Monday, July 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Ból stawów w ciąży

Ból stawów w ciąży

Dlaczego w ciąży pojawiają się bóle stawów i jak je leczyć

ciąża

Dlaczego w ciąży mogą boleć stawy? / fot. materiały prasowe

Ból stawów w ciąży to powszechne zjawisko, które dotyka kobiety bez względu na wiek, płeć, a także okres ciąży. Niestety w wielu przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem, a także odstawienie niektórych preparatów, które mogłyby znacznie zaszkodzić dziecku. Co warto wiedzieć o bólu stawów w ciąży? Przez jakie choroby jest on wywoływany. Kiedy warto udać się do specjalisty?

 

Ból stawów w ciąży – czy to normalne?

Ból stawów w ciąży nierzadko powodowany jest przez inne choroby, które zostały wcześniej zdiagnozowane u kobiety. W innych przypadkach stan ten powodowany jest także przez fakt, iż ciało kobiety stale się zmienia, a organizm nie zawsze potrafi się do tych zmian dostosować. Ból stawów może być spowodowany wieloma schorzeniami, jednak wymienimy je w punkcie poniżej. Warto pamiętać, iż ból stawów w wielu przypadkach w ciąży jest zjawiskiem naturalnym, jednak ze względu na stan, każda kobieta stosowanie poszczególnych preparatów powinna konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Ból stawów w ciąży – objawy schorzeń

Tak naprawdę w ciąży wiele kobiet czuje się zupełnie inaczej, jak przed zajściem. Przyczynia się do tego proces wielu zmian w organizmie, a także przygotowywanie się ciała na wydanie dziecka na świat.. Stawy są w tym czasie szczególnie obciążone, dlatego ważna jest profilaktyka. Wśród objawów, jakie zgłaszają kobiety ciężarne, wymienić można:

  • Sztywność poranną,
  • drętwienie nóg,
  • drętwienie rąk,
  • gorączkę,
  • skurcze nóg,
  • obrzęki.

 

Żadnego z tych objawów nie należy lekceważyć. Objawy te najczęściej nasilają się wraz z postępem ciąży, a ciężarne kobiety odbierają to jako naturalne zmiany w organizmie spowodowane obciążeniem. Nigdy nie należy tego lekceważyć! Warto w tym miejscu także zaznaczyć, że szczególnie ostrożne powinny być kobiety, które w przeszłości zdiagnozowane miały reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, chorobę zwyrodnieniową stawów lub gorączkę reumatyczną. W takich sytuacjach należy wdrożyć szczególne środki ostrożności, a także na bieżąco porozumiewać się z lekarzem.

stawy

Nie lekceważ objawów / fot. materiały prasowe

Ból stawów w trakcie ciąży – jak leczyć?

Leczenie bólu stawów, bez względu na to, czy jest to ból stawu kolanowego, czy też biodrowego, powinno przebiegać zgodnie z wytycznymi lekarza. Dzięki temu każda kobieta będzie miała pewność, iż stosowane środki nie szkodzą jej dziecku. Nierzadko w momencie planowania ciąży, kobiety, które wcześniej planowały zajście w nią, powinny odstawić po konsultacjach z lekarzem niektóre leki. Inne z kolei lekarz najczęściej przepisuje w zamian za te odstawione. Ważna jest tutaj współpraca ginekologa, a także ortopedy. Taki kompleksowy sposób leczenia to gwarancja bezpieczeństwa dla matki i dziecka. Oczywiście w celach zapobiegawczych, a także w celach wzmocnienia organizmu, warto stosować naturalne i bezpieczne preparaty zawierające magnez, cynk, potas, wapń i witaminę b6, czyli kompleksowy zestaw witamin wzmacniający kości i stawy. W celu doboru najlepszego preparatu warto przejrzeć aktualny ranking suplementów na stawy (na przykład ten znajdujący się pod adresem https://bol-stawow.pl/tabletki-na-stawy-ranking/), aby wybrać idealny preparat.

 

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://bol-stawow.pl

 

źródło: Partner MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, możliwość komentowania jest zablokowana w tym momencie