Tuesday, July 16, 2024
Home / Uroda  / Pielęgnacja twarzy  / 20 kardynalnych błędów w pielęgnacji twarzy, które popełniają nawet perfekcjonistki

20 kardynalnych błędów w pielęgnacji twarzy, które popełniają nawet perfekcjonistki

Te najczęściej popełniane błędy, przeszkadzają ci w dążeniu do pięknej i zdrowej skóry

Aldona Stach pisze o błędach w pielęgnacji skóry twarzy

Aldona Stach: 20 lat z pasją obserwuję świat Beauty prowadząc swój kosmetyczny salon w Chrzanowie / fot. Kolory Studio Fotografii, Anna Bąk

Pielęgnacja to nie tylko rutyna, ale również inwestycja w siebie i swoje zdrowie. Daj swojej skórze to, na co zasługuje, a odwdzięczy ci się wspaniałym wyglądem!

 

Błędy w pielęgnacji skóry twarzy, które warto znać

Uświadomienie sobie błędów, pozwolić ci na obranie skutecznej drogi w kierunku radości i satysfakcji, jaką daje zdrowie skóry. Z łatwością możesz uniknąć tego, co dla ciebie niekorzystne. Poznaj listę najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji skóry twarzy, a będzie ci łatwiej poznać to, czego unikać w drodze do efektu zdrowej skóry.

 

1. Nieodpowiednie oczyszczanie skóry przed snem

To kardynalny błąd, który ma wpływ na jej wygląd. Jeśli nie usuwasz makijażu i nie oczyszczasz twarzy przed snem w odpowiedni sposób, narażasz swoją skórę na zatkane pory, podrażnienia, tworzenie wyprysków i inne niepożądane skutki. Jeśli długotrwale zaniedbujesz tę czynność, skóra może wyglądać na zmęczoną i szarą.

2. Zbyt intensywne mycie twarzy

Również nie będzie dla twojej skóry dobrym rozwiązaniem. Zbyt częste mycie lub używanie zbyt silnych produktów może doprowadzić do nadmiernego wysuszania twojej cery. Praktyka pozbawia skórę płaszcza lipidowego, czyli warstwy ochronnej, która tworzy się w naturalny sposób na twojej skórze i jest bardzo potrzebna dla jej zdrowia. Stosuj zatem preparaty, które nie będą zbyt agresywne, ale jednocześnie skutecznie oczyszczą z zanieczyszczeń powierzchnię twojej skóry.

3. Niewłaściwa pielęgnacja skóry wokół oczu

Jest jednym z podstawowych elementów w pielęgnacji całości skóry twojej twarzy.

Skóra wokół oczu jest delikatna i wymaga specjalnej uwagi. Unikaj zbyt mocnego rozcierania tej okolicy i używaj delikatnych produktów. Staraj się wybierać takie kremy, które są przebadane oftalmologicznie a tym samym bezbezpieczne dla twojego oka. A jeśli masz problem z tendencją do zasinienie wokół oczu, to kremy z zawartością kofeiny mogą pomóc ci go rozwiązać

4. Zbyt mało nawilżania

To kolejny powód, któremu warto się tutaj przyglądnąć.

Odpowiednie nawilżenie jest kluczem do zdrowej skóry. Pamiętaj, aby używać kremów nawilżających nawet w przypadku kiedy twoja skóra ma tendencję do przetłuszczania się.

5. Nadmierne opalanie się 

Nie od dziś wiadomo że promienie UV mają destrukcyjny wpływ na naszą skórę. Lubimy się opalać, bo lekko opalona skóra wygląda świeżo i zdrowo. Na szczęście, mamy obecnie do dyspozycji duży wybór filtrów przeciwsłonecznych. Opalanie się bez ochrony przyspiesza proces starzenia się skóry i zwiększa ryzyko jej uszkodzenia. Nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UV może być również powodem innych destrukcyjnych zachowań skóry, które mogą doprowadzić nawet do jej nowotworu.

 

Sprawdź koniecznie:
Czy filtry SPF na pewno chronią przed słońcem?

 

6. Używanie produktów o niskiej jakości

Twoja skóra zasługuje na to co najlepsze, a już na pewno na to co najzdrowsze. Inwestowanie w dobrej jakości produkty do pielęgnacji skóry powinno być dla ciebie pielęgnacyjnym priorytetem. Ta zasada zawsze ci się opłaci!

7. Zaniedbywanie ochrony przeciwsłonecznej

Pewne aspekty tego tematu zostały już poruszone we wcześniejszym punkcie, ale warto wspomnieć że profilaktyka przeciwsłoneczna powinna dotyczyć każdego dnia, a nie tylko okresów letnich. Dlatego nie zapominaj o codziennej ochronie UV, nawet wtedy, kiedy dni wydają ci się pochmurne.

8. Nieodpowiednia dieta

Nie tylko skutkuje nadmierną ilością kilogramów czy brakiem kondycji psychofizycznej. Twoja dieta ma wpływ również na kondycję skóry. Staraj się jeść zdrowo i unikaj nadmiaru tłuszczów i cukrów. Pij dużą ilość wody i starannie dobieraj swoje posiłki.

 

Zobacz:
3 największe mity dietetyczne – sprawdź, czy dałaś się nabrać

 

9. Zbyt częste peelingi

Peelingi są ważne, ale zbyt częste ich stosowania może uszkodzić barierę ochronną skóry. Używaj ich z umiarem i staraj się dobierać takie produkty, by w delikatny sposób złuszczały martwy naskórek

10. Nieodpowiedni sposób aplikacji produktów

To kolejny błąd, który popełniamy na pielęgnacyjnej drodze w kierunku zdrowej skóry.

Pamiętaj, aby aplikować produkty w zależności od ich konsystencji i przeznaczenia. Od tego zależy ich wchłanialność, którą wykazuje się twoja skóra.
Forma nakładania i kolejność uwzględnione są na etykietach produktów.

11. Zbyt intensywne używanie retinoidów

Retinoidy są potężnym i skutecznym elementem w pielęgnacji skóry, ale nadmiar może prowadzić do podrażnień i jej łuszczenia. Dlatego stosując retinoidy pamiętaj o dokładnym dawkowaniu w zależności od ich stężenia.
Na moim blogu znajdziesz artykuł, który pozwoli ci krok po kroku poznać właściwą drogę do pielęgnacji skóry retinoidami (https://www.na-nowo.pl/retinol/).

12. Brak odpowiedniej ilości snu

To podstawowy błąd, który często jest bagatelizowany i niezauważany w kontekście zdrowia, nie tylko naszej skóry, ale również całego ciała.

Brak snu wpływa negatywnie na kondycję skóry. Staraj się spać wystarczająco długo (najlepiej 7-9 godzin w ciągu doby). Regularne zaniedbywanie tej zasady bardzo widoczne odbije się na kondycji twojej skóry i zwiększy zasinienia pod oczami.

13. Ignorowanie indywidualnych potrzeb skóry

Skóra każdej osoby jest inna. Każda ma swoje indywidualne potrzeby i wyraża swój indywidualny charakter. Może być sucha, tłusta, mieszana. Może być z tendencją do podrażnień czy nadmiernie przesuszona. Dopasuj swoją pielęgnację do jej potrzeb, poznając jej charakterystyczne cechy i preferencje.

14. Nieodpowiednie nawadnianie organizmu

Picie niewystarczającej ilości wody ma ogromny wpływ na wygląd skóry. Dzięki gospodarce wodnej, którą w odpowiedni sposób zaopiekujesz się nawadniając regularnie swoje ciało, zadbasz o to, by zyskała twoja skóra. Bez wody nie ma życia i nie ma piękna.

15. Zbyt duża ilość produktów pielęgnacyjnych

Paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na to jak wygląda twoja skóra.
Ciągła zmiana produktów i kosmetyczny chaos może wprowadzić twoją skórę w tarapaty. Lubię stosować w kosmetyce zasadę „im mniej tym lepiej”. Dlatego poznaj swoją skórę, dobierz dla niej odpowiednie produkty i staraj się trzymać wyznaczonych standardów i rytuałów, które jej sprzyjają.

16. Niedostateczna ochrona przed zimnem

W naszych warunkach klimatycznych, w ciągu roku nasza skóra dostaje dosyć sporą dawkę zimna i wiatru. To może przesuszać skórę i prowadzić do zaczerwienienia i podrażnienia. W skrajnych przypadkach nawet do bolesnych pęcherzy czy pęknięć. Używaj ochronnych kremów w okresie zimowym. Dbaj o to, by twoje usta były również osłonięta ochronnymi pomadkami.

17. Niewłaściwa technika depilacji

Zdarza się, że nasza skóra twarzy wymaga depilacji w niektórych jej partiach. Jeśli tak bywa w twoim przypadku to pamiętajmy stosować odpowiednią technikę usuwania zbędnego owłosienia która jednocześnie nie po drażni nadmiernie twojej skóry. Po depilacji zastosuj produkty, które przywrócą naturalne ph i uspokoją podrażnioną skórę.

18. Nieodpowiednie stosowanie masek

Zdarza się, że zdecydujemy się na użycie maseczki do zadań specjalnych. Te zadania mogą być różne: przywrócenie nawilżenia czy odżywienie naszej skóry. Maski są świetnym dodatkiem pielęgnacyjnym, ale używaj ich z umiarem, i ze szczególną ostrożnością sprawdzaj dostosowanie do potrzeb twojej skóry. Zaleca się ostrożność w stosowaniu masek z prostego powodu –
zawierają one dużo bardziej stężone substancje niż produkty do innych codziennych pielęgnacji.

19. Brak konsultacji dermatologicznej

Szczególnie w środowisku kobiecym panuje zasada przekazywania sobie kosmetycznych nowinek z ust do ust. Jednak warto pamiętać, że w związku z indywidualnymi potrzebami, o których wspominałam wcześniej, nasza skóra potrzebuje również indywidualnej pielęgnacji – a czasami wsparcia ekspertów w dziedzinie dermatologii czy kosmetologii Jeśli masz poważne problemy skórne, nie zwlekaj z tym, by skonsultować się z dermatologiem. Trafna diagnoza zaoszczędzić twój czas i naprowadzi cię skutecznie na odpowiednie działania pielęgnacyjne.

20. Niecierpliwość

Brak cierpliwości to często zachowanie, które obserwuję wśród swoich klientek.
Chęć by szybko osiągnąć wymarzone efekty często jest zgubnym kierunkiem w dążeniu do celu, jakim jest zdrowa skóra. A ta potrzebuje czasu, jak wszystko… Potrzebuje odpowiedniej ilości czasu, by zareagować na pielęgnację, którą dla niej przygotowałaś. Bądź cierpliwa i systematyczna w dbałości o siebie, Bo tylko w ten sposób otrzymasz długotrwałe i spektakularne efekty.

 

Przeczytaj koniecznie:
Okluzja w kosmetologii, czyli patent na promienną cerę

 

 

 

TAGI
top

Właścicielka salonu Beauty, trenerka, linergistka. Autorka publikacji o tematyce psychologiczno-społecznej. Prowadzi blog www.na-nowo.pl. Ukończyła m.in. Psychologię Przywództwa i Beauty Coach Academy. Studentka psychologii na WSB National Louis University. Uwielbia pracę z ludźmi. Szczęśliwa mama i babcia. Fascynatka podróży i kuchennych wariacji.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Alicja 27 września, 2023

    Świetny artykuł. Też spotkałam się z tymi błędami wielokrotnie i nawet kiedyś część z nich mi się przydarzyła. W pielęgnacji skóry twarzy, błędy są niestety dość powszechne, ale zrozumienie ich i podejmowanie odpowiednich kroków może znacznie poprawić wygląd i zdrowie naszej skóry. Dostosowywanie pielęgnacji do własnych potrzeb skóry może znacznie poprawić jej wygląd i zdrowie. U mnie pomogły również regularne wizyty u dermatologa, które dostarczyły cennych wskazówek i rozwiązań dostosowanych specjalnie dla mnie.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ