Tuesday, April 22, 2025
Home / PARTNER MK  / Ból podbrzusza – co może oznaczać?

Ból podbrzusza – co może oznaczać?

Reaguj

ból

Jak sobie z nim radzić? / fot. materiały prasowe

Według szacunków ból brzucha może stanowić od 5% do nawet 20% wszystkich przyjęć do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w Polsce i na świecie. Ocenia się, że najczęściej jego przyczyną jest zapalenie błony śluzowej żołądka, ewentualnie kolka żółciowa czy nerkowa. Jednak ból brzucha może być przejawem bardzo wielu schorzeń i chorób. We właściwej diagnozie istotna jest wstępna ocena samego pacjenta dotycząca umiejscowienia bólu. Dwoma częstymi rodzajami doświadczanego bólu jest ból podbrzusza i ból nadbrzusza. Co może oznaczać ból podbrzusza, który często dotyka szczególnie kobiety?

Ból podbrzusza – przyczyny

Kiedy boli brzuch w dolnej części to przyczyną mogą być schorzenie układu pokarmowego, moczowego, płciowego. U kobiet ból podbrzusza jest najczęściej oznaką zbliżającej się lub trwającej menstruacji. Zależnie od stopnia nasilenia i długości trwania dolegliwości bólowych można sklasyfikować różne przyczyny bólu w podbrzuszu.

Nagły i silny ból podbrzusza, przyczyny:

– Zapalenie wyrostka robaczkowego, jeśli ból jest nie do zniesienia i pojawia się po prawej stronie. Konieczna natychmiastowa wizyta u lekarza.

– Zapalenie uchyłka – dyskomfort po lewej stronie podbrzusza, gdzie znajdują się uchyłki okrężnicy. Rodzaj zapalenia jelit.

– Ból mięśni brzucha może sugerować naciągnięty mięsień albo inne obrażenia mechaniczne.

– Kamienie nerkowe – jeśli ból jest tępy i usytuowany w okolicy lędźwi, a do tego towarzyszy my potrzeba oddawania często moczu.

– Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – w tym przypadku ból będzie doskwierał w prawym górnym rejonie podbrzusza, w okolicach, gdzie usytuowany jest pęcherzyk żółciowy. Stan zapalny pęcherzyka może być wywołany kamieniami żółciowymi.

– Skręt przydatków – nagły ból występujący z jednej strony brzucha, przypominający kolkę po wysiłku. Dodatkowe objawy to często nudności, wymioty, tkliwość.

Przyczyny długotrwałego lub powracającego bólu podbrzusza

Jeśli ból powraca, występuje ciągle, może mieć charakter kurczowy czy tępy, ale nie jest nagle pojawiającym się silnym bólem, to możliwą przyczyną są schorzenia takie jak zespół jelita drażliwego, choroby jelit, dolegliwości żołądkowe albo infekcja dróg moczowych. Zespół jelita drażliwego objawia się skurczami żołądka, biegunkami, zaparciami, wzdęciami, a dolegliwości często ustępują po skorzystaniu z toalety. Zapalne choroby jelit obejmują stany zapalne jelit, w tym te wrzodziejące albo poważniejszą chorobę, jaką jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Infekcje dróg moczowych objawiają się pieczeniem i bólem podbrzusza, szczególnie w trakcie oddawania moczu oraz uczuciem ciągłego parcia na pęcherz. Stosunkowo łatwo je wyleczyć, ale nieleczone mogą mieć poważniejsze konsekwencje i niestety lubią nawracać. Jeśli chodzi o schorzenia związane z żołądkiem to obejmują one takie spektrum dolegliwości jak refluks, zgaga, wrzody, zapalenie żołądka.

 

Zobacz więcej i dowiedz się jakie są przyczyny bólu brzucha i podbrzusza.

Ból podbrzusza u kobiet

U kobiet ból podbrzusza jest zdecydowanie częstszym schorzeniem. Wiele kobiet skarży się na taką przypadłość kilka dni przed menstruacją oraz w jej trakcie. Dokuczają im wtedy silne, kurczowe bóle brzucha. Jeśli silny ból podbrzusza nie jest związany z menstruacją, a objawia się jako nagła i silna dolegliwość lub długotrwały, tępy ból, to przyczyną może być jedna z poniższych chorób:

ból podbrzusza

U kobiet ból podbrzusza występuje częściej / fot. materiały prasowe

– Pęknięcie torbieli jajnika objawiające się silnym bólem nagle się pojawiającym i słabnącym z czasem. Dodatkowe objawy to nudności, wymioty i krwawienie z pochwy.

– Pęknięta ciąża pozamaciczna – silny, nagły ból, ale nie o charakterze kurczowym. Dodatkowe objawy to krwawienie z pochwy, tkliwość brzucha, wzdęcia.

– Endometrioza – schorzenie powodujące bardzo ostry ból przed menstruacją i w jej trakcie, a także w czasie stosunku i oddawania stolca.

– Torbiele jajników powodujące długotrwały lekki ból, kłucie w podbrzuszu, uczucie pełności, opuchnięcie brzucha.

– Stan zapalny macicy, który obawia się narastającym bólem w podbrzuszu oraz ropno-śluzową wydzieliną z pochwy. Dodatkowe objawy to gorączka, bolesność w trakcie oddawania moczu i podczas stosunku.

– Zrosty – nasilający się ból w miednicy oraz podczas stosunku dotykający kobiet po przebytych operacjach brzusznych.

 

Niektóre kobiety poza bólem menstruacyjnym skarżą się także na ból owulacyjny pojawiający się w połowie miesiąca i spowodowanym podrażnieniem otrzewnej podczas pękniecie pęcherzyka Graffa.

Kiedy boli brzuch – jak sobie pomóc?

Na bóle mięśni brzucha, bóle czynnościowe, psychogenne, owulacyjne, menstruacyjne czy związane z dolegliwościami niewymagającymi interwencji lekarza (zgaga, wzdęcia), zarówno te zlokalizowane w podbrzuszu, jak i bóle nadbrzusza, można sobie pomagać domowymi sposobami. Sprawdzą się tutaj leki bez recepty o charakterze rozkurczowym, jak np. No-Spa.

Ból brzucha: kiedy wymagana jest interwencja lekarska?

Bezwzględnie należy udać się do lekarza, gdy ból jest silny, nagły i towarzyszą mu dodatkowe niepokojące objawy takie jak: gorączka sugerująca stan zapalny lub infekcję, biegunka i krwawienie z odbytnicy, które mogą świadczyć o chorobach jelit oraz u kobiet krwawienie z pochwy występujące niezależnie od menstruacji.

Rodzaje bólu brzucha

Ból brzucha może mieć różne podłoże. Czasem oznacza ból mięśni brzucha – np. po wysiłku, a niekoniecznie jest objawem chorób narządów wewnętrznych. Większość przypadków bólu brzucha wywołana jest chorobami narządów jamy brzusznej, a szczególnie przewodu pokarmowego. Może się jednak zdarzyć, że ból brzucha to objaw dolegliwości innych narządów znajdujących się w okolicy albo chorób o charakterze ogólnoustrojowym.

 

Ból brzucha wskazywać może na:

– choroby narządów jamy brzusznej;

– patologie okolicznych narządów;

– choroby ogólnoustrojowe o charakterze neurogennym, naczyniopochodnym czy metabolicznym,

– zatrucie;

– zaburzenia czynnościowe niewykazujące żadnej choroby organicznej i nie wykazujące zmian w badaniach obrazowych oraz laboratoryjnych.

 

Czynnościowe zaburzenia są szczególnie trudne do sklasyfikowania i leczenia. Jeśli chodzi o przyczyny wystąpienia bólu brzucha to można je podzielić na:

– organiczne, czyli wskazujące na dolegliwości narządów wewnętrznych;

– psychogenne, czyli o podłożu psychicznym;

– czynnościowe, czyli niewykazujące żadnej choroby organicznej.

 

Sam ból z kolei określany jest przez lekarzy jako:

– trzewny,

– somatyczny,

– rzutowany.

Diagnostyka bólu podbrzusza

Diagnostyka przy bólu podbrzusza obejmuje w pierwszej kolejności wywiad lekarski. Lekarz będzie pytał o charakter bólu, jego czas trwania, związek w czasie w przyjmowany posiłkami, czynniki potęgujące i uśmierzające ból, towarzyszące bólowi objawy (gorączka, wzdęcia, nudności, wymioty, biegunka), częstotliwości wypróżnień, przyjmowane leki doraźne i na stałe oraz inne choroby. Następnie przeprowadzi badanie fizyczne, a także zleci dodatkowe badania diagnostyczne czy obrazowe.

 

Ból podbrzusza nie musi oznaczać groźnego schorzenia i może dać się łatwo uśmierzyć. Jeśli jednak jego przyczyna jest nieznana, nasilenie znaczne, a dodatkowe objawy budzą niepokój to koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Źródła:

www.ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/download/3699/pdf

https://zdrowie.radiozet.pl/Medycyna/Diagnostyka-medyczna/Bol-w-podbrzuszu-kluje-i-ciagnie.-Jak-rozpoznac-jego-zrodlo

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,bol-podbrzusza,artykul,1576882.html

 

źródło: Partner MK

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Donatella 4 czerwca, 2019

    Ostatnio czytałam o tym, że ból brzucha może być groźniejszy niż ból głowy. Ból głowy rzadko zwiastuje coś groźnego jednak w przypadku bólu brzucha można liczyć się z wieloma groźnymi dolegliwościami…. Dlatego też jeśli utrzymuje się dłużej to najlepiej byłoby zapisać się na badanie usg. Jest to bardzo bezpieczne badanie, które będzie w stanie wykazać co jest nie tak.
    W Warszawie mogę polecić ten ośrodek
    http://balumed.pl/uslugi/pracownia-usg-echo-serca/

    Mają tam profesjonalny sprzęt do wykonania badania usg.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ