Friday, July 19, 2024
Home / Uroda  / Medycyna estetyczna  / Botoks na bruksizm

Botoks na bruksizm

Jak pozbyć się bólu i innych niedogodności związanych z hiperaktywnością żwaczy

zabieg podania botoksu w żuchwę

Botoks w żuchwę / fot. A. Pondo

Botoks kojarzy się powszechnie z usuwaniem zmarszczek i poprawą urody. Nic więc dziwnego, że osoby z mojego otoczenia reagują zdziwieniem, gdy mówię że wybieram się na botoks żuchwy. Nie każdy wie, że zabieg ten ma zastosowanie medyczne

Bruksizm – co to takiego

W ciągu ostatnich dwóch dni wyliczyłam w swoim bliskim otoczeniu pięć osób borykających się z bruksizmem. Okazuje się, że owo schorzenie szerzy się niemal jak choroba cywilizacyjna. Może być to powiązane z faktem, że bruksizm często pojawia się w efekcie długotrwałego stresu czy stanów depresyjnych. Innym źródłem tej przypadłości może być wada zgryzu, problem ze stawem skroniowo-żuchwowym, ale też zaburzenia snu. Objawami bruksizmu są przede wszystkim: ścieranie zębów, ból i przeskakiwanie żuchwy, bóle skroni, głowy, uszu, ramion a także wiele innych.

W moim przypadku bruksizm od wielu lat objawiał się napięciem obręczy barkowej i karku, bólami w okolicach skroni, częstymi bólami głowy, a czasem nawet uszu. Odczuwałam też nieustanne napięcie żuchwy i nigdy nie mogłam jej do końca rozluźnić na zawołanie. Często śnił mi się ból i wypadanie zębów, nieraz też budziłam się ze zdrętwiałą szczęką.

Jako że mój aparat mowy jest także moim narzędziem pracy, a jego pełne rozluźnienie jest konieczne do wykonania niektórych ćwiczeń wokalnych, nauczycielka emisji głosu zainteresowała mnie tematem leczenia bruksizmu za pomocą toksyny botulinowej (botoksu). Wcześniej o tej metodzie słyszałam od swojego fizjoterapeuty, który wielokrotnie zwrócił mi uwagę na napięcia barków i pleców, powracające między innymi przez stałe napięcie żuchwy.

Na sam zabieg decydowałam się prawie rok. Trzeba tutaj zaznaczyć że zmagam się z fobią przed igłami, w związku z czym ciężko było mi zabrać się do tematu. W międzyczasie próbowałam innych metod rozluźnienia żuchwy (masaż kobido, terapia manualna twarzy, masaż transbukalny, czyli wewnątrz jamy ustnej). Bałam się też bólu, który pojawiał się zawsze podczas masażu okolic szczęki.

Może Cię zainteresuje:
Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej – testujemy zabieg na lwią zmarszczkę i kurze łapki

Bruksizm – botoks (toksyna botulinowa) i efekty zabiegu

W końcu parę dni temu przezwyciężyłam strach i udałam się do doktora Marka Wasiluka, założyciela kliniki L’experta (Warszawa). Dowiedziałam się wtedy, że zabieg najlepiej jest powtarzać co ok. 6 miesięcy, a po kilkukrotnym wykonaniu możliwe jest, że żuchwa nie wróci już do tak dużej hiperaktywności. Botoks żuchwy może być dużo droższy niż botoks zmarszczek. To dlatego że żuchwa potrzebuje większej dawki toksyny botulinowej, aby zabieg okazał się skuteczny. W przypadku przerośniętych wskutek bruksizmu żwaczy, zabieg może widocznie wyszczuplić twarz. Efekt zwykle uwidacznia się kilka dni po zabiegu.

Sam zabieg trwał nie dłużej niż 3 minuty i nie wymagał znieczulenia. W tym czasie dr Wasiluk wykonał po trzy nakłucia na wysokości żuchwy po obu stronach twarzy. Mogę szczerze powiedzieć że zabieg nie był nieprzyjemny, ani bolesny. Już po kilku godzinach poczułam znaczną ulgę. Po zabiegu nie pozostał nawet siniak.

Nigdy wcześniej nie byłam świadoma jak duży wpływ na moje samopoczucie mogą mieć napięte żwacze. Z całą pewnością będzie to zabawne do przeczytania dla kogoś kto nigdy nie doświadczył podobnego problemu. Jednak dla osób borykających się z bruksizmem, to może być zupełny game changer. Dopiero po rozluźnieniu żuchwy zdałam sobie sprawę ile czasu dziennie spędzałam masując swoją twarz i głowę żeby pozbyć się dyskomfortu, który teraz zwyczajnie zniknął. Nie pozostaje mi nic innego jak serdecznie polecić usługi doktora Wasiluka każdemu kto chciałby uwolnić się od nieprzyjemności bruksizmu.

Na co dzień pasjonatka krakowskiego środowiska muzycznego, wokalistka i producentka. Dziennikarstwo ma we krwi, a jak zwykła mawiać, z genami nie wygrasz.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Claudia 30 grudnia, 2023

    Jezu tyle lat z bruksizmem i w konci rozwiazanie <3 ide we wtorek, odliczam!

  • Dan 30 grudnia, 2023

    Super opowiedziane!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ