
fot. materiał Partnera
Ręcznie robiona biżuteria ma w sobie coś, czego nie znajdziesz w masowo produkowanych naszyjnikach, bransoletkach czy pierścionkach. Każdy egzemplarz, stworzony własnoręcznie przez artystę staje się bowiem małym dziełem sztuki. Otrzymujesz więc nie tylko ozdobę, ale biżuterię artystyczną ‒ unikatową, piękną i jedyną w swoim rodzaju. Jakie są ceny ręcznie robionych wyrobów biżuteryjnych i co się na nie składa?
Ręcznie robiona biżuteria artystyczna staje się coraz popularniejsza. Nie ma w tym nic dziwnego ‒ unikatowe pierścionki czy naszyjniki wykonywane przez artystów i rzemieślników mają w sobie coś, czego nie ma nawet najpiękniejsza, ale masowo wyprodukowana biżuteria. Przede wszystkim w proces tworzenia jest zaangażowany artysta, a nie maszyna. Ręcznie robioną biżuterię różni właśnie ten unikalny moment tworzenia ‒ maszyna po prostu wyrzuca z siebie kolejne produkty, podczas gdy artysta rzemieślnik pochyla się nad każdą tworzoną sztuką. To sprawia, że biżuteria handmade jest tak wyjątkowa.
Czynniki wpływające na cenę biżuterii ręcznie robionej
Biżuteria tworzona ręcznie zwykle jest droższa od produktów masowych. Wpływa na to szereg czynników:
• Materiały użyte do produkcji
Wyższa próba złota, droższe kamienia szlachetne czy sprowadzane z daleka materiały sprawiają, że taka biżuteria kosztuje więcej niż produkty, które tworzy się z surowców tańszych i niższej jakości.
• Techniki i umiejętności
Nie bez znaczenia w przypadku cen biżuterii są również umiejętności artysty i poziom skomplikowania projektu. Stworzenie indywidualnych, autorskich wzorów wymaga czasu i dokładności. Droższe więc będą wyroby, które wymagają wykorzystania specjalnych technik czy narzędzi niż proste, mniej czasochłonne projekty.
• Doświadczenie i renoma artysty
Wpływ na cenę produktu ma także doświadczenie i marka artysty ‒ najczęściej łączy się to bezpośrednio z doświadczeniem oraz wypracowanym, unikatowym stylem. Osoby, które zajmują się tworzeniem wyrobów jubilerskich od lat, cenią swoje projekty drożej niż początkujący artyści.
• Czas i nakład pracy
Oczywistym jest, że im więcej czasu zajmuje stworzenie bransoletki czy pierścionka, tym wyższa będzie jej cena. Bardziej skomplikowane projekty wymagają bowiem przygotowania dokładnego projektu oraz próby, a ręczne wykonanie większej ilości zdobień czy detali zajmuje więcej czasu.
• Osobiste podejście
Często autorzy biżuterii, którzy własnoręcznie projektują i wykonują swoją pracę mają indywidualny kontakt z klientem. Ich relacja wpływa na personalizację wzorów, unikatowość tworzenia biżuterii na specjalne zamówienie. Taka ozdoba jest skrojona na miarę i wykonana z myślą o konkretnej osobie.
Zalety ręcznie robionej biżuterii
Ręcznie robiona biżuteria to zupełnie inny produkt niż dostępne masowo wyroby jubilerskie. Serie i kolekcje są mniejsze, dzięki czemu masz pewność, że twoje kolczyki czy naszyjnik będą wyjątkowe i niepowtarzalne. Po drugie, najczęściej przyczynkiem do tworzenia biżuterii jest prawdziwa pasja, za którą idzie staranność i precyzja w wykonywaniu każdego egzemplarza. Pasjonaci biżuterii korzystają często z nietypowych surowców, sprowadzanych z najdalszych zakątków świata po to, by tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Tym cechuje się oryginalna biżuteria, którą znajdziesz w Mokave.pl. Każda kolekcja, dostępna w sklepie, to historia, której każdy element stworzony jest z pasją i miłością. Unikatowość każdej sztuki biżuterii to właśnie zasługa ręcznego wykonania.
Zróżnicowanie cen w biżuterii ręcznie robionej
Ceny biżuterii robionej ręcznie są różne, co jest oczywiste, gdyż tak po prostu działa rynek. To, ile trzeba zapłacić za wisiorki, klipsy czy naszyjniki, jest odzwierciedleniem wielu składowych: umiejętności artysty, renomy marki, surowców i w końcu marży. Rzemieślnicy początkujący cenią się zwykle nieco niżej, gdyż poziom ich umiejętności oraz doświadczenie są mniejsze. Ich biżuteria ma natomiast duży potencjał wzrostu wartości w przyszłości ‒ wraz z rozwojem ich marki osobistej.
Znani projektanci i ich artystyczne wyroby z reguły kosztują więcej. Cena jest w tym przypadku efektem reputacji artysty oraz rozpoznawalności marki. Więcej trzeba zapłacić również za limitowane, wyjątkowe serie, które mają wartość kolekcjonerską.
Kanały dystrybucji i marża pośredników. Na cenę wpływają oczywiście kanały sprzedaży ‒ marki, które mają butki w galeriach czy multibrandowych sklepach muszą ponieść koszty tej formy sprzedaży, takie jak np. opłacenie lokalu.
Jak ocenić wartość biżuterii ręcznie robionej
Porównywanie biżuterii robionej ręcznie z produktami wytwarzanymi masowo co prawda się zdarza, ale nie ma najmniejszego sensu. Są to bowiem dwa zupełnie inne światy! Jeśli jednak chcesz ocenić wartość produktów handmade, zwróć szczególną uwagę na:
• jakość wykonania, czyli precyzję detali, wykończenie oraz solidność i trwałość konstrukcji,
• materiały, czyli ich rodzaj i jakość oraz nietypowe, rzadko spotykane surowce,
• autorskie wzory czyli unikalność i oryginalność, która często wiąże się z ograniczoną dostępnością,
• wrażenia artystyczne i emocjonalne ‒ biorąc do ręki produkt, który stworzył człowiek, a nie maszyna masz możliwość poczuć wręcz osobistą więź z tym maleńkim dziełem sztuki.
Podsumowanie
Biżuteria ręcznie robiona to nie tylko ozdoba, ale także wyraz pasji artysty. Kupując więc rękodzieło, otrzymujesz znacznie więcej niż sam produkt. Ceny takiej biżuterii zależą od wielu czynników: renomy artysty, rozpoznawalności marki, ale przede wszystkim surowców użytych do jej wykonania i potrzebnego na to czasu. Inwestycja w piękną, ręcznie robioną biżuterię artystyczną może być jednak opłacalna ‒ nie tylko finansowo, ale i emocjonalnie. Jeśli w biżuterii szukasz emocji, oryginalności i piękna, zapoznaj się z ofertą Mokave.pl. Znajdziesz tam oryginalne projekty tworzone z pasją i miłością.