Biżuteria z perłami znów popularna. Co warto wiedzieć o perłach?
Nawet w nietypowych zestawieniach pozostają synonimem luksusu
Perły w różnych odmianach od lat stanowią jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych przez jubilerów. Były znane już w starożytności, kiedy to powszechny był pogląd, że są łzami aniołów. Wierzono nawet, że perła rozpuszczona w soku z cytryny ma właściwości lecznicze
Przełom, jeśli chodzi o ich popularyzację przełomie XIX i początku XX wieku. Wówczas opracowano wydajne metody ich hodowli (perły hodowane mogą być słodkowodne oraz słonowodne), dzięki czemu naszyjnikiem i sznurami pereł mogą cieszyć się również osoby z mniej zasobnym portfelem. Bez względu na to, czy mówimy o procesie tworzenia pereł naturalnych, czy też hodowlanych, oba rodzaje powstają w niemal identyczny sposób. Kiedy do wnętrza muszli trafia ciało obce, organizm małży otacza je specjalną powłoką z masy perłowej, by ochronić ciało zwierzęcia przed uszkodzeniem.
Perły na tle pozostałych kamieni szlachetnych i innych surowców jubilerskich wyróżniają się przede wszystkim tym, że nie muszą być poddawane żadnej obróbce mechanicznej. Ich powierzchnia jest naturalnie bardzo gładka i ma wyjątkowy blask. Białe ‒ i nie tylko ‒ właściwie nigdy nie wyszły z mody, ale wszystko wskazuje na to, że w rozpoczynającym się właśnie sezonie będą święciły prawdziwe triumfy popularności. Z jakimi elementami warto je łączyć? Co należy wiedzieć o poszczególnych odmianach pereł? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.
Perły i muszelki ‒ jeden z najważniejszych trendów w świecie biżuterii na 2022 rok. Wielki powrót
Tegoroczne wiosna i lato przyniosą modę na biżuterię z pereł. Nie chodzi jednak o produkty takie jak kolie zdobione złotem i kamieniami takimi jak klejnoty. W tym roku popularne będą bezpretensjonalne, naturalne kompozycje, w których perła łączy się z muszlami i kolorowymi koralikami. Obserwatorzy świata mody są zgodni co do tego, że biżuteria tego typu będzie łączona przede wszystkim z codziennymi, sportowymi lub casualowymi, wakacyjnymi kreacjami. Modna ozdoba, w której perły odgrywają główną rolę w niczym nie będzie już przypominać już biżuterii znanej sprzed lat. „Perłowe” propozycje jubilerów sprawią, że na ten materiał spojrzycie zupełnie inaczej i dostrzeżecie jego mniej eleganckie oblicze.
Naturalne, hodowane i sztuczne. Jakie rodzaje pereł można wykorzystać w produkcji biżuterii?
W powszechnym obrocie handlowym można znaleźć dwa główne rodzaje pereł oraz ich imitacje. Wartość pereł zależy od wielu czynników ‒ ich pochodzenia, gatunku małża oraz wyglądu. Jeśli chodzi o ten pierwszy czynnik, należy wyróżnić:
• perły naturalne ‒ pochodzące od mięczaków poławianych w stanie dzikim;
• perły hodowlane ‒ otrzymywane z małżów hodowanych, zawierające sztuczne jądro, umieszczone w organizmie zwierzęcia w nienaturalny sposób. Chociaż powstają w wyniku tych samych procesów biologicznych, co naturalne, są dziełem ingerencji człowieka.
Zarówno perły naturalne, jak i hodowlane, można podzielić również na:
• perły słodkowodne: pozyskiwane od gatunków żyjących w wodach słodkich. Ze względu na to, że ich hodowla jest mniejszym wyzwaniem, na rynku dostępna jest ich znacznie większa ilość, co z kolei przekłada się na ich niższą cenę;
• perły słonowodne: pochodzące od mięczaków morskich. Wśród nich wymienić można takie odmiany jak perły Akoya, South Sea czy Tahiti. Są dużo trudniejsze w hodowli niż gatunki słodkowodne, przez co okazują się też trudniej dostępne i w konsekwencji – droższe.
Perły hodowlane i perły prawdziwe ‒ kształt i barwa. Jakie typy pereł są stosowane w jubilerstwie?
Podział pereł opiera się nie tylko na ich pochodzeniu, ale też właściwościach takich jak kształt lub kolor. Pod względem formy, wyróżnić należy przede wszystkim perły okrągłe, owalne (o kształcie zbliżonym do kuli) oraz perły barokowe, o ciekawym, wyróżniającym się, nieregularnym kształcie. Perły są też bardzo różnorodne, jeśli chodzi o ich barwy. Poza klasycznymi propozycjami, takimi jak perły białe czy jeszcze cenniejsze perły czarne, dostępne są też warianty fioletowe, miętowe, w kolorze złota lub czerwone.
Z czym łączyć hodowlane i prawdziwe perły? Jakie kamienie szlachetne i dodatki
Większość z nas jest przyzwyczajona do połączeń pereł i kamieni szlachetnych oraz złota. W tym sezonie jednak z perłami będą łączone zupełnie inne dodatki. Spodziewajcie się ich w bransoletkach z dodatkiem muszli, a codziennego, świeżego charakteru dodadzą im koraliki np. ze szkła lub tworzyw sztucznych. Biżuteria, którą będziemy nosić w tym sezonie ma być przede wszystkim radosna, kolorowa i bezpretensjonalna.
Perły mórz południowych ‒ jak wykorzystać? W naszyjnikach, pierścionkach i innych ozdobach
Co ważne, biżuterię z perłami możecie z łatwością wykonać samodzielnie. W tym celu sięgnijcie po tańsze, ale równie perły hodowlane (dostępne np. w postaci gotowej zawieszki) oraz dedykowane muszelki na naszyjniki. Mogą to być zarówno naszyjniki, jak i
bransoletki czy kolczyki. Tak przygotowane ozdoby idealnie wpiszą się w trendy panującego tej wiosny i lata, podkreślając swobodny, letni charakter waszych stylizacji.