagą złota. Podczas używania kauri taki problem nie występował, dlatego czuli się bardziej komfortowo i bardziej przekonywała ich waluta z kauri.

biżuteria z muszelek

fot. materiały Partnera

 

W wielu historycznych doniesieniach możemy dowiedzieć się, jak mocno rozpowszechnionym środkiem płatniczym były te muszle. Na przykład XIV -wieczny podróżnik Battuta pisał, że na straganie w Mali 1 złoty dinar warty był 150 kauri. Natomiast wyprawa morska Nigrema kosztowała ich 2000. Również w handlu niewolnikami człowiek miała swoją cenę w muszlach.
Nawet do dziś na przykład w Ghanie muszelki te sprzedawane są do obrzędów religijnych, a w bardziej prymitywnych plemionach stosowane jako środek wymienny. Co ciekawe, w tym kraju waluta nazywa się cedi, co w języku Ghany oznacza kauri. Dodatkowo na jednym z banknotów widnieje nic innego jak właśnie ta piękna, drobna muszelka.

Muszelki jako produkt

Obecnie są hitem i stały się bardzo popularnym elementem stosowanym przy tworzeniu ozdób dla kobiet. W małej miejscowości na Bali muszelki kauri nawlekane są na sznurek przez lokalnego rzemieślnika, tworzącego dla sklepu z biżuterią BALIBALI.PL. Najpierw są myte, a czasem, aby osiągnąć jasny kolor gotowane przez kilkanaście minut w wodzie. Znajdziecie u nich naszyjniki, bransoletki na nogę i rękę oraz masę innych rzeczy. Każdy z przedmiotów jest zaprojektowany i wykonany w 100% ręcznie.

Biżuteria z muszelek ‒ bransoletka na nogę

Wypleciona jest z delikatnej bawełny, aby można było ją komfortowo nosić na kostce. Pasuje fajnie z letnimi, zwiewnymi sukienkami oraz naturalnymi nakryciami głowy takimi jak daszek słomkowy lub kapelusz. Znajdziecie tu bransoletki na stopę lub kostkę z różnymi kolorami sznurka. Proces tworzenia takiej biżuterii jest dość czasochłonny, ponieważ kluczowe są tutaj małe detale.

bransoletki z muszelek

fot. materiały Partnera

Naszyjnik z muszelek

Można je nosić w dwojaki sposób w zależności od upodobań. Dzięki regulacji, mogą być używane jako przylegający do szyi choker lub założony luźno, wtedy będzie lekko opadał na klatkę piersiową.

Biżuteria z muszelek ‒ kolczyki boho

Dla kobiet ważnym elementem stylizacji są także kolczyki. Wpisują się świetnie w tak bardzo popularny ostatnimi czasy styl boho. Dodają wyspiarskiego klimatu i idealnie sprawdzą się w różnych aranżacjach, nie tylko na lato. Generalnie biżuteria boho czerpie sporo z natury, dlatego też znajdziecie w niej czasem z elementy piór.

 

Kończymy wpis taką refleksją, że często nie zadajemy sobie sprawy że drobne, otaczające nas przedmioty kiedyś znaczyły tak wiele. Bransoletka z muszelek kauri, którą tak chętnie zakładamy, aby podkreślić nasz letni look, jest nie tylko ozdobą. Jest także czymś, co wpłynęło mocno na wygląd świata, w którym obecnie żyjemy.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Kasia 12 stycznia, 2022

    Super wpis! bardzo interesujące info

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ