Tuesday, March 5, 2024
Home / Seks  / Brak ochoty na seks – z czego wynika i do czego może doprowadzić brak seksu w małżeństwie?

Brak ochoty na seks – z czego wynika i do czego może doprowadzić brak seksu w małżeństwie?

Czy wiedziałaś, że pożądanie nie jest nam dane raz na zawsze?

brak ochoty na seks

Co zrobić, gdy kończy się na obietnicach? / fot. stokpic / pixabay

Brak ochoty na seks to częsty problem, który pojawia się w związkach i małżeństwach. Jak wyjaśnia seksuolożka Bogumiła Konieczna, przyczyny braku seksu w związku, małżeństwie czy relacji mogą być różne. Jak możemy zareagować? Kiedy powinniśmy zacząć się martwić?

 

Brak seksu w małżeństwie – przyczyny braku chęci do współżycia

Zdaniem ekspertki, przyczyny braku chęci do współżycia mogą być bardzo różne. Istnieje nawet potwierdzone zaburzenie, nazywane właśnie brakiem ochoty na seks. Według seksuolożki, przyczyny braku seksualności w związku dotyczą głównie aspektów biologicznych, tzw. organicznych, oraz psychologicznych. Możemy do nich dodać jeszcze aspekty kulturowe, społeczne czy relacyjne.

 

– Jeżeli chodzi o tę część medyczną, brak ochoty na seks może wystąpić jako objaw jakiejś innej choroby, jakiegoś innego problemu. Na brak zainteresowania seksem w małżeństwie czy innej relacji mogą wpłynąć np. zaburzenia hormonalne, nadczynności czy niedoczynności tarczycy lub zapalenie tarczycy Hashimoto. Mogą one także potęgować występujące zaburzenie braku ochoty na seks – zauważa seksuolożka.

 

Według ekspertki, brak seksu w małżeństwie czy innej relacji może też pojawić się w różnych zaburzeniach czy chorobach psychicznych – jak np. depresja, lub być efektem ubocznym brania różnych leków.

 

Do innych przyczyn możemy zaliczyć problemy psychologiczne, od takich indywidualnych, np. niskiego poczucia własnej wartości, po sprawy relacyjne. Jeśli coś dzieje się z relacją, wtedy to także może odzwierciedlić się na życie seksualne i bardzo często wypływa jako brak ochoty na seks. Nie zawsze całkowity brak, widać jednak wtedy, że spadek ten jest dość istotny – twierdzi ekspertka.

 

Bogumiła Konieczna zaznacza, że bezpośrednio oddziaływać na naszą seksualność mogą też różne stereotypy czy mity. Wpływają one znacznie na nasz światopogląd, czyli funkcjonowanie, samopoczucie oraz na dysfunkcje seksualne.

 

Gdy facet nie ma ochoty się kochać… Przyczyny braku ochoty u mężczyzn

Brak ochoty na współżycie u faceta może mieć różne przyczyny. Jak wyjaśnia seksuolożka, niektóre mogą nawet powielać się u kobiet i u mężczyzn. Jakie są jednak przyczyny braku ochoty na współżycie u mężczyzn? Dlaczego facet nie ma ochoty się kochać?

 

– U mężczyzn, których goszczę w gabinecie często pojawia się myśl, że może to być brak potrzeb seksualnych a po jakimś czasie okazuje się, że nie jest to ich brak, a realizowanie ich na inny sposób. Mam tutaj na myśli to, że u mężczyzn (u kobiet też!) może pojawić się problem z uzależnieniem od pornografii lub cyberseksu. To powoduje, że tego seksu w relacji nie ma, natomiast sama potrzeba jest realizowana w uzależnieniu – tłumaczy ekspertka.

 

Zdaniem Koniecznej, za brak ochoty na współżycie u mężczyzn mogą odpowiadać także zaburzenia preferencji seksualnych, które w większości przypadków dotyczą panów. Często są to też piętrzące się problemy w pracy, długotrwały brak odpoczynku czy zbyt duży stres, który może powodować nawet problemy ze wzwodem. Przyczyn może być wiele, dlatego najłatwiej znaleźć je, próbując zastanowić się nad problemem wspólnie.

 

Mój chłopak nie ma ochoty się kochać

Jeżeli taka sytuacja pojawia się sporadycznie, zupełnie nie należy się martwić – w końcu tak jak kobieta, tak i mężczyzna ma prawo odmówić seksu. Zdarza się, że brak ochoty na seks, niezależnie, czy jest to brak seksu w małżeństwie ze strony męża, czy w związku lub relacji ze strony mężczyzny, pojawia się często lub trwa od dłuższego czasu. Niezbędnym pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest wtedy rozmowa. Jeżeli para nie może znaleźć przyczyny, przydatna może okazać się wizyta u specjalisty.

 

Sprawdź też: Orgazm sutkowy – czym jest i jak go osiągnąć?

 

Brak zainteresowania seksem ze strony żony – skąd się bierze?

Panowie często zastanawiają się, dlaczego żona odmawia współżycia. Często wydaje im się, że jest to fanaberia kobiety, lub że w ten sposób będzie chciała zrobić mężczyźnie na złość. Jednak brak zainteresowania seksem ze strony żony czy partnerki ma zwykle inne podłoże, bardzo często ściśle związane z emocjami. Ekspertka tłumaczy:

 

– Z mojego doświadczenia, u kobiet najczęstszym czynnikiem jest kwestia relacyjna. Wszystko, co dzieje się w związku bardzo mocno dotyka aspektu emocjonalnego. Kobiety są dużo bardziej wrażliwe, dlatego taka też będzie ich seksualność – przesiąknięta emocjami. Gdy przychodzi do mnie para, ponieważ pojawił się problem w spadku libido po stronie kobiety, to jest to najczęściej aspekt w jakimś stopniu związany z relacją – twierdzi Konieczna.

 

Dlatego zanim następnym razem panowie zadadzą sobie pytanie „dlaczego żona nie chce ze mną współżyć?”, radzimy zastanowić się, czy w relacji wszystko jest w porządku. Jeżeli naszym zdaniem relacja funkcjonuje prawidłowo, związek jest szczęśliwy, a partnerka czy żona nie chce seksu, konieczna jest rozmowa na ten temat i wspólne rozwiązanie problemu.

 

Seksuolożka podkreśla jednak, że pożądanie nie jest nam dane raz na zawsze. Jest to aspekt, który przez pierwsze miesiące, u niektórych do około nawet dwóch lat, jest najsilniejszy. Wszystko wtedy sprzyja temu, by libido było na wysokim poziomie. Czas wpływa jednak niekorzystnie na pożądanie w relacji i jeżeli nic z tym nie robimy, może ono z czasem dosyć mocno zaniknąć.

 

Brak seksu w małżeństwie – skutki

Brak seksu w małżeństwie to problem, który pojawia się dość często, szczególnie, gdy związek ma już dość długi staż. Po czasie pożądanie może zacząć zanikać, dlatego, jak wyżej wspominała ekspertka, trzeba nad nim pracować. Do czego prowadzi brak seksu w małżeństwie, związku czy relacji?

 

Brak seksu prowadzi właściwie do wszystkiego, kończąc na rozpadzie związku. Jest to temat, który bywa częstym aspektem kłótni, bo zdarza się, że zgłaszają się pary, które w każdym innym aspekcie się dogadują, a tutaj nie są w stanie. Po dłuższym czasie, może to rodzić problemy także w innych obszarach, ponieważ jest to już męczące – wyjaśnia Bogumiła Konieczna.

 

Dodaje, że może to też doprowadzić do rozstania, ponieważ aspekt seksualności w relacji jest istotny. Inaczej jest, gdy para ma niskie potrzeby seksualne lub libido obu osób spada na tyle, że oboje są zadowoleni. Taka sytuacja też jest zupełnie w porządku. Zdaniem ekspertki dużo gorzej jest, gdy pojawiają się dysproporcje, a właśnie takie pary najczęściej pojawiają się w gabinecie.

 

Brak ochoty na współżycie – co robić

Seks w związku jest niezwykle ważnym aspektem relacji, bez którego związki często nie funkcjonują dobrze, pojawiają się problemy i kłótnie. Istnieje wiele sposobów, by pracować nad zaburzeniem jakim jest brak ochoty na współżycie. Co robić, gdy trwa ono już od dłuższego czasu?

 

–  Najważniejsza jest rozmowa. Niczego nie da się załatwić bez rozmowy, jednak pary mają często problemy komunikacyjne. Nie potrafią mówić do siebie w taki sposób żeby słyszeć partnera, empatyzować. Żeby była to rzeczywiście rozmowa dwojga bliskich osób – tłumaczy ekspertka.

 

Zdaniem specjalistki, czasami takie podążanie za sobą, jeżeli nie ma w relacji większych problemów, może spowodować, że para będzie w stanie sama coś z tym tematem zrobić. Jeżeli jednak rozmawiając dojdą do wniosku, że nie mają pomysłu lub próbują, ale nie przynosi to efektu, to wtedy najlepiej jest się zgłosić do osoby, która jest im w stanie w tym pomóc, czyli seksuologa. Czasami wystarczy kilka spotkań, czasem niezbędne jest dłuższe leczenie braku ochoty na współżycie, zawsze warto jednak próbować, szczególnie, jeżeli seksualność rodzi większe problemy.

 

Zobacz także: Poliamoria – czy można kochać kilka osób jednocześnie?  

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ