Sunday, May 19, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Blanka Stajkow z „Solo” na Eurowizji – kim jest?

Blanka Stajkow z „Solo” na Eurowizji – kim jest?

Blanka, wykonawczyni piosenki „Solo”, właśnie wydała oświadczenie, w którym odwołała koncerty w Amsterdamie i Londynie

Blanka Stajkow

Blanka Stajkow, czy pojedzie na Eurowizję? Fot. okładka płyty Better

Blanka Stajkow została wybrana na reprezentantkę Polski w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji. Piosenka „Solo” o miłości, kłamstwie i rozczarowaniu wzbudziła skrajne emocje. Blanka, piosenkarka pochodzenia polsko-bułgarskiego od dnia zwycięstwa w preselekcjach mierzy się z falą krytyki. Miesiąc przed corocznym wydarzeniem muzycznym w mediach pojawiła się niepokojąca wiadomość. Blanka nie wystąpi podczas koncertów w Amsterdamie i Londynie. W oświadczeniu na Instagramie przyznała, że zachorowała i straciła głos. Co zatem z Eurowizją?

EDIT: Blanka wystąpi w półfinale Eurowizji

Występy półfinałowe odbyły się 9 i 11 maja 2023 w Liverpoolu. 

Wcześniej, Szymon Stellmaszyk, dziennikarz „Let’s Talk about ESC”, przebywający na Eurowizji, mówił dla Wirtualnemedia.pl

– Wydaje mi się, że są duże szanse na wyjście z półfinału. Bez względu na sympatię do piosenki, można ją łatwo zanucić i powtórzyć. To pewnie jest też częściowo przyczyna dużej popularności, jaką cieszy się ta propozycja w mediach społecznościowych oraz wśród mało wymagających słuchaczy – mówił nam w środę Szymon Stellmaszyk, dziennikarz „Let’s Talk about ESC”, przebywający na Eurowizji.

Finał odbędzie się w sobotę 13 maja, od godz. 21.

Czy Blanka wystąpi na Eurowizji? Oświadczenie piosenkarki

To już pewne. Blanka Stajkow zrezygnowała z udziału w serii koncertów promujących Eurowizję 2023. W oświadczeniu piosenkarki czytamy:

„Cześć kochani, bardzo mi przykro, ale nie będę w stanie pojawić się na tegorocznych eurowizyjnych imprezach w Amsterdamie i Londynie. Niestety, zachorowałam. Przez ostre zapalenie krtani i tchawicy muszę zostać w domu. Nie chcę nikogo rozczarować, ale straciłam głos i nie jestem w stanie ani rozmawiać, ani śpiewać”.

Wokalistka podkreśla, że sytuacja jest poważna, a w dalszej części oświadczenia dziękuję za wsparcie: „Chciałam podziękować wszystkim moim niesamowitym fanom za wsparcie i miłość, którą mi okazujecie. To bardzo wiele dla mnie znaczy i jestem wdzięczna za każdego z was. Nigdy wam tego nie zapomnę”. Blanka wpis na story kończy słowami: „Już wkrótce powrócę jeszcze lepsza niż dotychczas, obiecuję! Kocham was wszystkich”.

Blanka a Eurowizja 2023

W tym roku preselekcje Eurowizji zaskoczyły każdego! Nie tylko dlatego, że na scenie pojawił się Jann wraz z utworem „Gladiator”, który podbił serca wielu Polaków i polskich gwiazd (np. Dody), a jednak ostatecznie wygrała Autorka „Solo”. Większe niedowierzanie wśród neutralnych obserwatorów wzbudziła medialna burza po preselekcjach Eurowizji 2023.

 

Blanka i piosenka Solo to duet, który wywalczył pierwsze miejsce w głosowaniu jurorów, a także drugie w głosowaniu widzów. W sieci zaroiło się od zarzutów w stronę artystki. Internauci stwierdzili, że wyniki były sfałszowane i niesprawiedliwe. Pojawiła się fala hejtu, prośby o rezygnację z udziału w Eurowizji i prześmiewcze memy.

„Od czasu preselekcji staram się ochłonąć i zmierzyć z sytuacją. Zwycięstwo dało mi więcej smutku niż radości. Jest mi niezmiernie przykro, kiedy czytam obrzydliwe kłamstwa między innymi o znajomościach, plagiatach a przede wszystkim „ustawionym” głosowaniu” – przyznała 23-letnia artystka w oświadczeniu wydanym na Facebooku tydzień po zwycięstwie. Dodała również, że: „Zamiast cieszyć się z tego sukcesu, muszę mierzyć się z falą hejtu i niewyobrażalną burzą. Co gorsza, plotki rozprzestrzeniają, pod przykrywką wyrażenia opinii, także osoby publiczne”.

Czy z powodu choroby Blanka odwoła swój występ na Liverpool Arena i nie zaśpiewa „Solo”? Lekarze zalecili piosenkarce odpoczywać przed 67. Konkursem Piosenki Eurowizji. Wokalistka, mimo przeciwności losu, nie ogłosiła swojej rezygnacji z reprezentowania Polski 9-13 maja 2023 w Anglii. Opublikowane na Instagramie oświadczenie dotyczyło wyłącznie Eurovision Party. Wszystko wskazuje na to, że Blanka – jak napisała na Instagramie – pojawi się na Eurowizji.

Blanka i „Solo” – kto to? Życie, pochodzenie i Top Model

Kim jest Blanka, wykonawczyni „Solo”? To Blanka Stajkow pochodzenia polsko-bułgarskiego, czyli wszechstronnie uzdolniona, młoda i piękna dziewczyna. Piosenkarka, kompozytorka, a także fotomodelka urodziła się 23 maja 1999 roku w Polsce. Swoją pierwszą piosenkę Blanka napisała w wieku 13 lat. W 2022 roku podpisała kontrakt z Warner Music Poland.

Gdy Blanka miała 11 lat, stało się o niej głośno w mediach. To wtedy wykupiła bilboard, aby złożyć życzenia swojej mamie. Blanka Stajkow w 2021 roku brała udział w eliminacjach do dziesiątej edycji programu rozrywkowego Top Model. Fani muzyki z pogranicza popu i rapu poznali Blankę jako partnerkę Smolesty. Fotomodelka wystąpiła w jednym z teledysków piosenkarza „Pijemy za lepszy czas”.

 

W lutym 2023 roku Blanka Stajkow z „Solo” zwyciężyła w finale programu „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!”, zyskując możliwość reprezentowania Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu.

 

Karolina Hartman

TAGI
top

SEO copywriterka, dla której pisanie to nie tylko sposób na życie, ale i największa pasja. Prywatnie pozytywnie zakręcona mama dwóch córeczek i owczarka niemieckiego. Kocha? Góry. Boi się? Gryzoni. Wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych i uparcie dąży do celów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ