Blefaroplastyka ‒ cena, efekty i wskazania do zabiegu
Młodo wyglądające oko to połowa sukcesu odmładzania
Zjawisko opadającej powieki jest dość często występującym zaburzeniem, wywoływanym zazwyczaj przez utratę jędrności i elastyczności skóry powiek postępującą wraz z wiekiem. Okazuje się jednak, że również młode osoby borykają się z problemami anatomicznymi w obrębie oprawy oka. Może to wynikać wówczas na przykład z predyspozycji genetycznych. Jedną z najskuteczniejszych obecnie metod korekty opadających powiek jest chirurgiczna plastyka powiek, czyli blefaroplastyka
Każdego roku ilość wykonywanych na świecie zabiegów rośnie, co może niechybnie świadczyć o ich efektywności i trwałości rezultatów. Ile kosztuje wykonanie blefaroplastyki? Na jakie efekty i w jakim czasie można liczyć? Czy każdy przypadek opadającej powieki może zostać zakwalifikowany do zabiegu?
Czym jest blefaroplastyka?
Wśród metod korekcji opadających powiek wyróżnia się między innymi lifting nićmi PDO, czy laseroterapię. Są to mniej inwazyjne zabiegi niż blefaroplastyka, jednak nie zapewniają takiej trwałości i efektywności, jak operacyjna plastyka powiek. Blefaroplastyka polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry i tkanki podskórnej znajdującej się w obrębie górnej powieki. Celem uzyskania naturalnych efektów zabiegu i zminimalizowania widoczności blizn, chirurg plastyczny wykonuje nacięcia wzdłuż załamków skóry na powiekach. Zabieg kończy założenie cienkich szwów, które ściągane są zazwyczaj po 7 dniach od wykonania plastyki.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjent jest w jego trakcie przez cały czas przytomny. Blefaroplastyka nie jest procedurą szczególnie angażującą czas pacjenta, gdyż właściwie chwilę po wykonaniu korekty powiek może on wrócić do codziennych zajęć. Trzeba jednak pamiętać, aby kilka dni po zabiegu nie podejmować aktywności o dużej intensywności.
Blefaroplastyka jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej w obrębie twarzy na całym świecie. Oznacza to, że zjawisko opadającej powieki nie należy bynajmniej do rzadko występujących zaburzeń. Tylko w 2016 roku z przyczyn estetycznych lub/i medycznych chirurgiczną plastykę oka wykonano 1 350 000 razy w skali globalnej.
Jakie efekty można uzyskać dzięki temu zabiegowi?
Operacyjną plastykę powiek w zależności od potrzeb przeprowadza się na jednym lub obu oczach. Bez względu na to, czy do zabiegu zakwalifikuje pacjenta lekarz okulista, czy lekarz medycyny estetycznej, oczekiwane efekty zazwyczaj są takie same. Należą do nich przede wszystkim:
• podniesiona powieka zapewnia poszerzone pole widzenia,
• zahamowanie ewentualnego rozwoju wad wzroku,
• odzyskana wyrazistość spojrzenia i wizualnie powiększone oko,
• efekt odmłodzenia okolic oczu,
• likwidacja efektu tzw. smutnej twarzy,
• zahamowanie pogłębiającego się z wiekiem opadania skóry na powiekach,
• uzyskanie spektakularnego efektu otwarcia oka za pomocą jednego zabiegu o niewielkiej inwazyjności.
Aspektem niezwykle istotnym w kontekście zabiegu blefaroplastyki jest długotrwałość jego efektów. W zależności od podłoża i indywidualnych predyspozycji do wytwarzania kolagenu i elastyny w skórze, spektakularne efekty chirurgicznej plastyki powiek mogą utrzymywać się od 10 do nawet 20 lat. Różnica ta wynika z przyczyn, dla których doszło u pacjenta do efektu opadającej powieki. Zazwyczaj stan ten pogłębia się z wiekiem, gdyż cienka skóra powiek, charakteryzująca się niewielką ilością tkanki podskórnej, szybko traci jędrność i wiotczeje. Zdarza się jednak, że anomalia w ukształtowaniu powieki wywołane są na przykład czynnikami genetycznymi lub występowaniem przerostu mięśnia okrężnego oka lub przepukliny. Z dużym prawdopodobieństwem u osób o młodej skórze efekty blefaroplastyki utrzymają się dłużej.
Blefaroplastyka ‒ cena zabiegu
Na popularność blefaroplastyki wpływa fakt, że w stosunku do efektów, jakie można dzięki niemu uzyskać, nie należy on do zabiegów szczególnie kosztownych. Cena blefaroplastyki zależy jednak od kilku aspektów, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na operacyjną plastykę powiek. Należą do nich między innymi stopień skomplikowania zabiegu, który związany jest z tym, czy korekta będzie wykonywana na jednym, czy na obu oczach, a także od zaawansowania problemu. Może się bowiem okazać, że anatomia oka utrudni lekarzowi wykonanie standardowej procedury i zabieg będzie wymagał dodatkowych czynności. Dodatkowo na cenę blefaroplastyki z pewnością będzie wpływał fakt doświadczenia kliniki medycyny estetycznej i samego lekarza przeprowadzającego plastykę. Kluczowa jest tu także lokalizacja i prestiż, jaką może się pochwalić placówka. Ceny blefaroplastyki powiek w Polsce wahają się w granicach od ok. 3800 zł do nawet 6500 zł.
Kto może się poddać blefaroplastyce i gdzie ją wykonać?
Wskazaniami do zabiegu chirurgicznej plastyki powiek mogą być zarówno względy estetyczne, jak i medyczne, bądź ich łączne występowanie. Do blefaroplastyki kwalifikuje pacjenta lekarz okulista lub lekarz medycyny estetycznej. Najczęściej występujące wskazania to powieka przysłaniająca gałkę oczną w takim stopniu, że ogranicza pole widzenia pacjenta lub pogłębia jego wadę wzroku. Dodatkowo zwraca się uwagę na aspekty estetyczne, takie jak efekt zmęczonej, smutnej twarzy, brak wyrazistości spojrzenia, czy choćby trudności z efektywnym nakładaniem preparatów pielęgnacyjnych i upiększających. Do zabiegu kierowani są również pacjenci borykający się z przerostem mięśnia okrężnego oka lub przepukliny.
Niezwykle istotny dla pacjenta, rozważającego poddanie się chirurgicznej plastyce powiek, jest wybór odpowiedniej kliniki medycyny estetycznej, w której zabieg zostanie przeprowadzony. Warto w tym kontekście sprawdzić doświadczenie lekarzy i ich osiągnięcia w chirurgii plastycznej. Dodatkowo liczy się ukierunkowanie na uzyskanie naturalnego efektu zabiegu, empatyczny zespół medyczny zapewniający pacjentom komfort, a także certyfikowany i najnowocześniejszy sprzęt. Wszystkie te aspekty spełnia między innymi https://www.klinikaantiaging.pl/ z siedzibą w Gdańsku. Wybierając odpowiednia klinikę pacjent zapewnia sobie pełne zadowolenie z rezultatów zabiegu i minimalizację negatywnych odczuć, związanych z zabiegiem chirurgicznym.