Friday, June 21, 2024
Home / Kuchnia  / Jak wybrać najlepszy blender do kuchni?

Jak wybrać najlepszy blender do kuchni?

Blender ręczny czy kielichowy ‒ oto jest pytanie

blender-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Blendery kuchenne to coraz popularniejsze urządzenia, które wykorzystywane są w kuchniach praktycznie na całym świecie. Ich popularność wiąże się przede wszystkim z ich wszechstronnością. Na rynku dostępna jest pełna gama urządzeń, które podzielić można na blendery kielichowe, blendery ręczne, a nawet blendery personalne. Czym się różnią i jakie mają funkcje? Zachęcamy do zapoznania się z różnicami oraz głównymi funkcjami każdego z urządzeń

 

Blendery mogą posłużyć do przygotowania najróżniejszych dań i napojów, takich jak surówki, zupy, kremy, masy, pasty, a także zdrowe owocowe koktajle, musy czy smoothie. Sprawdzą się również w przypadku mielenia i siekania (np. orzechów), a nawet przy kruszeniu lodu. Lista możliwości jest naprawdę długa. Tylko od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy urządzenie w naszej kuchni.

 

Blender kuchenny to urządzenie elektryczne, które służy przede wszystkim do mieszania i mielenia. Jego historia jest dosyć długa. Pierwsze tego typu urządzenia powstały w Stanach Zjednoczonych już w 1922 roku, z przeznaczeniem do produkcji koktajli mlecznych w restauracjach. Z powstaniem urządzenia wiąże się również polski akcent. Wynalazcą blendera jest bowiem Stephen J. Popławski, konstruktor polskiego pochodzenia, który w 1932 roku otrzymał oficjalny patent na urządzenie. To on jako pierwszy umieścił wirujące ostrze na dnie pojemnika. To umożliwiało rozdrabnianie owoców i warzyw do postaci płynnej.

Rodzaje blenderów

Urządzenia możemy podzielić na dwie główne grupy: blendery ręczne oraz blendery kielichowe. Różnią się przede wszystkim budową, ale warto porównać oba urządzenia i poznać dokładne różnice.

 

Blender ręczny jest mniejszy od blendera kielichowego z uwagi na fakt, że nie posiada własnego naczynia (a więc kielicha). Z tego względu do przygotowywania potraw będziemy potrzebować osobnego naczynia, na przykład miski bądź garnka. Niekoniecznie jest to minusem, bowiem w wielu przypadkach miksowanie bezpośrednio w garnku może skrócić czas samej pracy. Samo urządzenie świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy planujemy przygotowywać na przykład przetwory na zimę, różnego rodzaju domowe sosy czy majonez, a także pasty, hummus czy pesto. To również dobre rozwiązanie dla fanów koktajli warzywnych i owocowych, którzy nie posiadają w swojej kuchni zbyt wiele miejsca na kolejne urządzenie. Blender ręczny odznacza się bowiem małymi wymiarami i prostotą obsługi – po zakończonej pracy wystarczy umyć urządzenie i schować go do szafki.

 

Blender kielichowy, w odróżnieniu od ręcznego, posiada zamykany od góry, wbudowany pojemnik z ostrzem, do którego wkładamy wszystkie składniki, które chcemy posiekać, rozdrobnić lub zmiksować. Najczęściej modele tego typu posiadają większą moc niż blendery ręczne, z uwagi na charakter ich wykorzystania. Planując przygotować potrawę wystarczy włożyć składniki do środka i ustawić odpowiedni program. Z racji większych rozmiarów, myśląc o zakupie urządzenia, musimy zaplanować również jego miejsce w kuchni. Na pewno sporym ułatwieniem będzie tutaj wygląd blenderów kielichowych, który odznacza się nowoczesnością i idealnie pasuje do współczesnych kuchni.

 

Oferta blenderów ręcznych i kielichowych w sklepie Teesa zawiera w sobie również dodatkowe, ciekawe urządzenie, jakim jest blender personalny, nazywany równie blenderem sportowym. Można postrzegać go jako połączenie rozmiarów blendera ręcznego z możliwościami i mocą blendera kielichowego. Urządzenie posiada kielich, który jest tak naprawdę wygodnym, przenośnym kubkiem. Z tego względu czyni to z blendera personalnego idealne urządzenie dla osób aktywnych, dzięki możliwości przygotowania szybkich koktajli do pracy lub na czas aktywności sportowych.

Wybieramy blender – na co zwrócić uwagę?

Decyzję o wyborze urządzenia każdy musi podjąć sam w oparciu o swoje własne preferencje, styl życia, a także planowane kuchenne aktywności. Mimo to istnieje kilka cech wspólnych wśród wielu rodzajów blenderów, o których warto pamiętać, wybierając jeden z nich dla siebie.

Moc urządzenia + regulacja

Niezależnie od wyboru rodzaju urządzenia, powinno charakteryzować się ono odpowiednią mocą. W przypadku blenderów ręcznych, powinna ona oscylować w granicy 400 – 500 W. To w zupełności wystarczy do każdego rodzaju pracy, do jakiego zostało stworzone urządzenie. Blendery kielichowe powinny posiadać odpowiednio większą moc (powinna ona wynosić ok. 1000 – 1200 W). Warto zwrócić uwagę również na regulację mocy, która umożliwi zarówno miksowanie ziół, jak i bardziej wymagające prace, takie jak miksowanie mas lub kruszenie lodu.

Tryby pracy

W przypadku blenderów ręcznych, tryb pracy często oznacza maksymalną liczbę obrotów na minutę. Dobrze, by wynosiła ona ok. 12 000 – 18 000 obrotów. W przypadku blenderów kielichowych tryby pracy często określają docelowy rodzaj pracy, np. tryb ręczny, pulsacyjny, koktajli czy tryb kruszenia lodu. W każdym z tych trybów dodatkowym uzupełnieniem jest regulacja mocy urządzenia, najczęściej w przedziale 10 000 – 18 000 obrotów na minutę.

Sposób czyszczenia

Warto zwrócić uwagę na to, czy elementy wyposażenia można myć w zmywarce. Tutaj istotnym czynnikiem jest również rodzaj materiału, z jakiego wykonany został kielich – dobrze, by było to szkło, co zapewnia trwałość i bezpieczeństwo urządzenia. Dodatkowe elementy urządzenia (pokrywa, ostrza), również powinny być możliwe do umycia w zmywarce.

Dodatkowe ułatwienia i wyposażenie

W tej kwestii prym wiodą blendery ręczne, które często posiadają bogaty zestaw dodatkowych końcówek, takich jak trzepaczka, rozdrabniacz czy uchwyt do powieszenia. Niektóre modele urządzeń posiadają również w zestawie dodatkowy dzbanek. Blendery kielichowe zyskują w tym przypadku na dodatkowych zabezpieczeniach, takich jak zabezpieczenie przed przegrzaniem, przeciążeniem i niepoprawnym montażem.

Wybór urządzenia powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem prac, jakie chcemy przy pomocy blendera wykonać. Zwrócenie uwagi na kwestie techniczne, specyfikację i dodatkowe funkcjonalności urządzeń, z pewnością pomoże w dokonaniu właściwego wyboru.

Źródło: materiały Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ