Saturday, July 13, 2024
Home / Inne  / Nowe produkty  / Ból dziąseł – przyczyny i skutki

Ból dziąseł – przyczyny i skutki

Dowiedz się jak z nim walczyć!

Masz ochotę na coś słodkiego, ale uporczywy ból nie pozwala po nie sięgnąć? / fot. materiały prasowe

Ból dziąseł to jedna z najczęściej występujących dolegliwości ze strony jamy ustnej, która ma wiele przyczyn. Bardzo często zaczerwienienie, podrażnienie czy tkliwość okolicy zębów bywają lekceważone. Niestety takie postępowanie może prowadzić do wielu poważniejszych problemów i skutkować rozwojem chorób – zarówno dziąseł, jak i zębów.

Masz ochotę na coś słodkiego, ale uporczywy ból nie pozwala po nie sięgnąć? / fot. materiały prasowe

Ból dziąseł – niewłaściwa higiena

Podstawowym powodem bólu dziąseł jest zwykle nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Błona śluzowa może zostać podrażniona i uszkodzona przez zbyt mocne szczotkowanie z użyciem szczoteczki o twardym włosiu. Niedokładne czyszczenie zębów, a w jego wyniku osadzająca się na płytka nazębna, która może zmienić się w kamień nazębny, to kolejny już powód bólu dziąseł.

Także nieprawidłowe używanie nici dentystycznych powoduje tę przykrą dolegliwość. Należy pamiętać, aby robić to delikatnie, ruchami pionowymi z dołu do góry i odwrotnie. Inne przyczyny bólu dziąseł? Źle dopasowana proteza lub sam fakt jej użytkowania również to zwykle powód dyskomfortu. W takim przypadku można stosować żel na dziąsła pod protezę Protefix, który działa kojąco i regenerująco.

Warto również udać się do dentysty, aby pokazał, jak prawidłowo dbać o higienę, jeśli stosowana jest proteza zębowa. Nie zawsze przyczyna tkwi też w jamie ustnej. Żel do protez może dać ulgę w niektórych przypadkach, jednak być może potrzebna będzie interwencja protetyka i ponowne dopasowanie konstrukcji.

Urazy mechaniczne i zakażenia jamy ustnej

Ból dziąseł może również pojawiać się z powodu urazów mechanicznych lub chemicznych w jamie ustnej. Tkanki dziąseł mogą być podrażnione przez rozcięcia, poparzenia gorącym pokarmem czy uderzenia. Również źle dopasowana plomba powoduje ból. Z chemicznymi uszkodzeniami mamy z kolei do czynienia, gdy dziąsła mają przez dłuższy czas kontakt z cofającą się treścią żołądkową przy wymiotach lub chorobie refluksowej.

Bóle dziąseł mogą towarzyszyć zakażeniom jamy ustnej: wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Różnego typu stany chorobowe: próchnica, cukrzyca, zapalenie nerwów twarzy oraz zmiany hormonalne u ciężarnych to także przyczyny bólu dziąseł. Warto pamiętać, że taki stan czasem bywa wynikiem niedoborów witamin lub stosowania niektórych leków. W pozbyciu się bólu ukojenie przyniesie maść lub żel przeciwbólowy na dziąsła.

Skutki bólu dziąseł

Ból może być przede wszystkim pierwszym symptomem stanu zapalnego. Ten z kolei jest pierwszym i stosunkowo prostym w leczeniu stopniem choroby dziąseł. Dlatego też już przy pierwszych podrażnieniach i tkliwości dziąseł warto reagować i skonsultować się z dentystą.

Różnego typu nieleczone stany zapalne czasem przekształcają się w zapalenie przyzębia i uszkadzają nie tylko zęby, ale także szczękę czy żuchwę.

Co więcej, ból dziąseł może być pierwszym symptomem paradontozy. Jej objawy to m.in.:

-krwawienie dziąseł,

-obrzęk,

-zaczerwienienie,

-nadwrażliwość,

-ruchomość zębów.

Do objawów paradontozy zaliczamy również cofanie się dziąseł i uwidocznienie szyjek zębowych, czego rezultatem może być nawet wypadnięcie zębów. Nie warto więc zwlekać z wizytą u specjalisty.

Silnie bolące dziąsła mogą sprawiać, iż utrudnione bądź niemożliwe będzie noszenie protezy. To prowadzi do bardzo niekomfortowej sytuacji, w której widać ubytki zębowe. Minimalizować bolesność pomoże żel do protez zębowych, który będzie izolował dziąsło od protezy i działa kojąco.

Bóle dziąseł zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie i mogą być sygnałem, że w jamie ustnej pojawia się poważniejsze schorzenie. Tkliwości czy podrażnień dziąseł nie należy bagatelizować. Podobnie jak w przypadku bólu zęba, warto odwiedzić dentystę. Na bolące dziąsła warto stosować różnego typu maści, a w przypadku noszenia protezy specjalistyczny żel na dziąsła pod protezę.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ