Tuesday, June 18, 2024
Home / Uroda  / Chirurgia plastyczna  / Blefaroplastyka ‒ sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie bez utraty naturalności

Blefaroplastyka ‒ sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie bez utraty naturalności

... i poprawić komfort życia

Blefaroplastyka

fot. Vitalik Radko / Depositphotos

Współczesna medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna umożliwiają uzyskanie naturalnych efektów wizualnych, odmłodzenie i poprawę wyglądu. Wszystkie te zmiany mają na celu poprawę jakości skóry, co zwiększa pewność siebie i może pozytywnie wpłynąć na samoocenę pacjenta. Wizytówką własnego wizerunku są najczęściej oczy. Jednak znajdująca się w tym obszarze wiotka skóra często sprawia, że spojrzenie wydaje się zmęczone, smutne, a także może dodawać lat i postarzać. Jednym z zabiegów, jaki w tej sytuacji się wykonuje, jest blefaroplastyka. Jakie są wskazania do jej przeprowadzenia? Jak przebiega? Co można powiedzieć o efektach po zabiegu?

 

Podstawowe informacje o blefaroplastyce

Zgodnie z nomenklaturą medyczną, blefaroplastyka jest uznawana za zabieg chirurgiczny. W zależności od indywidualnego przypadku, wiąże się chociażby z usuwaniem nagromadzonej na powiece dolnej lub górnej skóry. Może też dotyczyć wycinania tkanki tłuszczowej, która tworzy tak zwane przepukliny tłuszczowe i negatywnie wpływa na spojrzenie, postarzając wizerunek pacjenta.

 

Blefaroplastyka jest zatem zabiegiem chirurgicznym, który umożliwia korygowanie defektów estetycznych w obrębie powiek, zmianę ich kształtu — nie tylko ze względów estetycznych i wizualnych, ale też zdrowotnych. Cała procedura przeprowadzana jest przez doświadczonego chirurga plastycznego, który w pierwszej kolejności przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny. Może też zlecić wykonanie dodatkowych badań, aby na podstawie kompleksowej dokumentacji stwierdzić, czy pacjent kwalifikuje się do tego zabiegu.

Kiedy pacjent może być zakwalifikowany do blefaroplastyki chirurgicznej?

Jednym z najczęstszych powodów, dlaczego pacjenci zgłaszają się do chirurga plastycznego, są opadające powieki. Fałdy skórne gromadzące się nad gałką oczną uniemożliwiają pełne otworzenie oka, mogą utrudniać widzenie i ograniczać wizję pacjenta. Takie powieki mogą wydawać się ciężkie i utrudniać pacjentowi codzienne funkcjonowanie.

 

Innym powodem jest również luźna, wiotka, zwisająca skóra powieki dolnej. W takim przypadku najczęściej odznacza się ona w okolicy doliny łez. Jest to spowodowane tym, iż skóra w tym obszarze jest bardzo cienka, dlatego też jest bardziej podatna na zmiany i utratę elastyczności. Może zatem tworzyć nieestetycznie prezentujące się worki pod oczami, które bardzo postarzają i są trudne do zamaskowania makijażem. Wiotka skóra często jest powodowana uwarunkowaniami genetycznymi, nieprawidłową pielęgnacją okolicy oczu, grawitacją, która prowadzi do rozciągania mięśni w tym obszarze.

 

Omawiana procedura chirurgiczna jest także przeprowadzania u osób, u których w wyniku chorób lub czynników genetycznych widoczna jest tendencja do odkładania się tkanki tłuszczowej w obszarze dolnej powieki.

Jak przebiega chirurgiczna blefaroplastyka powiek?

Pacjent zakwalifikowany do blefaroplastyki jest poddawany miejscowemu znieczuleniu. W razie konieczności wykonania bardziej skomplikowanej procedury istnieje możliwość podania płytkiego znieczulenia dożylnego. Następnie chirurg wykonuje nacięcie, które ułatwia usunięcie nadmiaru skóry i przepukliny tłuszczowej. Zdarza się, iż tkanka tłuszczowa nie jest wycinana, a przemieszczana w inny obszar dolnej powieki, by uzyskać efekt naturalnego i promiennego spojrzenia.

W przypadku powiek górnych najczęściej wykonuje się lifting przez usunięcie nadmiaru wiotkiej skóry, a nawet i fragmentu rozciągniętego mięśnia, który jest odpowiedzialny za wyraziste i otwarte spojrzenie. Po zabiegu nakłada się szwy, a pacjent jest instruowany, jak ma postępować w ramach rekonwalescencji i gojenia się ran.

Jakie są efekty blefaroplastyki?

Po korekcie powiek może pojawić się obrzęk, opuchlizna, zaczerwienienia i siniaki. Gdy jednak te skutki uboczne zaczną ustępować, pacjent uzyska efekt bardziej otwartego, wyrazistego i odmłodzonego spojrzenia. Ten zabieg przynosi trwałe efekty wizualne, które będą widoczne po pełnej rekonwalescencji, czyli około 6-8 tygodni po blefaroplastyce.

Źródło: materiał Partnera MK

TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ