Tuesday, June 18, 2024
Home / Miasto Prezentów  / Bożonarodzeniowe dekoracje okien – 7 propozycji

Bożonarodzeniowe dekoracje okien – 7 propozycji

Dekoracje w oknach. Nadaj swoim świętom charakteru.

dekoracja okien

W wirze świątecznych przygotowań nie możemy zapomnieć o dekoracji okien / fot. Unsplash

Gdzie umieszcza się ozdoby świąteczne? Najczęściej trafiają one na choinkę, wigilijny stół oraz właśnie okna. Skąd jednak bierze się popularność tej ostatniej lokalizacji i jak ją idealnie przyozdobić? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście!

 

Ozdoby bożonarodzeniowe na okno – dlaczego są tak popularne?

Z punktu widzenia estetyki i tradycji obecność choinki w salonie czy różnego rodzaju dekoracji na wigilijnym stole jest oczywista. W końcu są to najbardziej wyeksponowane miejsca, przy których spotykają się rodziny i znajomi podczas Świąt. Z kolei okna są na uboczu, a w dodatku z reguły przesłania się je firanami czy zasłonami. Mimo to jednak wiele osób bardzo chętnie je dekoruje. I my także zachwalamy takie podejście, gdyż daje ono mnóstwo możliwości. Przede wszystkim umieszczone za szybami ozdoby są doskonale widoczne z zewnątrz, a bijące od nich światło rozprasza się na szkle, tworząc ciekawy efekt wizualny. Co więcej, parapet i okno bez firan pozwalają też na wygodne wyeksponowanie stroików czy świeczników, które podziwiać będzie można też z wnętrza. Ponadto umieszczone tam ozdoby nie zajmują miejsca na powierzchni użytkowej danego pokoju.

Lampki, kurtyny, świeczniki – czyli najciekawsze propozycje na ozdobienie okien!

Dekoracje bożonarodzeniowe w oknach to doskonałe rozwiązanie. A jakie ozdoby można w nich umieścić? Poniżej przedstawiamy nasz krótki przegląd możliwych opcji.

 

1. Lampki choinkowe LED – do podświetlenia szyb i umieszczonych w nich elementów użyć można standardowych światełek dekoracyjnych na baterie, czy podpinanych do sieci. Pozwolą one na wyeksponowanie ozdób i dodadzą świątecznego klimatu.

 

2. Gwiazdki, śnieżynki wiszące – to klasyczne dekoracje w duchu DIY, choć można je także kupić w sklepie. Podwieszone we wnęce okiennej będą doskonale współgrać z nastrojowym oświetleniem. Dlatego też warto wybrać produkty z brokatem, który będzie odbijał światło.

 

3. Świeczniki świąteczne – idealnie nadają się do ustawienia na parapecie. Obecnie można wybierać spośród różnych wzorów i rozwiązań funkcjonalnych, które wykorzystują zarówno elektryczne świece LED, jak i klasyczne świeczki parafinowe.

 

4. Kurtyny świetlne – mogą być one ciekawą alternatywą dla lampek choinkowych. Z reguły stosuje się je do wypełnienia całej wnęki okiennej lub też jej górnej połowy. Zasłony świetlne dobrze współgrają ze stojącymi figurkami czy stroikami.

 

5. Lampki zewnętrzne świąteczne – pełnią one dokładnie taką samą rolę, co klasyczne światełka choinkowe, jednak mogą być użyte po obu stronach szyby.

 

6. Figurki bożonarodzeniowe – mniejsze z nich doskonale nadają się do ustawienia na parapecie. Warto przy tym wybrać produkty podświetlane, które będą lepiej zwracały na siebie uwagę.

 

7. Stroiki – leżące można ustawić na parapecie, a wiszące podwiesić na framudze okna. Ciekawym rozwiązaniem jest też uzupełnienie ich o świece LED, które nadadzą wybranej kompozycji jeszcze bardziej bożonarodzeniowego charakteru.

 

dekoracje okien

Skorzystaj z tych propozycji i nadaj wnętrzu świąteczny klimat / fot. lampy.pl

 

Ozdoby bożonarodzeniowe na okno – o tym musisz pamiętać!

Czy wymienione siedem propozycji ozdób świątecznych to wszystkie możliwości? Absolutnie nie! Na rynku dostępnych jest zdecydowanie więcej dekoracji. Wiele ciekawych rozwiązań można też wykonać samemu w domu. Bogactwo rozwiązań nie oznacza jednak, że należy z wszystkich nich korzystać. Często najpiękniejsze okazują się stonowane kompozycje, składające się z co najwyżej kilku elementów, które jednak doskonale do siebie pasują. Z punktu widzenia aranżacji dobrze jest też nie przesadzać z ilością oświetlenia. I w tym przypadku przesada może skutecznie stłamsić świąteczny klimat.

Dekoracje świąteczne domu – kupić czy wykonać samemu?

Ważnym tematem związanym z ozdobami bożonarodzeniowymi jest też kwestia ich nabycia. Co jasne, rozwiązanie są w tym przypadku dwa – czyli kupienie gotowych produktów lub też zrobienie ich samemu. W tym miejscu warto podkreślić, że wbrew pozorom druga opcja wcale nie musi być tańsza. Wynika to z faktu, że materiały, z których wykonujemy dekoracje samodzielnie, z reguły także trzeba kupić, a w wielu przypadkach konieczne jest nabycie ilości większych, niż potrzebne – co generuje dodatkowe wydatki. Z pewnością jednak radość z samodzielnie wykonanych stroików, łańcuchów czy zawieszek na pewno będzie warta włożonej pracy i kosztów. Dlatego też najrozsądniejsze wydaje się skorzystanie z ofert sklepów przede wszystkim w przypadku ozdób trudnych do wykonania w domu.

Wnęki okienne to jedno z najlepszych miejsc do umieszczenia ozdób świątecznych. Dlatego też w trosce o świąteczny klimat warto je wykorzystać!

źródło: Partner MK

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ