Monday, December 4, 2023
Home / Kultura  / Bliźniaczki z Lśnienia w Krakowie!

Bliźniaczki z Lśnienia w Krakowie!

Niebywała atrakcja dla fanów filmów Stanelya Kubricka, bliźniaczki Grady z "Lśnienia" przyjadą do Krakowa.

"Lśnienie" Warner Bros. Entertainment Inc.

"Lśnienie" Warner Bros. Entertainment Inc.

26-27 lipca br. w obecności gości specjalnych – bliźniaczek Grady z „Lśnienia” – fani Stanleya Kubricka będą mieli okazję uczcić 86. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych twórców światowego kina. Organizatorzy zaplanowali na ten weekend wiele atrakcji, m.in. specjalne pokazy filmowe, wykład na temat twórczości reżysera, wspólny toast fanów na cześć mistrza, spotkanie z gośćmi specjalnymi oraz dedykowane tylko dla bliźniaków wydarzenie w Muzeum Narodowym w Krakowie.

"Lśnienie" Warner Bros. Entertainment Inc.

„Lśnienie” Warner Bros. Entertainment Inc.

Imprezy związane z rocznicą urodzin reżysera są częścią programu towarzyszącego wystawie, którą od 4 maja do 14 września można zobaczyć w Muzeum Narodowym. Z tej okazji do Krakowa przyjadą słynne bliźniaczki Grady. Lisa i Louise Burns w 1980 roku w wieku 12 lat wystąpiły w filmie „Lśnienie”, wcielając się w role zamordowanych córek Delberta Grady’ego, które ukazują się jednemu z głównych bohaterów filmu Danny’emu Torrance’owi. Pomimo tego, że pojawiają się na ekranie tylko na 40 sekund, są prawdopodobnie jednymi z najbardziej kultowych postaci z filmów Kubricka.

W Krakowie po raz pierwszy obejrzymy wystawę poświeconą reżyserowi „Lśnienia”, a na niej słynne niebieskie sukienki w których występowałyśmy 34 lata temu – mówi Lisa Burns. To dla nas doskonała okazja, aby ponownie, choć na chwilę, wejść w ten magiczny świat – dodaje Louis

Obchody 86. rocznicy urodzin Stanelya Kubricka są okazją do spotkania w Krakowie wszystkich fanów twórczości reżysera. Już w sobotę, 26 lipca w ramach Akademii Kubricka w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego zaplanowano wykład Ernesta Wilde „Stanley Kubrick – twórca filmów gatunkowych czy twórca jednego filmu?”. Wstęp na wykład jest bezpłatny. Tego samego dnia, o godz. 17.45 w kinie Kijów.Centrum odbędzie się spotkanie publiczności z Lisą i Louise Burns, które poprzedzi projekcję filmu „Barry Lyndon” na taśmie 35 mm. Na wieczorne atrakcje zaprasza natomiast Forum Przestrzenie, gdzie od maja funkcjonują Przestrzenie Kubricka – specjalne miejsce dla fanów artysty. Od godziny 19.00 będzie można posłuchać koncertu krakowskiej grupy „Kapelanka”, a o 22.00 wszyscy obecni wzniosą toast za mistrza i zostaną uwiecznieni na wspólnym, pamiątkowym zdjęciu. Wieczór zakończy pokaz plenerowy filmu „Lśnienie”.

Wystawa "Stanley Kubrick" w Muzeum Narodowym w Krakowie / fot. Beata Majka

Wystawa „Stanley Kubrick” w Muzeum Narodowym w Krakowie / fot. Beata Majka

Dzień później Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na „Niedzielę Bliźniaków”. Tego dnia wszystkie bliźniaki, w ramach zakupu tylko jednego biletu wstępu, mogą liczyć na spotkanie z siostrami Grady, specjalne oprowadzanie po wystawie oraz wspólne zdjęcia od godz. 14:00-17:00. Więcej informacji o wydarzeniach towarzyszących na stronie: www.stanelykubrick.krakow.pl oraz www.museum.krakow.pl.

Od 4 maja do 14 września, Muzeum Narodowe w Krakowie jest współorganizatorem wystawy, którą stworzyło Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu we współpracy ze spadkobiercami artysty. Oryginalna makieta statku kosmicznego, weneckie maski, kostium małpy, słynny monolit czy panel komputera HAL 9000 to tylko nieliczne przykłady tego, co zobaczą odwiedzający krakowską ekspozycję. Charakteryzuje się ona własną specyfiką i stanowi odmienne, od edycji w innych krajach, spojrzenie na dorobek Stanleya Kubricka.

Wystawa Stanley Kubrick, 4.05 – 14.09.2014 r.

Muzeum Narodowe w Krakowie

Gmach Główny, Al. 3 Maja 1

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli: 10.00 – 18.00, czwartki: 10.00 – 20.00

***

Wystawa przygotowana przez: Deutsches Filmmuseum we Frankfurcie nad Menem, Christiane Kubrick and the Stanley Kubrick Archive at University of the Arts London we współpracy z Warner Bros. Entertainment Inc., Sony-Columbia Pictures Industries Inc., Metro Goldwyn Mayer Studios Inc., Universal Studios Inc. oraz SK Film Archives LLC.

Projekt współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Gminę Miejską Kraków, Konsulat Generalny USA w Krakowie.

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Krakowie, Domino Film

(źródło: materiał prasowy)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ