Friday, October 11, 2024
Home / POLECAMY  / Boomer – co to znaczy? O pokoleniu Boomer

Boomer – co to znaczy? O pokoleniu Boomer

Boomerzy – pokolenie dzisiejszych rodziców i dziadków

Dwoje starszych ludzi korzysta z laptopa.

Boomerzy to pokolenie ludzi urodzonych w latach 1946 - 1964. / fot. Yan Krukau / Pexels

Właśnie zadałaś sobie pytanie: co to znaczy boomer? Wszystko wskazuje na to, że nim jesteś. Co oznacza słowo boomer? Definicja mówi, że to osoba urodzona podczas wyżu demograficznego po wojnie w latach 1946-1964, która nie orientuje się w obecnych trendach

 

Co jeszcze wiadomo na temat tego, kim są boomerzy? Pokolenie charakteryzuje się tym, że nie jest w stanie zrozumieć dzisiejszego stylu życia młodych ludzi. Ponadto, często odnoszą się krytycznie do aktualnego stanu rzeczy powołując się na swoje wspomnienia z przeszłości.

 

Boomer – kto to jest? Jaki jest?

To co warto wiedzieć na temat tego, kto to jest boomer to z pewnością to, że taką osobę cechuje trudność z utrzymaniem życiowej równowagi. Praca i kariera zawodowa jest dla nich najważniejszym elementem życia. Boomerzy nie wiedzą jak „smakuje” prawdziwa emerytura. Często się zwyczajnie na nią nie decydują. Oczywiście są tacy, którzy postanawiają zakończyć swoje zawodowe życie w wieku emerytalnym, lecz pomimo tego, wciąż wykazują się niezwykłą aktywnością. W takim razie o czym należy pamiętać, kiedy myślisz sobie: kto to boomer? To aktywny emeryt, który chętnie podróżuje i spotyka się ze znajomymi. Korzysta z mediów społecznościowych, gdzie często publikuje różne zdjęcia, filmiki, memy wywołujące u młodszych pokoleń niemałe zażenowanie. Nie przepada za określeniem „senior”, a jesieni życia nie traktuje jako starości.

W przestrzeni internetowej istnieje również nieco inny rodzaj boomerów, którzy umiejętnie korzystają z Instagrama, prowadzą blogi, mają kilka czy nawet kilkadziesiąt tysięcy obserwujących. Do tego grona z pewnością należą:

modelka oraz autorka książki „Kobieta zawsze młoda: Jak nie przeoczyć szansy na realizację własnych marzeń” Irena Wielocha (@kobieta.zawsze.mloda), stylistka i blogerka modowa Krystyna Bałakier (@balakierkrystyna), autorka bloga „Fajna baba nie rdzewieje” Ela Hubner (@fajna_baba_nie_rdzewieje) czy autor bloga o modzie męskiej Jan Adamski (@janadamskieu).

 

 

 

Zobacz także:

Silver Influencerzy

 

Boomerski – czyli jaki?

Określenie „boomerski”. Co to znaczy? Czym charakteryzuje się boomerski humor? To nic innego jak wypowiedzi boomerów często zaczynające się od „za moich czasów” czy „kiedy byłem w twoim wieku”, które powodują zdegustowanie młodych ludzi. Najczęściej wykorzystuje się je w memach, kabaretach czy stand – upach. Oto kilka z nich:

 

„Za moich czasów jak się coś zepsuło, to się naprawiało, a nie wyrzucało do kosza.”

 

„Za moich czasów to się szlugi bez filtra jarało.”

 

„Za moich czasów to się do ojca mówiło: Panie Ojcze.”

 

„Za moich czasów na końcu zdania stawiało się kropkę a nie XD.”

 

„Kiedy byłem w twoim wieku miałem już dom, pracę, żonę i dwójkę dzieci.”

 

„Ehhhh ta dzisiejsza młodzież to tylko w telefonach”

 

Ok boomer – co to znaczy?

Z pewnością niektóre z was zetknęły się z określeniem: ok boomer. Co to znaczy? Co ma wspólnego ze słowem: boomer? Slang ten stosowany jest w sytuacji, kiedy „młodziak” chce zakończyć dyskusję ze starszą osobą. Odbywa się to wtedy, gdy zarówno jedna jak i druga strona mają zróżnicowane poglądy na dany temat i występuje niezgoda pomiędzy nimi. Ok boomer wypowiadane jest również w momencie, podczas którego wypowiedź osoby starszej wywołuje zażenowanie u młodzieży. Skąd wzięło się to powiedzenie? Po raz pierwszy użył go nieznany starszy mężczyzna, który w filmie wideo niepochlebnie wypowiadał się o pokoleniu milenialsów. Uważał, że mają oni syndrom „Piotrusia Pana”, co oznacza, że nie myślą poważnie o dorosłości. Powyższy slang stanowił także odpowiedź młodych ludzi na politykę Donalda Trumpa. 

 

Przeczytaj koniecznie:

Alicja Długołęcka: „Kobietom ‘50 plus’ już wszystko wolno”

 

Boomerzy a milenialsi

Wiadomo już kim są boomerzy. Milenialsi to przedstawiciele młodszych pokoleń urodzonych w latach 80. I 90. XX wieku. Są oni także nazywani pokoleniem Y, pokoleniem Milenium, następną generacją oraz pokoleniem cyfrowym. Na czym polega konflikt na linii milenialsi boomerzy? To wynik różniących się od siebie światopoglądów. Prawdą jest, że przekonania boomerów mają charakter konserwatywny. Nic w tym dziwnego. Należy pamiętać, że starsze pokolenia wychowywały się i dorastały w zupełnie innej rzeczywistości niż teraz. Nie mieli oni dostępu do nowoczesnych technologii od wczesnych lat życia. W niektórych krajach tj. Polsce nie istniała możliwość częstego podróżowania. W związku z tym boomerom brakowało przyglądania się innym kulturom i tradycjom panującymi za granicą, czego mogło już na spokojnie doświadczać dorastające w czasach globalizacji pokolenie Y. W dzisiejszych czasach rodzice boomerzy nie są w stanie czasem zrozumieć decyzji swoich dzieci, jaką jest świadoma, samowolna rezygnacja z rodzicielstwa. Często nie mogą także odbiec od patriarchalnego myślenia. Co to oznacza? Starsze pokolenie uważa, że to kobieta powinna dbać o dom, usługiwać mężowi, który z kolei powinien zapewnić utrzymanie finansowe rodziny. Ponadto, ich zdaniem tylko i wyłącznie kobieta po urodzeniu dziecka powinna na pewien czas całkowicie odstawić karierę zawodową na bok i skupić się na budowaniu więzi z potomkiem, a mężczyzny, który zostaje ojcem wręcz to nie dotyczy. Boomerzy nie rozumieją także sensu stosowania feminatywów, otwartego rozmawiania o seksie, karmienia dzieci piersią w miejscach publicznych czy pokazywania coraz więcej ciała zwłaszcza przez kobiety z pokolenia Milenium i początku generacji Z. Czasami nie mogą pojąć, że ktoś jest innej orientacji niż heteroseksualna czy nie utożsamia się z płcią jaką nadano danej osobie przy narodzinach. Co więcej, zdarza się niektórym wyśmiewać choroby takie jak depresję czy nerwicę. Uważają, że na psychoterapię mogą uczęszczać tylko osoby, które mają poważne problemy psychiczne. Sądzą, że emocje najlepiej w sobie tłumić, bo przecież krzyk i płacz to oznaka słabości. Co przyczyniło się do takich „zastygłych” poglądów? Z pewnością niemożność doświadczania odmiennych perspektyw oraz wychowywanie przez rodziców i dziadków, którym wojna pozostawiła traumę.

 

Może cię zainteresuje:

Depresyjni Milenialsi. Pokolenie słabszych czy bardziej świadomych?

 

Boomerzy w Polsce

Co charakteryzuje polskiego boomera? Z pewnością dorastanie w PRL-u. Doskonale znane jemu są ciągnące się w nieskończoność kolejki do sklepów, a w nich puste półki, stan wojenny, brak możliwości wyjazdu za granicę, ograniczony dostęp do mediów. Wolność słowa nie istniała. Być może dlatego uważa, że emocje najlepiej w sobie tłumić. Dzieciństwo spędził w czasach odbudowy Polski po wojnie, z kolei dorosłość w trakcie odnowy gospodarki po komunizmie. Wyznaje zasadę, że tylko ciężka praca może zagwarantować sukces. W przeciwieństwie do młodszych pokoleń dość intensywnie rozpoczynał swoją dorosłość, bowiem od samego początku miał zapewnione mieszkanie, a także nie musiał martwić się o pracę, ponieważ zjawisko bezrobocia przed 1990 rokiem właściwie nie istniało. Ponadto, wyższe wykształcenie, a przede wszystkim tytuł magistra postrzega najczęściej jako trampolinę do zrobienia oszałamiającej kariery. Nie jest tajemnicą, że dzisiaj co drugi przedstawiciel pokolenia milenialsów w Polsce posiada dyplom ukończenia studiów, a niekiedy studia same w sobie okazują się zbędne jeżeli chodzi o spełnienie marzenia jakim jest udane życie zawodowe. 

 

Eryka Kawalec

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ