
Bóle kolan to dla niektórych z nas przykra codzienność / fot. materiał Partnera
Urazy takie jak naciągnięcie, skręcenie, naderwanie ścięgien czy uszkodzenie chrząstki to jedne z najczęstszych przyczyn powodujących bóle kolan. Ból w kolanie wywoływać również mogą choroby zwyrodnieniowe stawów czy zapalenie ścięgien oraz kaletki maziowej. Dolegliwości bólowe w obrębie stawu kolanowego mogą mieć nie tylko różne źródło, ale też różny charakter. Dzisiaj jednak nie będziemy zastanawiać się, skąd bierze się ból pod kolanem czy ból kolana przy zginaniu, lecz co zrobić, by mu zapobiec. Poznaj sprawdzone sposoby na zdrowe kolana!
Kolano – budowa
Staw kolanowy jest największym stawem w ciele człowieka. Tworzy go mnóstwo elementów takich jak stawy, więzadła czy łąkotki. Jest to staw zawiasowy, gdyż umożliwia zginanie i prostowanie. W zgięciu możliwe są także ruchy rotacyjne. Z jednej strony dość skomplikowana budowa kolana, z drugiej pełnione przez nie funkcje sprawiają, że staw ten jest szczególnie narażony na urazy.
Warto jednakże podkreślić, że ból kolana nie zawsze jest wynikiem kontuzji. Czasem nieprzyjemne dolegliwości są wynikiem procesów degeneracyjnych. Dlatego warto troszczyć się o nie na co dzień, by cieszyć się ich zdrowiem jak najdłużej.
Bóle kolan – jak im zapobiec?
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – powiedzenie to sprawdza się także w przypadku kolan. Właściwa profilaktyka może znacząco poprawić kondycję kolan i pozwolić uniknąć dolegliwości z nimi związanych. Dowiedz się, jak zatroszczyć się o swoje kolana.
Aktywność fizyczna
Zalet regularnego uprawiania sportów raczej nie trzeba wymieniać, gdyż każdemu są one doskonale znane. Warto jednak podkreślić, że aktywność fizyczna stanowi ogromne wsparcie dla stawów, w tym właśnie stawów kolanowych. Zwiększa objętość tkanki chrzęstnej stawów, przez co do jamy stawowej wydziela się więcej mazi. Dzięki temu stawy kolanowe są lepiej ukrwione i dotlenione, a co za tym idzie, lepsza jest też ich ruchomość.
Zdrowa dieta
Jedni o tym wiedzą, ale nie przykładają do tego dużej wagi, z kolei inni w ogóle nie mają świadomości, że na zdrowie i sprawność naszych kolan ogromny wpływ ma dieta. Niektóre składniki odżywcze zawarte w produktach pokarmowych wykazują pozytywny wpływ na funkcjonowanie mięśni, stawów i kości. Niezwykle ważnym składnikiem diety poprawiającej zdrowie stawów jest choćby witamina D, która wzmacnia kości, dzięki czemu równomiernie rozkłada się na nich obciążenie, co z kolei zapobiega przykrym dolegliwościom ze strony stawów.
Suplementacja
Czasem z różnych powodów dieta nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych. Jedną z witamin, której niedobór obserwuje się najczęściej, jest witamina D. Po części przyczynia się do tego nieodpowiednio zbilansowana dieta, ale także niewielka liczba dni słonecznych czy rzadkie wystawianie skóry na słońce biorąc pod uwagę, że witamina ta jest syntetyzowana głównie w skórze. Dla zdrowia stawów oprócz witaminy D potrzebny jest jeszcze wapń i kolagen, których może dostarczyć m.in. 4Flex Silver. Wapń pomaga w utrzymaniu zdrowych kości, z kolei witamina D bierze udział w prawidłowym wchłanianiu wapnia. 4Flex suplement diety to łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu Fortigel® w formie saszetek z proszkiem.
Należy pamiętać, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia.
Wygodne buty
Na koniec warto jeszcze podkreślić znaczenie butów dla zdrowia kolan. Okazuje się, że niewłaściwie dobrane obuwie może być szkodliwe nie tylko dla stóp, ale również dla stawów kolanowych, a nawet stawu biodrowego. Dlatego w czasie zakupów należy zwracać uwagę nie tyle na wygląd butów, ile na ich dopasowanie do budowy stóp, a także wygodę i komfort chodzenia. W przypadku problemów z doborem idealnego obuwia warto zainwestować w specjalne wkładki ortopedyczne.