Wednesday, May 29, 2024
Home / Kultura  / „Błazen Pana Boga” Stowarzyszenie teatralne Badów.

„Błazen Pana Boga” Stowarzyszenie teatralne Badów.

„Błazen Pana Boga” to wersja żywota świętego Franciszka, pióra Daria Fo. Święty Franciszek jako patron adeptów sztuki aktorskiej – właśnie w taki sposób włoski noblista przedstawia zakonnika z Asyżu. Mimo, że akcja sztuki rozgrywa się

Stowarzyszenie Teatralne Badów

Stowarzyszenie Teatralne Badów

Błazen Pana Boga to wersja żywota świętego Franciszka, pióra Daria Fo. Święty Franciszek jako patron adeptów sztuki aktorskiej – właśnie w taki sposób włoski noblista przedstawia zakonnika z Asyżu. Mimo, że akcja sztuki rozgrywa się w XII w., problemy poruszane przez Fo są aktualne do dzisiaj – skłaniają do refleksji nad sensem życia i pojmowaniem prawdy.

Stowarzyszenie Teatralne Badów

Stowarzyszenie Teatralne Badów / fot. materiał prasowy

Błazen Pana Boga w reżyserii Piotra Bikonta to spektakl opowiadający w oryginalny sposób o znanym świętym, służącym Panu nie tylko poprzez prace przy odbudowie zniszczonych kościołów, ale także krzewiącym słowo boże dzięki językowi teatru. Jest to wizja zaskakująca i zupełnie inna od tych, które znane są przeciętnemu odbiorcy.

Stylistyka przedstawienia odwołuje się do tradycji średniowiecznego teatru ludowego, przede wszystkim włoskiego. Dwoje aktorów przedstawia wybrane epizody z życia świętego, wcielając się w szereg rozmaitych postaci. Środki, jakich używają są bardzo proste, jednak sugestywnie odwołują się do wyobraźni.

Widz może spodziewać się wesołej zabawy okraszonej salwami śmiechu, trochę wzruszeń, ale zarazem materiału do refleksji nad skomplikowanym i często niezrozumiałym światem wartości. Całość dopełnia wspaniała gra aktorska Joanny Fidler i Pawła Pabisiaka.

Stowarzyszenie Teatralne Badów „Błazen Pana Boga” Dario Fo

tłumaczenie: Agnieszka Skibińska

reżyseria: Piotr Bikont

występują: Joanna Fidler, Paweł Pabisiak

premiera: 1 maja 2012

Źródło: materiał prasowy

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • i99bet 25 listopada, 2019

    … [Trackback]

    […] Read More on to that Topic: miastokobiet.pl/blazen-pana-boga/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ