Tuesday, January 21, 2025
Home / PARTNER MK  / Ból głowy w ciąży: najczęstsze przyczyny i sposoby łagodzenia objawów

Ból głowy w ciąży: najczęstsze przyczyny i sposoby łagodzenia objawów

Nie musi być powodem do niepokoju

Ból głowy w ciąży

fot. New Africa / AdobeStock

Bóle głowy są jednym z częstych i uciążliwych objawów ciąży. Pomimo że budzą one uzasadniony niepokój, to zwykle nie są groźne dla zdrowia. Mogą je powodować zmiany hormonalne, a także inne czynniki, które nie są bezpośrednio związane z ciążą. Jak poradzić sobie z bólem głowy w ciąży? Kiedy udać się do lekarza?

 

Dlaczego boli głowa?

Ból głowy w ciąży niekoniecznie musi być związany z ciążą. Wśród czynników, które mogą go powodować, można wymienić m.in.:

 

● odwodnienie,
● niewłaściwą dietę,
● małą ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu,
● długotrwałe przebywanie w jednej pozycji,
● wdychanie dymu tytoniowego,
● zbyt małą ilość snu,
● hałas oraz złe oświetlenie,
● stres.

 

Organizm w ciąży produkuje większe ilości hormonów (progesteronu i estrogenu) niż przed nią, co skutkuje zatrzymaniem wody w organizmie. Może to powodować mikro obrzęki, również w mózgu, których nie dostrzegasz, ale możesz poczuć – objawiają się bólem głowy.

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Współczesne tempo życia nie zawsze pozwoli ci na brak stresu, ominięcie każdego palacza na ulicy i codzienne właściwie nawodnienie. Co zatem zrobić, kiedy głowa już boli?

Domowe sposoby na walkę z bólem głowy w ciąży

Aby uniknąć bólu głowy w ciąży, postaraj się tak zaplanować swój dzień, aby zminimalizować ryzyko odwodnienia. Brak chwili na śniadanie przed wyjściem do pracy również może spowodować ból głowy. Spróbuj wtedy zjeść pełnoziarniste pieczywo, suszone owoce lub wypić słabą, słodzoną herbatę. Dyskomfort powinien ustąpić.

 

Kiedy czujesz, że brakuje ci powietrza, wyjdź na spacer. Postaraj się, aby czas na dworze stał się twoją rutyną. Nawet krótka przechadzka w ciągu dnia pomoże ci się dotlenić. Zdecydowanie unikaj towarzystwa osób palących, ponieważ bierne wdychanie dymu tytoniowego jest niebezpieczne dla ciebie i maluszka!

Jak radzić sobie z napięciowym bólem głowy?

Stres powoduje szereg dolegliwości psychosomatycznych. Jeśli czujesz napięcie w górnej części pleców oraz barkach, może ono przenieść się na mięśnie głowy. Co pomoże? Spróbuj:

 

● ciepłych lub chłodnych okładów,
● masażu karku,
● masażu skroni.

 

Masz w domu matę lub poduszkę do akupresury? Użyj jej! Efekty będą zbawienne. Jeśli z kolei obywasz się bez takich gadżetów, możesz rozmasować kark, pocierając go ręcznikiem.

Zadbaj o komfort swojego wypoczynku. Ciało ma tendencję do spięć, jeśli nie dostarczysz mu odpowiedniej ilości snu. Upewnij się, że materac, na którym wypoczywasz, jest dopasowany do potrzeb twojego organizmu. Wiele bólów głowy, w ciąży i nie tylko, spowodowanych jest niewłaściwym ułożeniem kręgosłupa w czasie snu. Ulgę może przynieść również wietrzenie sypialni przed snem.

Migrena w ciąży

Ból głowy szczególnie niepokoi kobiety, które cierpią na migreny (stan chorobowy charakteryzujący się występowaniem silnych, napadowych bólów głowy). Jeśli do nich należysz, przy planowaniu ciąży skonsultuj się z neurologiem. Niektóre substancje wspomagające twoje leczenie mogą okazać się niewskazane w czasie ciąży.

 

Warto również zawczasu omówić kwestię ewentualnego przyjmowania środków uśmierzających ból. Migrena może być na tyle uciążliwa, że wsparcie farmakologiczne będzie dla ciebie niezbędne. Pamiętaj, aby przed przyjęciem jakichkolwiek leków porozmawiać ze specjalistą.
Kiedy ból głowy w ciąży powinien cię zaniepokoić?

 

Wzięłaś przypisane przez lekarza leki, a dolegliwość nie ustępuje? Ból pojawia się zwykle rano? Czujesz go głównie w potylicy i ma pulsujący charakter? Przyczyną może okazać się nadciśnienie. Koniecznie sprawdź, czy twoje ciśnienie jest prawidłowe. Jeśli wynik jest wyższy niż 140/90 mmHg, niezwłocznie zgłoś się do lekarza prowadzącego ciążę.

 

Każdy ból głowy w ciąży połączony z omdleniami, problemami z widzeniem, obrzękami ciała i podwyższoną temperaturą powinien być powodem do konsultacji lekarskiej. Nie bagatelizuj dolegliwości, zdrowie twoje i dziecka jest najważniejsze.

 

Źródło: https://www.bebiprogram.pl/ciaza/i-trymestr/bole-glowy-w-czasie-ciazy

Materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ