Wednesday, May 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Ból mięśni – jakie są najczęstsze przyczyny i co może nam pomóc?

Ból mięśni – jakie są najczęstsze przyczyny i co może nam pomóc?

Każdy ich doświadczył. Ale skąd się biorą?

Bóle mięśni

fot. Freepik

Uciążliwy ból mięśni potrafi mocno dać się we znaki. Czasami jest wynikiem przeciążenia lub urazu, innym razem jest związany z grypą lub inną chorobą. Dolegliwości bólowe utrudniają funkcjonowanie i znacząco pogarszają komfort życia pacjenta. W naszym artykule podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny bólu mięśni. Przedstawiamy też skuteczne metody łagodzenia przykrych dolegliwości

 

Ból mięśni wynikający z przeciążenia układu ruchu

 

Często ból mięśni ma przyczynę mechaniczną i nie jest związany z toczącym się procesem chorobowym. Takie dolegliwości zwykle towarzyszą urazom kończyn oraz ich przeciążeniu. Najczęściej ból spowodowany jest nadmiernie intensywną pracą rąk lub nóg, np. podczas treningu sportowego. Podczas ćwiczeń może także dojść do urazów mięśni. O ile powodem bólu nie jest poważna kontuzja wymagająca interwencji lekarza, ból po treningu zwykle ustępuje samoistnie. Można sobie pomóc, odciążając bolącą kończynę przez jakiś czas i stosując chłodzące kompresy. Na bóle przeciążeniowe dobrze działają masaże, kinezyterapia i fizykoterapia.

Nadmierne, długotrwałe napięcie mięśni i jego konsekwencje

Ból pojawia się także w wyniku utrzymywania złej postawy ciała. Może tak się stać podczas wielogodzinnego siedzenia przy biurku, a także, gdy śpisz w niewygodnej pozycji (np. wtedy, gdy zdrzemniesz się w czasie jazdy pociągiem). Takie dolegliwości najczęściej obejmują swoim zasięgiem mięśnie ramion, pleców i szyi. Można im zapobiec poprzez zapewnienie podparcia i stabilnej, wygodnej pozycji ciała. Gdy już pojawi się ból, obolałe miejsce warto rozgrzać. Dobre efekty przynoszą maści i żele rozgrzewające – https://www.allecco.pl/masci.html oraz delikatny masaż. Uciskanie skóry poprawia krążenie, przez co wpływa na lepsze ukrwienie i ogrzanie bolącego miejsca. Ciepło pomaga także odprężyć mięśnie, co wpływa na stopniowe ustępowanie dolegliwości.

Niedobory w diecie jako czynnik powodujący ból mięśni

Często powodem bólu mięśni o niskim i umiarkowanym nasileniu jest nieprawidłowa dieta. Mięśnie źle reagują przede wszystkim na niedobór magnezu. Dieta pomagająca zapobiegać bólom mięśni to głównie jadłospis bogaty w owoce i warzywa. Doskonałym dodatkiem do posiłków są wiśnie, jagody i borówki, które są bogate w przeciwutleniacze i antocyjany. Warto też sięgać po rozgrzewające przyprawy takie jak imbir, który działa wzmacniająco na cały organizm.

Ból mięśni w przebiegu chorób

Dolegliwości bólowe występują także podczas niektórych chorób. Mogą być spowodowane stanem zapalnym wywoływanym przez bakterie lub wirusy. To właśnie dlatego ból mięśni często towarzyszy grypie lub tężcowi. Leczenie w tej sytuacji polega na stosowaniu środków zwalczających drobnoustroje chorobotwórcze i objawowym łagodzeniu bólu za pomocą środków przeciwbólowych oraz maści i żelów rozgrzewających.

 

Aby zadbać o dobrą kondycję organizmu i stan mięśni, pamiętaj o codziennym ruchu, regularnym odpoczynku i odpowiedniej diecie. Gdy pojawi się ból, znajdź jego źródło i stosuj bezpieczne metody, które pomogą Ci się z nim uporać. Dzięki szybkiej reakcji będziesz mógł wrócić do ulubionych aktywności.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ