Friday, October 4, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Błędy początkujących fotografów jakich należy unikać

Błędy początkujących fotografów jakich należy unikać

W każdej dziedzinie życia istnieją przeszkody specjalnie trudne dla osób, które nie znają branży. Niezwykle ważne na tym etapie są rady od bardziej doświadczonych kolegów, ale także zapoznanie się z ogólnymi wskazówkami przydatnymi dla nowicjuszy.

Wiem, że chcesz dobrze, ale ze wszystkim możesz przesadzić. / fot. @Doug88888

Wiem, że chcesz dobrze, ale ze wszystkim możesz przesadzić. / fot. @Doug88888

W każdej dziedzinie życia istnieją przeszkody specjalnie trudne dla osób, które nie znają branży. Niezwykle ważne na tym etapie są rady od bardziej doświadczonych kolegów, ale także zapoznanie się z ogólnymi wskazówkami przydatnymi dla nowicjuszy. Jeśli więc zaliczasz się do ich grona, powinieneś poznać te podstawowe błędy.

Jeśli jednak fotografujesz już jakiś czas, sprawdź czy nie pozostało Ci parę zbędnych nawyków, które zebraliśmy w oparciu o informacje z internetowego fotolabu cyfrowego: fotogle.pl.

Wiara, że sprzęt to wszystko

Zapoznając się z działaniami najlepszych fotografów, mogłeś zauważyć, że używają oni niezwykle zaawansowanego sprzętu. Jasne, wraz z nabieraniem doświadczenia będziesz zmieniać aparat i prawdopodobnie będzie on coraz droższy i lepszy. Ale nie daj się zwieść, to aparat przychodzi wraz z doświadczeniem, nie odwrotnie.

Jeśli pewnego dnia po pobudce uznajesz, że pora na nowy etap i postanawiasz zainwestować w lepszy sprzęt, nie tędy droga. Broń fotografa to umiejętności i choć rzadko to widzisz, uwierz, doświadczony specjalista zrobi dobre zdjęcia wszystkim. Liczy się pomysł, kompozycja, wizja, a także umiejętność pracy ze sprzętem. Pamiętaj, manualne ustawienia mogą zdziałać cuda i stworzyć fotografię, która będzie miała charakter.

Nadmierna obróbka

Wiem, że chcesz dobrze, ale ze wszystkim możesz przesadzić. / fot. @Doug88888

Wiem, że chcesz dobrze, ale ze wszystkim możesz przesadzić. / fot. @Doug88888

Nie wiem, czy jeszcze jesteś (i czy kiedykolwiek byłeś) na tej drodze, ale jeśli tak, uciekaj stąd! Mówi się, że Photoshop potrafi zdziałać cuda i naprawdę tak jest, ale nieumiejętne i nadmierne używanie go z pewnością nie zrobi z Ciebie artysty.

Obróbka może Ci pomóc, ale może też zepsuć wszystko, co najlepsze w zdjęciu. Zbyt jaskrawe kolory, a także nienaturalne kształty i kontury mogą zniszczyć całą Twoją pracę.

Lekceważenie kompozycji

Może Ci się wydawać, że przyjęcie dwóch rad na temat kompozycji zdjęć załatwia sprawę, ale tak nie jest. Jako początkujący jesteś narażony na mnóstwo pułapek. Najważniejszą sprawą dla Ciebie jest nauka. Zarówno poznanie teorii, jak i sprawdzanie tej wiedzy w praktyce.

Ucz się na temat tego, jak odpowiednio wypełniać kadr i ujmować poszczególne obekty. Nie ograniczaj się do jednego punktu widzenia i do kompozycji centralnej. Eksperymentuj, czytaj o innych możliwościach. I przede wszystkim nie daj sobie wmówić, że istnieje idealny przepis na dobre zdjęcie. Zawsze możesz znaleźć kompozycję odpowiednią dla Ciebie, tylko efekty będą znacznie lepsze, gdy będziesz wiedział które zasady porzuciłeś i jaki cel chciałeś osiągnąć.

Złe dobranie ostrości

Nieodpowiednia ostrość, zwłaszcza ustawiana automatycznie, może zrujnować całe zdjęcie. Zwłaszcza jeśli miałeś wizję, chciałeś przekazać coś konkretnego. Może okazać się, że nieodpowiednie operowanie ostrością postawi w centrum uwagi obiekt, który dla Ciebie nie był szczególnie ważny.

Złe dobranie ostrości / fot. Parker Knight

Złe dobranie ostrości / fot. Parker Knight

Pamiętaj, głębia ostrości jest Twoim narzędziem do wskazania, o czym jest zdjęcie. Co jest najważniejsze, na co wskazujesz. Co jest tłem, często także niezwykle ważnym, ale jednak tłem. Zanim przystąpisz do fotografowania, zastanów się co dokładnie chcesz przekazać. Ostrością operuje się najczęściej w trakcie robienia zdjęcia, więc na początkowym etapie potrzebna Ci wizja. I podobnie jak w przypadku kompozycji, możesz tworzyć zdjęcia całkiem ostre albo skupiać się na niestandardowych obiektach, ale zawsze rób to świadomie i w jakimś celu.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ