Każda cera sprawia czasami problemy, jednak osoby obdarzone cerą naczynkową mają wyjątkowo pod górkę… zaczerwienienie, rozszerzone naczynka, nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr lub mróz, podrażnienia po użyciu kosmetyków ‒ to typowe objawy cery naczynkowej [1]. Zima jest porą roku, kiedy może dojść do zaostrzenia tych objawów. Tym bardziej, jeżeli skóra nie jest właściwie chroniona. Jak temu zaradzić?
Skuteczne sposoby ochrony cery naczynkowej
Jeśli masz cerę naczynkową powinnaś pamiętać, że najważniejszym aspektem dermopielęgnacji skóry jest profilaktyka zaczerwienień i „pajączków”. Skóra powinna być dobrze nawilżona i odżywiona, a naczynia krwionośne wzmocnione, o co trzeba zadbać od zewnątrz i od środka. Jak zacząć działania prewencyjne? Przede wszystkim od wyeliminowania (na tyle, na ile to możliwe) czynników, które zaostrzają stan skóry. Są nimi:
• ekspozycja na szkodliwe czynniki atmosferyczne: mróz, wiatr, intensywne promieniowanie UV (należy używać kremów ochronnych),
stres,
• palenie papierosów,
• picie alkoholu.[2]
Zachowaj również ostrożność w codziennej trosce o cerę naczynkową. Zamiast sięgać po przypadkowe kosmetyki, które mogą zawierać drażniące substancje, wybierz profesjonalne preparaty do cery naczynkowej, które kompleksowo się o nią zatroszczą. Nie męcz również skóry agresywnymi produktami oczyszczającymi (na przykład z alkoholem) albo gruboziarnistymi peelingami. Skórę traktuj z najwyższą delikatnością, a przekonasz się, że wkrótce jej stan się poprawi.
Witamina K ‒ dlaczego jest skuteczna we wzmacnianiu cery naczynkowej?
Być może wybierając dla siebie odpowiednie preparaty do skóry, czujesz się zagubiona, jakich składników szukać, aby produkt jak najlepiej o nią zadbał. Jedną z substancji o udowodnionym, pozytywnym wpływie na cerę naczyniową, jest witamina K. Jej działanie polega na obkurczaniu i uszczelnianiu naczyń krwionośnych, co zapobiega niechcianym zaczerwienieniom.[3] Witaminę K możesz dostarczyć skórze w preparacie oraz od wewnątrz, poprzez właściwie skomponowaną dietę. Dobrymi źródłami witaminy K są na przykład: jarmuż, szpinak, brukselka, brokuły, kapusta, pietruszka, awokado, kiwi ‒ wystarczy więc zadbać, aby w jadłospisie znalazło się dużo warzyw i owoców w kolorze zielonym.[4] Oczywiście nie zaszkodzi, abyś oprócz tego sięgała po wzbogacony o tę witaminę krem.
Krem z witaminą K ‒ profesjonalne wzmocnienie dla Twojej cery
Krem CAPINON K 1% z linii Pharmaceris N z witaminą K uszczelniającą naczynka (https://pharmaceris.com/produkt/10E15005-01-02/pharmaceris-n-krem-z-witamina-k-uszczelniajaca-naczynka-capinon-k-1-30-ml-822 ) szybko łagodzi oraz zmniejsza nasilenie zaczerwienienia skóry i widoczność rozszerzonych naczynek. Preparat skutecznie redukuje okresowy rumień powstały w wyniku przewlekłego i intensywnego działania czynników zewnętrznych. Ponadto nawilża skórę, aby pozostała w świetnej kondycji zachwycała naturalnym, zdrowym blaskiem.
Krem jest idealny do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej z rozszerzonymi naczynkami i tendencją do okresowej nadreaktywności, pojawiającej się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych jak nagłe zmiany temperatury, silne emocje, spożycie alkoholu lub ostrych przypraw. To również dobry wybór dla Ciebie, jeżeli planujesz zabieg medycyny estetycznej, gdyż dzięki niemu naczynka krwionośne będą mocniejsze. Stosuj go codziennie na powierzchnię nieuszkodzonej skóry w miejscach występujących zmian. Jeśli zaś połączysz profesjonalną dermo pielęgnację z unikaniem czynników szkodliwych, przekonasz się kondycja Twojej skóry zacznie poprawiać się z dnia na dzień, a zaczerwienienia będą pojawiać się dużo rzadziej.
Bibliografia:
Yetman D. What’s Couperose Skin, and How’s It Different than Rosacea? https://www.healthline.com/health/couperose Data dostępu: 11.12.2021.
Couperose. https://www.topdoctors.co.uk/medical-dictionary/couperosis Data dostępu: 11.12.2021.
Janda K., Lach O. Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (38) 2014.
Arnarson A. 20 Foods That Are High in Vitamin K. https://www.healthline.com/nutrition/foods-high-in-vitamin-k Data dostępu: 11.12.2021.