Thursday, January 16, 2025
Home / Zdrowie  / Choroby  / Ból nerek ‒ co może oznaczać?

Ból nerek ‒ co może oznaczać?

Źle wróży, więc nie warto go bagatelizować

Choroby nerek

fot. Depositphotos

Nerki to narządy organizmu znajdujące się na wysokości pierwszych kręgów lędźwiowych i ostatnich kręgów piersiowych. Umiejscowione są poza otrzewną, na tylnej ścianie brzucha. Odpowiadają za wytwarzanie moczu, wraz z którym z organizmu usuwane są toksyny i niepotrzebne substancje

 

Jak objawiają się choroby nerek?

Chore nerki to bardzo poważny stan  ‒ gdy nie działają prawidłowo, nie filtrują właściwie krwi, z której nie usuwają szkodliwych toksyn. Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na ewentualne, pierwsze objawy ze strony tego narządu. Jakie symptomy mogą świadczyć o chorobie nerek?

 

Najczęściej choroby nerek objawiają się:

•  silnym bólem w okolicy nerek, który bardzo często promieniuje do pachwiny,
•  bólem i pieczeniem podczas mikcji,
•  uczuciem parcia na pęcherz,
•  zmianą koloru moczu, szczególnie gdy jest bardzo ciemny lub zabarwiony krwią,
•  pienieniem moczu, co świadczyć może o obecności białka w moczu,
•  zmianami w obrębie ilości oddawanego moczu, zarówno zbyt częste, jaki zbyt rzadkie oddawanie lub całkowity bezmocz,
•  częstym oddawaniem moczu w nocy,
•  ogólnym osłabieniem,
•  gorączką,
•  opuchlizną różnych części ciała, szczególnie kończyn dolnych.

 

Ból nerek zawsze wymaga konsultacji z nefrologiem. Pojawienie się powyższych dolegliwości powinno zostać jak najszybciej skonsultowane ze specjalistą. Ile kosztuje wizyta u lekarza od nerek? Przykładowo, koszt konsultacji z nefrologiem w Warszawie to ok. 200 zł.

Czym grozi nieleczenie chorób nerek?

Jeśli objawy nie będą właściwie rozpoznane i nie zostanie włączone odpowiednie leczenie, to stan pacjenta będzie się stale pogarszał, prowadząc nawet do niewydolności nerek. To z kolei prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, pogarszając stan całego organizmu. Wówczas pojawić się mogą objawy uogólnione, jak np. zaburzenia rytmu serca, drgawki, uszkodzenia kości, a także skurcze, uczucie ciągłego zmęczenia czy zmiany stanu psychicznego.

Dlaczego nerki chorują?

Przyczyny chorób nerek mogą być różne. Często są one konsekwencją infekcji dolnego odcinka dróg moczowych, który niewłaściwie leczony lub zbagatelizowany przez pacjenta powoduje rozwój problemów z nerkami. Stan zapalny obejmujący początkowo np. pęcherz moczowy, powoduje przejście bakterii do nerek, w których rozpoczyna się stan zapalny.

 

Innym powodem, który sprawia, że nerki chorują, jest krew ‒ a dokładniej jej skład. Podstawową rolą nerek jest filtrowanie krwi i wytwarzanie moczu. Szczególnie duże znaczenie dla rozwoju chorób nerek mają substancje takie jak: szczawiany, fosforany, wapń oraz kwas moczowy. Gdy jest ich we krwi zbyt wiele, w moczu dochodzi do ich wytrącenia, w konsekwencji prowadząc do powstawania złogów, tj. kamieni nerkowych. Jest to bardzo poważny stan, który może doprowadzić nawet do uszkodzenia nerek.

 

Dużym problemem jest też toksyczne działanie pewnych substancji. Problematyczne może okazać się nadużywanie niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo negatywny wpływ obserwuje się również po zatruciu metalami ciężkimi.

Choroby nerek to u części pacjentów konsekwencja innych nieleczonych lub niewłaściwie leczonych chorób. Dużym zagrożeniem jest m.in. cukrzyca, która nieleczona prowadzić może do trwałego uszkodzenia kłębuszków nerkowych.

Jak leczyć choroby nerek?

Właściwie dobrana metoda leczenia nerek zależy przede wszystkim od tego, z jaką chorobą zmaga się pacjent. Konieczne jest zatem wykonanie pełnej diagnostyki i dopiero na tej podstawie można rozpocząć leczenie. W żadnym wypadku nie można bagatelizować symptomów choroby. W przypadku zakażeń bakteryjnych stosowane są odpowiednie środki farmakologiczne, najczęściej leki przeciwbakteryjne o działaniu moczopędnym. Jeśli jednak doszło do powikłań, wówczas należy rozpocząć terapię odpowiednią do wariantu choroby.

 

W kamicy nerkowej wykorzystywane są leki przeciwskurczowe i przeciwbólowe. Gdy stan pacjenta jest poważny, konieczne może być zastosowanie leczenia operacyjnego. Problemy z nerkami spowodowane np. cukrzycą wymagają w pierwszej kolejności ustabilizowania choroby pierwotnej, która ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie nerek.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ